Hlavní navigace

Katastrofa v metru

Michal Krsek

V noci ze čtvrtka 9. 11. 2000 na 10. 11. 2000 došlo k požáru slaboproudé elektroinstalace ve stanici metra Můstek (trasa A). Jelikož trasami metra jsou vedeny páteřní rozvody optických kabelů, které používají telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetového připojení, měl požár dopad na provoz některých služeb.

Reportáž o požáru lze najít v záznamu Událostí z 10.11.2000 na serveru České Televize.

Vzhledem ke skutečnosti, že k potížím došlo v noci na pátek, dopad na telekomunikační operátory byl menší, než kdyby k problémům došlo uprostřed týdne či v denních hodinách. Nicméně přeinstalace rozvodů si vyžádá čas v řádu desítek hodin, proto by měl být datový provoz spojů kompletně obnoven až v neděli 12. 11. 2000.

Pravděpodobně nejrozsáhlejší škody napáchal požár pražské akademické síti PASNET, která pronajímá většinu tras od společnosti GTS/Dattel. Vyjma skutečnosti, že stanicí Můstek vedou průběžné kabely, je z této stanice vyveden také kabel spojující výpočetní středisko Karlovy Univerzity s páteřní sítí. Při hvězdicovém uspořádání sítě je výpadek centrálního uzlu fatální pro celou síť. Přestože existují záložní spojení, je faktem, že na reálnou zálohu celé sítě nejsou dimenzována (zvláště uvážíme-li, že jde o síť s vysokými nároky na přenosové pásmo). Stav sítě PASNET 10. 11. v 11:20 naleznete na přiložené mapce.

342

Ani zákazníci dalších operátorů „nepřišli zkrátka“. Síť Contactelu měla problémy s připojením do peeringového centra NIX.CZ i s konektivitou po Praze. Radiomobil postihly potíže s připojením k Internetu, včetně služby Click, kterou před nedávnem spustil. Obě tyto společnosti jsou zákazníky PragoNETu.

Síť TEN-155 CZ měla problémy s připojením do propojovacího centra NIX.CZ i do své páteřní sítě (jak je vidět ze statistik) připojení. Páteř přitom zabezpečuje pro TEN-155 CZ operátor Aliatel.

Jelikož požár nezasáhl spojení obou PoP NIX.CZ, byl provoz lokálních propojení omezen pouze těm operátorům, jejichž okruhy vedou dotčenou stanicí. Nicméně v případě požáru o stanici dál (Muzeum) by se problém objevil v celé kráse. NIX.CZ totiž prozatím nedisponuje nezávislou záložní cestou propojující oba dva PoP.

Protože máme k dispozici podrobné statistiky sítě TEN-155 CZ ze dne 10. 11. 2000 a za předcházející den, můžeme vidět, že se síti TEN-155 CZ výpadek okruhu do NIX.CZ a dalších peeringových okruhů podařilo kapacitně ustát . Faktem je, že jí v tom „pomohl“ výpadek PASNETu, který patří k prvním dvěma největším spotřebitelům dat.

Internet jako takový je konstruován jako velmi robustní záležitost, nicméně faktická nezávislost funkčnosti IP vrstvy na funkčnosti okruhů závisí především na návrhu sítě a schopnosti jednotlivých tras zastoupit původní. V případě, že dojde k zásahu „vyšší moci“, většinou na výpadek doplatí implementace nových technologií.

Ještě jedna věc stojí za připomenutí. Je faktem, že celý slavný Internet zaspal a jeho nejdůležitější vlastnost  – rychlost a operativnost – zklamala. Kromě článku na Mobil serveru a krátké zprávy zde na Lupě k žádným zpravodajským orgiím nedošlo. Operátoři se také většinou zachovali velmi kamenicky – tj. na Internetu není po nějakých výpadcích ni slova (leitmotivem jejich webů jsou narážky na ukončení monopolu). Čestnou výjimku tvoří PragoNET, který na svém WWW serveru www.pragonet.cz informoval o postupu prací.

Našli jste v článku chybu?

14. 11. 2000 9:33

Jakub Vanek (neregistrovaný)
jsem na ne pripojen, problemu bylo nekolik, neslo jistou dobu propojeni dejvickeho a vinohradskeho centra, od rana nesel ns 194.50.6.66 ale jen 194.50.6.5 v dejvicich, ns na vinohradech neodpovidaly, spojeni do nixu nebylo, slo to pres frankfurt a amsterodam.
Rozjelo se to asi az v 17 hodin v patek odpoledne...

13. 11. 2000 19:25

Zdeněk Polách (neregistrovaný)
Nemuze to byt treba tim, ze CZ-NICu dosud nebyl uhrazen spravni poplatek za provoz domeny cyberspace.cz, tedy stejny problem, jako melo v minulem tydnu Mageo.cz? :-)
Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují