Hlavní navigace

K ochraně osobních údajů

Martin Kopta 3. 4. 2002

Včerejší First Tuesday překvapilo volbou velmi vděčného tématu ochrany osobních údajů a zajímavých řečníků. Posluchači tak měli možnost získat fundované odpovědi na otázky ohledně spojování databází, dat ze spotřebitelských soutěží, poskytování souhlasu s vedením osobních údajů na Internetu a dalších.

Včerejší First Tuesday jen pár dní před konáním změnilo program na Ochranu osobních údajů. Téma, jak se ukázalo, bylo vybráno šťastnou rukou. Pozvaní řečníci Jiří SoučekÚřadu pro ochranu osobních údajů a Martin Lukáš a Pavel Svoboda z advokátní kanceláře Andersen Legal přinesli nejen mnoho nových poznatků, ale hlavně odlišné pohledy na danou problematiku z pohledu osobního a obchodního práva.

Účastníci akce ocenili především závěrečnou část s otázkami, kdy odpověď obvykle poskytli jak oba praktičtí právníci, tak i odborník z ÚOOÚ. Dotazy se týkaly především odlišení osobních údajů, na něž se vztahuje zákon na ochranu osobních údajů – ať už se jednalo o zdravotní dokumentaci, nebo data ze spotřebitelských soutěží. Se zajímavou odezvou se také setkal dotaz na spojování údajů z různých databází nebo zveřejňování seznamů dlužníků.

Zatímco v případě zdravotní dokumentace se přítomní právníci vcelku hladce shodli na tom, že údaje z dokumentace spadají pod ochranu lékařského tajemství, a to i v případě, že je dokumentace vedena nebo přenášena na Internetu (viz třeba nynější testování elektronické dokumentace), tak v ostatních případech se v názorech rozcházeli. Vyšlo tak najevo, že problém ochrany osobních údajů je stále ještě poměrně nový a soudních rozhodnutí bylo vydáno minimum – jakýmsi návodem pak zůstávají jen stanoviska ÚOOÚ.

I tak lze myslím s jistotou říci, že nelze spojovat dvě databáze osobních údajů, pokud k tomu v nich vedené subjekty nedaly souhlas, případně pokud data vedená v obou databázích nebyla pořízena se stejným účelem. Nelze tedy například spojit soukromou databázi kontaktních údajů s databází CZ.NICu za účelem rozeslání obchodních nabídek, a to ani v takovém případě, kdy by měly jako výsledek být použity jen údaje, které zákon dovoluje použít k obchodním nabídkám.

Jiří Souček na můj dotaz, zda je nutné ve všech případech od osoby poskytující osobní údaje získat písemné svolení pro nakládání s osobními údaji, odpověděl, že takový souhlas je nutný pouze v případě předání údajů citlivé povahy, k jejichž získání je potřeba vyvinout zvýšeného úsilí nebo nákladů. Pro získání a zpracování běžných osobních údajů, jako je jméno, adresa, email, telefon, rodné číslo atd. je nutné získat pouze prokazatelný souhlas. To ovšem znamená, že správce databáze musí být kdykoli schopen prokázat, že údaje získal a zpracovává se souhlasem osoby, k níž se vážou.

Právě prokazovaní souhlasu s sebou nese mnoho úskalí, neboť obvykle nelze prokázat, že osoba poskytující údaje je zároveň osobou, k níž se údaje vážou. Tomuhle problému zamezí až účinné používání osobních elektronických podpisů. V každém případě, připomínal Souček, je však nutné, aby se správce a zpracovatel osobních údajů registroval u ÚOOÚ a v registraci definoval účel získávání osobních údajů a způsob nakládání s nimi, jakož i jejich zabezpečení proti zneužití.

Toho problému se týkal i další dotaz z publika: zdali je možné pohlížet na osobní údaje podané v rámci spotřebitelské soutěže jako na údaje vedené v rámci plnění kontraktu – na takové údaje pak zákon pohlíží odlišně a není například nutné, aby se firma, která údaje získá, registrovala. Zde Jiří Souček trval na tom, že pokud jsou údaje zpracovávány i k jiným účelům, než je třeba rozeslání informací o soutěži nebo výher, pak je nutné pohlížet na ně jako na osobní údaje a pořadatel soutěže by se měl registrovat. Naopak právníci Andersen Legal byli ochotni připustit, že za určitých okolností by skutečně bylo možné považovat osobní údaje ze spotřebitelských soutěží za údaje poskytnuté v rámci plnění kontraktu, přičemž ovšem velmi záleží na strukturování takového kontraktu.

Poslední dotaz, nad jehož zodpovězením přítomní odborníci diskutovali, bylo zveřejňování seznamů dlužníků. Podle stanoviska ÚOOÚ totiž nelze takové údaje o fyzických osobách zveřejňovat, neboť jejich zveřejněním se věřitel nedobere uspokojení svých potřeb. Podobné riziko by mohlo vstoupit do hry i u právnických osob, jimž občanský zákoník zaručuje ochranu dobré pověsti.

MIF16

V souvislosti se seznamy dlužníků pronesl právník advokátní kanceláře zajímavou myšlenku, která mně připadá jako nebezpečná sofistika: Právo má ochraňovat ty, kdož jednají v jeho souladu, a postihovat ty, kdož se s právem rozcházejí. Proto je podle právníka podivné, že zákon zde hájí toho, kdo právo porušuje tím, že nesplácí své závazky. Dle mého názoru by podobné uvažování ad absurdum muselo vést k odejmutí všech práv, které člověk má (takže by jej například bylo možné zabít nebo pomlouvat, zcizovat jeho autorská díla…), a to za sebemenší prohřešek proti právu: například za přecházení na červenou. Je mi s podivem, že takovou nebezpečnou myšlenku prezentoval právník z advokátní kanceláře.

First Tuesday se nepodaří vybrat záživné téma a zajímavé řečníky vždy, ale včera bylo po dlouhé době více účastníků v přednáškovém sále než u obložených stolů. Zdá se tedy, že změna programu na poslední chvíli byl dobrý tah.

Anketa

Máte zájem o články na téma ochrana osobních údajů?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty