Hlavní navigace

Kapacity linek rostou do nebe

Marek Antoš 22. 10. 1998

EUnet má 14 Mb/s, CESNET 8 Mb/s, SPT TELECOM 6 Mb/s, Czech On Line, IBM, Global One 4 Mb/s zahraničních linek. Ale co víc, nikomu z nich to nestačí - všichni hodlají dále upgradovat a upgradovat. Je to vůbec možné? A jaké jsou jejich plány? Bude mít TELECOM 34 Mb/s?

Už jsem se v nějakém článku zmiňoval o tom, že ještě před rokem a půl bych nevěřil, že dnes povedou z českého Internetu do zahraničí linky o celkové kapacitě blížící se 100 Mb/s (ve výčtu jsem záměrně neuvedl TEN-34 a Ebone s jejich tlustodráty). Je to totiž řádově víc, než tehdy – dynamika růstu je obrovská. Jak se ale zdá, objem přenášených dat roste podstatně rychleji, než počet připojených uživatelů. Znamenat to může trojí – zvyšuje se kvalita služeb (takže to všichni máma rychlejší), zvyšuje se datová náročnost vinou nových služeb, nezřídka multimediálních (takže každý z nás spořádá více pásma) nebo stávající uživatelé využívají Internet více a více, takže potřebují více pásma. Pravda je asi v tomto případě troj- a více jediná, na všech vyjmenovaných bodech nejspíš něco bude.

Poskytovatelé však roztočenou spirálu nehodlají brzdit, ba naopak. EUnet tak již před nějakou dobou oznámil svoji snahu mít ještě do konce tohoto roku jednu 34 Mb/s linku po zemi a jednu o stejné kapacitě vzduchem, tedy přes satelit. Jak znám tuzemské poměry v zřizování linek, velmi pravděpodobně to nestihne, ale není důvod, proč by nemohl EUnet magickou hranici 50 Mb/s překročit počátkem příštího roku. Tento nárůst nepochybně souvisí s aktivitou nové vlastníka EUnetu International, kterým je už asi půl roku americký Qwest, který se zabývá právě datovými službami. Osobně bych očekával, že EUnet na nově nabyté kapacite hodlá přinést i nové služby, ať už z oblasti multimédií a Internetové telefonie nebo přímo datové služby, leč podle některých zástupců EUnetu je zvýšení kapacity primárně určeno stávajícím a nastávajícím zákazníkům, kteří prostě spapinkají stále více pásma svou běžnou činností. Je-li tomu tak, vymyká se tempo tohoto nárůstu mému chápání.

EUnet ale není jediný, kdo si pomýšlí na povyšování. Vzhledem k tomu, kolik již u nás Ebone získalo zákazníků, se dá předpokládát, že něco bude muset ke své stávající lince přihodit i tento poskytovatel. Obdobné je to s Global One, i když tam se stále ještě pohybuje v řádově nižších rychlostech. Velmi zajímavě však znějí zákulisní zprávy z SPT TELECOMu, podle kterých byla již podpesána smlouva na zbrusu nových 34 Mb/s pro Internet OnLine – termín realizace by měl být do léta příštího roku. Upřímně řečeno je to v kontextu ostatních celkem pravděpodobná věc.

MIF16

Tohle všechno jsou čísla, ze kterých mám pomalu závrať. Nejsem ten pravý pamětník českého Internetu, pohybuji se v jeho vodách teprve něco přes 4 roky, počítám-li správně. Přesto si ještě moc dobře pamatuji, jak neuvěřitelné se mi zdálo, když CESNET kdysi upgradoval svoji linku na 512 kb/s. Takovou linkou jsou dneska málem připojeny větší kanceláře. Kam jen se to ten svět řítí.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom