Hlavní navigace

Katastrofa v metru

Michal Krsek 13. 11. 2000

V noci ze čtvrtka 9. 11. 2000 na 10. 11. 2000 došlo k požáru slaboproudé elektroinstalace ve stanici metra Můstek (trasa A). Jelikož trasami metra jsou vedeny páteřní rozvody optických kabelů, které používají telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetového připojení, měl požár dopad na provoz některých služeb.

Reportáž o požáru lze najít v záznamu Událostí z 10.11.2000 na serveru České Televize.

Vzhledem ke skutečnosti, že k potížím došlo v noci na pátek, dopad na telekomunikační operátory byl menší, než kdyby k problémům došlo uprostřed týdne či v denních hodinách. Nicméně přeinstalace rozvodů si vyžádá čas v řádu desítek hodin, proto by měl být datový provoz spojů kompletně obnoven až v neděli 12. 11. 2000.

Pravděpodobně nejrozsáhlejší škody napáchal požár pražské akademické síti PASNET, která pronajímá většinu tras od společnosti GTS/Dattel. Vyjma skutečnosti, že stanicí Můstek vedou průběžné kabely, je z této stanice vyveden také kabel spojující výpočetní středisko Karlovy Univerzity s páteřní sítí. Při hvězdicovém uspořádání sítě je výpadek centrálního uzlu fatální pro celou síť. Přestože existují záložní spojení, je faktem, že na reálnou zálohu celé sítě nejsou dimenzována (zvláště uvážíme-li, že jde o síť s vysokými nároky na přenosové pásmo). Stav sítě PASNET 10. 11. v 11:20 naleznete na přiložené mapce.

342

Ani zákazníci dalších operátorů „nepřišli zkrátka“. Síť Contactelu měla problémy s připojením do peeringového centra NIX.CZ i s konektivitou po Praze. Radiomobil postihly potíže s připojením k Internetu, včetně služby Click, kterou před nedávnem spustil. Obě tyto společnosti jsou zákazníky PragoNETu.

Síť TEN-155 CZ měla problémy s připojením do propojovacího centra NIX.CZ i do své páteřní sítě (jak je vidět ze statistik) připojení. Páteř přitom zabezpečuje pro TEN-155 CZ operátor Aliatel.

Jelikož požár nezasáhl spojení obou PoP NIX.CZ, byl provoz lokálních propojení omezen pouze těm operátorům, jejichž okruhy vedou dotčenou stanicí. Nicméně v případě požáru o stanici dál (Muzeum) by se problém objevil v celé kráse. NIX.CZ totiž prozatím nedisponuje nezávislou záložní cestou propojující oba dva PoP.

Protože máme k dispozici podrobné statistiky sítě TEN-155 CZ ze dne 10. 11. 2000 a za předcházející den, můžeme vidět, že se síti TEN-155 CZ výpadek okruhu do NIX.CZ a dalších peeringových okruhů podařilo kapacitně ustát . Faktem je, že jí v tom „pomohl“ výpadek PASNETu, který patří k prvním dvěma největším spotřebitelům dat.

MIF16

Internet jako takový je konstruován jako velmi robustní záležitost, nicméně faktická nezávislost funkčnosti IP vrstvy na funkčnosti okruhů závisí především na návrhu sítě a schopnosti jednotlivých tras zastoupit původní. V případě, že dojde k zásahu „vyšší moci“, většinou na výpadek doplatí implementace nových technologií.

Ještě jedna věc stojí za připomenutí. Je faktem, že celý slavný Internet zaspal a jeho nejdůležitější vlastnost  – rychlost a operativnost – zklamala. Kromě článku na Mobil serveru a krátké zprávy zde na Lupě k žádným zpravodajským orgiím nedošlo. Operátoři se také většinou zachovali velmi kamenicky – tj. na Internetu není po nějakých výpadcích ni slova (leitmotivem jejich webů jsou narážky na ukončení monopolu). Čestnou výjimku tvoří PragoNET, který na svém WWW serveru www.pragonet.cz informoval o postupu prací.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Schillerová: Doteď náklady na EET? 52 milionů

Schillerová: Doteď náklady na EET? 52 milionů

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily