Hlavní navigace

Jednotná nabíječka pro mobily se v Evropě blíží realitě

Jiří Macich ml.

Zdá se, že Evropská komise může pomalu slavit úspěch svého tažení za jednotný typ nabíječek mobilních telefonů. Deset velkých výrobců mobilních telefonů prý už vyslovilo souhlas s tím, že své budoucí modely vybaví pro dobíjení konektorem Micro USB (neplést s Mini USB). K spotřebitelům se mají dostat už v následujícím roce. Díky navzájem kompatibilním nabíječkám nebude nutné s každým novým přístrojem automaticky prodávat novou nabíječku, v čemž Evropská komise vidí ekologické úspory.…

Zdá se, že Evropská komise může pomalu slavit úspěch svého tažení za jednotný typ nabíječek mobilních telefonů. Deset velkých výrobců mobilních telefonů prý už vyslovilo souhlas s tím, že své budoucí modely vybaví pro dobíjení konektorem Micro USB (neplést s Mini USB). K spotřebitelům se mají dostat už v následujícím roce. Díky navzájem kompatibilním nabíječkám nebude nutné s každým novým přístrojem automaticky prodávat novou nabíječku, v čemž Evropská komise vidí ekologické úspory. Spotřebitelé si v praxi zase budou moci snáze vypůjčovat nabíječky, když tu svou nebudou mít zrovna po ruce.

Reakce z řad odborné veřejnosti jsou různé. Objevuje se například volání po rozšíření na další typy přenosných zařízení jako jsou třeba multimediální přehrávače, takže s jednou nabíječkou by si spotřebitel mohl dobíjet mobil, hudební přehrávač nebo třeba i digitální fotoaparát. Někdo zase pochybuje nad zásadností ekologického dopadu takového projektu a aktivitu Evropské komise označuje za populismus. A jak to vidíte vy? (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?
30. 6. 2009 13:28
Ze vase zarizeni neni schopne nabijet pri pripojeni USB za jinym ucelem, to neni chyba EU ale vyrobce vaseho jinak jiste skveleho telefonu. Pokud nutne potrebujete nabijet telefon s pripojenymi sluchatky, bud si poridte telefon, ktery ma na sluchatka k tomu urceny konektor, sluchatka s bluetooth, nebo pripadne existuje neco jako USB hub. Fakt mi ale unika, k cemu tahle vlastnost muze byt nekomu dobra.
30. 6. 2009 10:05
Vícekrát se mi stalo, že jsem zapomněl nabíječku a všichni v dosahu měli jiné typy. Doma s tím máme také trochu problém. Pokud by to šlo sjednotit na všechnu malou elektroniku (mp3 přehrávače, foťáky, navigace,...) tak by to bylo zcela dokonalé.