Hlavní navigace

Ještě jednou kauza Globopolis

Michal Krsek 12. 2. 2001

Jakkoliv si myslím, že většina slov v kauze krachu internetového projektu Globopolis.com již byla řečena, pokusím se poskytnout ještě jeden, možná dosti neotřelý názor. Po vzoru našeho velkého profesora - jasného slunéčka našich dnů - odvrhněme rozdíly mezi starou a novou ekonomikou a podívejme se na případ běžnýma očima.

Výsledný obraz je zajímavý. Existuje skupina lidí, která má svůj projekt a shání pro něj financování (tj. existuje několik lidí, kteří mají projekt Globopolis a nemají peníze na jeho rozvoj). Tato skupina má za sebou jiný, menší projekt (knihkupectví The Globe) ve shodném prostředí (tj. střední Evropa).

Existuje investiční prostředí, které je příznivé vkládání peněz do daného oboru (může to být například těžba hliníku). Najdou se tedy investoři (investiční fondy), kteří uvolní peníze na rozjezd projektu s tím, že další peníze budou uvolňovat postupně – což značí, že vidí rizika, například v nevyzrálosti manažerského týmu. Projekt běží a požírá peníze investorů. Investiční situace se mění – jednak se ochlazuje celková ochota investorů a také strategický partner, který současné investory vyplatí (například mediální koncern Bertelsmann), není na obzoru. Projekt se také nejeví být v brzké době ziskovým.

Investoři proto zastavují svojí podporu a projekt končí.

Troufám si tvrdit, že podobný scénář je naprosto běžný ve staré i nové ekonomice. Souvisí s tím, jak funguje kapitalismus. Pro projekt musí člověk získat kapitál. Tento kapitál může zajistit na kapitálovém trhu (což je u nás velmi neobvyklé), nebo půjčkou (což je naopak v našem polosocialistickém bankovnictví obvyklé). Získané peníze obvykle použijete na rozvoj projektu (pomiňme situaci, kdy za peníze na export masa nakoupíte další firmy). Nicméně se vývoj projektu investorovi nelíbí a jste nuceni projekt ukončit (v poměrech ČR můžete samozřejmě s investorem vyběhnout a založit novou společnost za stejným účelem).

Z tohoto hlediska je Globopolis standardním příkladem toho, jak funguje tržní ekonomika a jako takového bychom si tohoto projektu měli vážit.

Management projektu udělal ovšem několik chyb, které vedly k jeho konci. Prvním a nejzásadnějším omylem bylo špatné zacílení projektu. Pro poskytování regionálních (mezistátních) kulturních informací je střední a východní Evropa jedním z nejhorších prostředí. Kulturní výměna mezi jednotlivými státy se odehrává v úzkém kruhu kulturních elit (které komunikují alternativními kanály) a kromě velkého množství vzájemně nepříbuzných jazyků (čeština, maďarština, němčina) existuje i velká jazyková bariéra směrem k „velkým jazykům“. Dalším důvodem je omezená kupní síla a zaměření cestovního ruchu spíše směrem na vzdálenější destinace.

Ach, máme tady cílovou skupinu západních cizinců, kteří přesně odpovídají profilu projektu. Nemají jazykovou bariéru (obvykle mluví anglicky), cítí se v cizí kultuře ztraceni a informace potřebují a disponují finančními prostředky. To je skvělé. Jenže kolik takových jedinců v regionu střední Evropy je? Stovky, tisíce? Jaký má taková komunita reklamní potenciál? Jaký má tzv. affiliate potenciál – kolik zboží taková komunita je schopná přes Internet nakoupit? Vydělte stem, provize se pohybuje v řádu procent. No a výsledek vám musí uživit projekt, do kterého investoři investovali desítky miliónů korun – což znamená, že to jednak musí uživit firmu o řádu jednotek či spíše desítek lidí a časem (v průběhu několika let) musí „splatit investici“.

MIF16

Je otázkou, zda se předkladatelům projektu v business plánu podařilo tyto argumenty vyvrátit nebo nalézt další zdroje příjmů. Z aktivit projektu, jak se jevily navenek, se dá spíš usoudit, že se předkladatelé soustředili na první možnost.

Jakým způsobem? Napoví masivní reklamní kampaň. Prostě se rozhodli zlomit místní obyvatelstvo reklamní kampaní. Je otázkou, nakolik znali lokální podmínky. Faktem zůstává, že jejich přesvědčení nesdílel investor…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní