Hlavní navigace

K čemu e-mailový klient?

Karel Červený 26. 10. 2005

Setkal jsem se s následujícím problémem. V jisté firmě se na mě obrátil kolega s dotazem, zda bych mu nemohl pomoci vyřešit jeho problém s Microsoft Outlookem. Klient sice přijímal poštu normálně, odesílatelům však stereotypně vracel odpověď, že dopis se doručit nepodařilo. Posílali ho tedy znovu, eventuálně telefonovali. Kolegovi tento stav kupodivu příliš nevyhovoval.

Marně jsem se bránil, že funkčnost IT opravdu nemám na starosti a že jsem Outlook ostatně v životě nepoužíval. Nakonec jsem žádosti o pomoc vyhověl a můj krátký, avšak navýsost profesionální zásah („klik-klik-klik“) ihned přinesl své plody. Hlášky Outlooku byly uvedeny do souladu s realitou. Odpovědi o nedoručitelnosti dopisu byly sice zasílány i nadále, pošta však nyní už opravdu doručovat nešla.

Nepracuji v technické podpoře, ale od takto živících se přátel vím, že uživatelům bývá velmi obtížné se zavděčit. I v tomto případě jsem se namísto oprávněné pochvaly dočkal spíše rozpaků. Jsa člověkem od přírody submisivním, vydal jsem se tedy najít někoho, kdo Outlook používá, aby pokračoval v tom, co jsem sám tak zdárně započal.

Dosud jsem žil v přesvědčení, že Outlook je nejpoužívanějším e-mailovým klientem a pouze jakési mé vrtochy či shoda náhod vedly k tomu, že jsme se zatím míjeli (ideovým odporem k Microsoftu postižen nejsem). Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že v celé této firmě Outlook nepoužívá snad nikdo. Aby bylo jasno – nešlo o firmu plnou geeků či linuxových hackerů, z desktopů vesele svítila Windows, tu modrá éčka, tu Firefox, ale Outlook žádný. A ne snad, že by byl užíván třeba mozillí e-mailový klient – všichni, podobně jako já, četli pracovní i soukromou poštu přes různá webová rozhraní.

Souhlasíte s (trochu spornou) tezí, že webové rozhraní pro poštu třeba v podání Googlu je dnes plnohodnotnou alternativou k e-mailovému klientu? Google postupně nabídl funkce, které dosud měly pouze desktopové aplikace (třeba automatické ukládání rozepsaných e-mailů, „dopisování“ známých adres). Pokud neplatíte za minuty strávené na Internetu a vaše připojení má alespoň trochu rozumné parametry, pak snad ani není důvod poštu stahovat najednou. Některá webová rozhraní e-mailů jsou sice plná obtěžující reklamy, která zpomaluje první načtení aplikace, ale když paralelně se čtením pošty děláte na počítači něco jiného, může vám to být vlastně úplně jedno. Nehledě k tomu, že Gmailu se tento problém netýká…

Za předpokladu, že jste ochotni mít svou poštu na serveru namísto na lokálním počítači (to ale není jen záležitost webového rozhraní, ale třeba i POP3 versus IMAP), jsem u Gmailu zaznamenal jediné nepohodlí. Na rozdíl od desktopového e-mailového klienta není možné připojit jedinou akcí větší množství souborů. To je ale opravdu jen drobnost.

Jakým způsobem dnes čtete poštu vy?

Našli jste v článku chybu?

29. 5. 2008 15:12

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Odpovídám si sám. Už jsem ho našel. Volný to umí a je fakt dobrej. Ale po pár dnech užívání jsem došel k závěru, že mám radši poštu na svým disku. Důvod mám vlastně jenom jeden. Nebaví mě přihlašování do internetový e-mailový aplikace. Když to nechám chvíli otevřený, tak mě to vykopne. Možnost číst poštu z kterýhokoliv počítače mi tendle handicap zatím nenahradí.

29. 1. 2008 15:35

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Taky jsem došel k závěru, že by přechod na webmail nemusel býti od věci. Ale rád bych si zachoval stávající asi 3 adresy, který používám. Nevíte o ňákým takovým šikovným webmejlu, kterej by uměl nastavovat libovolný identity, byl solidně řešenej a pokud možno zadarmo? Haha...
Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube