Hlavní navigace

Kameny na OSA?

Vojtěch Bednář 26. 6. 2006

Akce zaměřené proti systémům DRM jsou poslední dobou, jak se zdá, v kurzu. Jedna z nich měla minulý pátek za cíl provést telefonické bombardování ochranářských organizací. Mají podobné pokusy smysl? Těžko říct. Ale jsou příznakem něčeho důležitějšího.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Znáte to. Velrybářská loď se připravuje k výlovu dalšího kytovce. Zatím ze zálohy vyráží rychlý člun ochránců přírody a v poslední okamžik se staví mezi nešťastného mořského tvora a hrot harpuny, aktivisté na palubě mávají transparenty. Velryba je dočasně zachráněna, televize má co vysílat a všichni víme, kdo jsou tady ti zlí. Jsou lidé, kteří chtějí podobným způsobem chránit zábavu.

Organizátoři kampaně Defective By Design se rozhodli podobným způsobem zaútočit na používání DRM ze strany počítačového a hlavně zábavního průmyslu. Metody prověřené organizacemi typu Greenpeace zabírají ve světě technologií stejně jako v hájemství vodních živočichů. Cílem kampaně se tentokrát stala RIAA (ochranná organizace amerických hudebních vydavatelství) a její ekvivalenty v dalších zemích. Cílem je ukázat odpor organizátorů proti DRM v digitální hudbě, přičemž popularita protestu dorazila i do českých krajů. Otázka zní: má telefonování do ochranářských organizací nějaký smysl?

To je právě těžko říct. Kdyby platilo čistě ekonomické hledisko, budou uživatelé produktů zábavního průmyslu, kterého a jedině kterého se protesty týkají, konzumovat jiný než chráněný obsah. Síla svobodného trhu způsobí, že jednotlivá vydavatelství své ochranné aktivity ukončí a ve snaze udržet si zákazníka přejdou na rozumnější metodu zajištění svého vlastnictví. Demonstrace budou zbytečné, protože rozhoduje počet prodaných kusů produktu.

MIF16

Problém je ale v tom, že jakkoliv jde o průmysl zábavní, právě ona zábava, kterou poskytuje, zaměstnává mnoho lidí a akumuluje spoustu kapitálu. Různé ochranářské svazy si osvojují právo hovořit do věcí, které s jejich předmětem podnikání nesouvisejí. Jako jsou třeba poplatky z datových médií, kopírovacích zařízení, z techniky, která by – byť jen hypoteticky – mohla porušovat jejich práva. Stávají se mocenskou lobby s ohromným potenciálem. Vám, mně, každému z nás denně hovoří do života. Přitom jejich jedinou podstatnou je nás bavit. Nebo, slovy amerického sociologa Neila Postmana, „ubavit k smrti“ (podle něj to bohatě zvládneme sami).

Protesty vůči těmto organizacím, i když v podstatě směřují proti jedné konkrétní technologii, mají jiný smysl. Nejde o tržní reakci na tržní anomálii, jejich rozměr je více politický. Právě proto by si takové akce měli všímat politici více, než si jich všímají ti, na něž se útočí. Podstatné totiž není DRM v kompaktním disku nebo elektronickém obchodě. Podstatný je lobbying, který nás pod hlavičkou ochrany „intelektuálního vlastnictví“ připravuje o naše přirozená práva. A v praxi tak přibližuje ideu orwellovského Velkého bratra ze strany poskytovatelů zábavy mnohem více, než jak by jej dokázal vyprodukovat autoritativní státní režim. Pokud protestující – podobně jako ochránci velryb – nebojují ani tak za život konkrétního jedince, ale za záchranu druhu, má jejich snaha hluboký a oprávněný smysl. V opačném případě bojují proti tomu, že modrý lak je skutečně modrý, a jejich boj je nejen předem ztracený, ale hlavně zcela zbytečný.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety