Hlavní navigace

Ježíšek na webu

Martin Kopta 21. 12. 2001

Nejen televizní reklama na Go, ale i vánoční portály se nám snaží zkazit představy o Vánocích vítězstvím komerce nad tradicemi. Pojďme se podívat, jak letos vypadají vánoční speciály předních portálů. Zjistíme, kdo myslí jen na peníze, a kdo skutečně tradice dodržuje, a zkusíme si trochu zavěštit, co nás čeká a nemine příští rok.

Vánoce jsou v reklamě tradičně nejsilnějším obdobím, pro portály pak znamenají žeň, kterou si servery jako je Lupa odbyly už během INVEXu. Zatímco loni vznikaly vánoční speciály portálů jaksi na poslední chvíli a inzerenti tak nestihli včas zmobilizovat své síly, letos se s vánoční reklamou na Internetu počítalo mnohde už v ročním rozpočtu, a servery tedy, zda budou slavit Vánoce, byly dotazovány už na jaře. Přesto Quicku ani RedBoxu nestálo zřízení speciálu za to (cosi to o jejich inzertní atraktivitě vypovídá, ale raději se zdržím komentáře – do roka to může být jinak).

Zatímco standardních stránek portálů se Vánoce moc nedotkly (Centrum se nezmohlo ani na jinde regulérní zasněžení logotypu), tak vánoční inzertní speciály jsou letos ozdobou téměř všech – obvykle v doméně třetí úrovně.

Zatímco Tiscali se snaží decentně zakrýt skutečnost, že Vánoce jsou především příležitost, jak vylepšit příjmy z reklamy za celý rok a tvrdošíjně poskytuje uživatelům především obsah, tak Seznam vsadil na obchod a kromě něj už nic. Jak Ladislav Bittner upozorňje čtenáře WebTipu, kostkované papuče, lulku a houpací křeslo pro dědečka tu ovšem neseženete ani náhodou. Jiří LahvičkaAtlasu včera neopomněl zmínit, že jejich server (tedy Atlas) nabízí vedle „tipů na dárky“ i vánočnější obsah – podle mě je jejich web připraven tak, aby redakční obsah mohl kdykoli posloužit jako alibi proti lidem, kteří by chtěli tvrdit, že je odporné za nejhezčími svátky roku hledat jen mamon – ale jiní na tom nejsou lépe. Asi nejrozumnější poměr mezi obchodem a Vánocemi zvolilo Centrum, které vedle tradičních tipů na dárky a očekávatelných textech o zvycích a receptech na kapra připravuje i cosi jako Vánoční zpravodajství.

Vzhledem k tomu, že se obchodníci předhánějí ve vydávání tiskových zpráv o tom, kolik na Vánocích vydělali, můžeme očekávat, že reklamní pozice na portálech budou brzy vyprodány již pro příští rok. O tom, že tu jde pouze a pouze o peníze přesvědčují odpovědi zástupců portálů, kteří tvrdí, že prázdninová vydání nechystají a od Velikonoc (nejvýznamějších svátcích křesťanského kalendáře) pravděpodobně upustí – je to tak, o Velikonocích se nákupní horečka nekoná a servery tedy nemají důvod připomenout si další svátky…

V souvislosti s Vánoci má můj redakční kolega Mirek Zeman velmi zajímavou teorii. Podle něj má vývoj reklamních strategií a reklamních formátů na webu formující vliv na vzhled reklamy pro celý příští rok na reklamním trhu. Aby inzerenti mezi záplavou jiné reklamy vynikli, jsou totiž ochotni připlatit si za nestandardní formát reklamy. Letos to jsou především flashoví čestmírové (out-of-the-box), který letos výrazně používala třeba Economia Online na serveru PrávěDnes. podle Zemanova úsudku můžeme pro příští rok očekávat, že se čestmír stane standardním formátem reklamy na webu.

MIF16

Pokud byste hledali speciální obsah na serveru www.vanoce.cz, tak po kliknutí na odkaz možná budete říkat cosi o promarněné příležitosti. Tato exkluzivní doména totiž patří upadlým Modrým Stránkám, a jak se zdá, nikoho nenapadlo pronajmout si je za provizi z prodeje. Uvidíme za rok.

Jak jsem ale psal v úvodu, neměli bychom se nechat nakazit komerční prezentací Vánoc, ale měli bychom si jich užít jako svátků rodinných (vždyť slavíme narození Ježíška). Vzhledem k tomu, že už se před štědrým dnem neuvidíme, přeji vám za celou redakci Lupy šťastné a veselé Vánoce, a pokud budete před koncem roku v dosahu Internetu, těším se s vámi na shledanou ve čtvrtek.

Anketa

Navštívili jste vánoční stránky nějakého českého portálu?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč