Hlavní navigace

Jemný úvod do závislosti na Internetu

Ondřej Bojar 23. 11. 1999

Pomaličku se blíží Silvestr, který je kromě bujarého veselí spojován také s tím, že se lidé zavazují různými dobrými předsevzetími. Protože hrozí, že by si někteří z vás mohli pod tlakem okolí slíbit, že omezí závislost na Internetu, pokusil se Ondřej Bojar o seriózní pohled na tento problém, který vás možná současně vybaví argumenty, že vůbec závislí nejste.

Prozkoumal jsem (při své chorobné závislosti na Internetu) celou řadu stránek na toto téma a narazil na zajímavé názory. Kromě řady známých vtipů lze objevit i střízlivě znějící rozbory problému. Pokusme se zodpovědět zásadní otázku:

Existuje vůbec chorobná závislost na internetu?

Chorobná závislost na Internetu je dosud značně neprozkoumaným fenoménem. Navíc se jedná o téma přitahující pozornost lidí, kteří Internet každodenně používají, i těch, kteří se s ním dosud nikdy nesetkali. Právě z toho důvodu je toto téma lákavé pro širokou škálu informačních médií a lukrativní pro celou řadu (amerických)psycho­analytiků.

Psychiatři znají diagnózu chorobného hráčství na automatech. Jedná se o dobře prozkoumané onemocnění, s jasně rozpoznatelnými symptomy, zřejmými důsledky i propracovanou metodikou léčení. Jinak je tomu ovšem u Internetové (nebo obecněji počítačové) závislosti. Nejenže na toto téma nebylo ještě zpracováno dostatečné množství odborných studií a nebyl navržen žádný vyhovující obecný teoretický popis, ale stávající studie se dokonce naprosto rozcházejí v takových základních údajích, kolik hodin týdně by měl průměrný „nemocný“ u Internetu strávit. Jedna studie mezi uživateli Internetu ukázala průměrný výsledek 19 hodin týdně, průzkum mezi studenty na univerzitě v Austinu (Texas) doložil, že „závislí“ stráví připojeni průměrně 11 hodin týdně, jeden menší odborný test označil jako „patologické uživatele“ už i ty, kteří dosáhli 8,5 hodiny týdně.

Jednoznačné příznaky nadměrného používání Internetu se nedaří odhalit ani studiem konfliktů s reálným světem z okolí uživatele. (Otázky prověřující, zda užíváním Internetu ohrožujete své zaměstnání nebo studium, zda svou činnost musíte tajit před svým okolím ap.) V roce 1997 v jednom psychologickém testu pociťovali i jinak hluboce podprůměrní uživatelé Internetu konflikty v pěti z desítky ověřovaných situací.

Podobně pokulhávají pokusy podmínit diagnózu chorobné závislosti užívanými službami Internetu nebo povoláním a typem studia uživatelů. Někteří odborníci označují za nebezpečnější síťové aktivity hraní síťových her a povídání si na ukecaných serverech, jiní stahování souborů pomocí FTP. V malých univerzitních průzkumech se sice ukazuje celkem očekávatelné tvrzení, že studenti technických oborů tráví na síti mnohem více času než humanitně zaměření lidé, psychologické studie velkého rozsahu však často tento a další faktory zcela pomíjejí. Mnohdy jsou v hrubém nepoměru testovaného vzorku a skutečné populace Internetu i tak základní ukazatele jako pohlaví nebo věk uživatele.

Neopomenutelným faktorem ovlivňujícím nadměrné užívání Internetu jsou i dispozice každého jedince. Trpí-li někdo trvalými psychickými obtížemi, není se co divit, že tráví řadu hodin na Internetu, kde mu anonymita dovolí problémy tajit a zároveň se vyhýbat kritickým situacím reálného světa.

Elektronicky dostupní odborníci se shodují, že snahy o prokázání existence chorobné závislosti na Internetu zatím nemají žádný základ, o nějž by se mohly opřít. Při současném stavu znalostí o jevu chorobného nadužívání internetu (pokud vůbec existuje) je mnohem užitečnější trávit čas studiem samotných kladů a záporů této formy komunikace a pídit se po efektivnějších metodách jejího využití.

MIF16

Co říci závěrem?

Pro vaše bližní, jako laskavý vánoční dárek:
Závislost na internetu nepatří dosud mezi prokazatelná duševní onemocnění, není dosud vůbec známo, jak ji vědecky měřit, a výsledky dosavadních průzkumů jsou mlhavé a protichůdné.
Pro vás, kteří si sebou stále ještě nejste jisti:
Nepropadejte panice. V klidné záři své obrazovky si prostudujte elektronicky dostupné materiály. Začít můžete s následujícími odkazy nebo s klíčovými slovy Internet Addiction, po jejichž zadání vás AltaVista zahrne jak citovanými články, tak třebas i Internetovou poezií.

Ondřej Bojar
http://www.cu­ni.cz/~obo

Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše