Google WiFi data smazal, kdy měl, Mediafax se do něj strefuje zbytečně [AKTUALIZOVÁNO]

„Až na základě výzvy ÚOOÚ smazala společnost Google údaje, které neoprávněně získala před třemi lety,“ uvedl původně svou „kauzu“ Medifax. Je to ale trochu jinak.

Odměnit autora
Poslat autorovi přímou platbu 25 Kč jako odměnu za tento článek. Více informací
?

Nejde o to, že by se Google tři roky zuby nehty bránil smazání dat nasbíraných při mapování českých ulic, ale jednoduše o nedbale napsanou zprávu. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Úřad pro ochranu osobních údajů před několika dny zveřejnil na svých stránkách následující informaci:

28.2.2013 - Úřad pro ochranu osobních údajů reagoval v listopadu 2012 na informaci, že společnost Google má stále v držení údaje z WiFi, výzvou, aby tyto údaje společnost zlikvidovala. Aktuálně Úřad obdržel od společnosti Google Czech Republic, s.r.o. sdělení, že došlo k nevratnému smazání údajů z WiFi, které byly společností v České republice v rámci služby Google Street View neoprávněně sbírány.

Týká se události z roku 2010 (viz Google wardriving? A co má vlastně být?), kdy auta snímkující města a místa pro Mapy Google sbírala i veřejně přístupná data z WiFi sítí, které potkávala cestou. Okolo nepříliš šťastného nápadu na sběr těchto dat se od roku 2010 událo mnoho různých věci, od několika pokut v několika zemích až po poslance Viktora Paggia (LIDEM) dožadujícího se v září loňského roku vyšetřování.

Informace ze stránek ÚOOÚ vedla Mediafax k vydání zprávy Google až po třech letech smazal šmírácká data o Češích, která naznačuje, že až do listopadu 2012 data záměrně nesmazal, ač je vlastně smazat měl. 

Hned jak přišlo povolení

Nejdřív se ohradil český Google: „V roce 2010, kdy jsme se o této chybě jednotlivce dozvěděli, jsme okamžitě zřídili nápravu, zastavili veškeré jízdy Street View aut a informovali relevantní úřady s cílem získat povolení pro smazání nasbíraných dat.

Data samotná byla podle Google smazána poté, co – dle jejich vlastní slov – v listopadu 2012 dostali od ÚOOÚ vyjádření ke zmíněné žádosti z května 2010. „V květnu 2010 jsme oficiálně informovali i český ÚOOÚ s cílem získat povolení pro smazání nasbíraných dat. Hned, jak jsme tuto žádost od ÚOOÚ v listopadu 2012 dostali (pozn. vašimi slovy výzvu, na kterou jsme čekali), data jsme neprodleně smazali,“ dodává k tomu Google.

A tuto verzi Lupě potvrdila i mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková, podle které úřad až do loňského listopadu nevydal svolení se smazáním dat jednoduše proto, že nebylo jasné, zda ještě nebudou potřeba – například v rámci řízení, které úřad s Googlem vedl. A od Googlu teď dostal certifikát, že data letos v únoru opravdu smazal.

Google tedy WiFi údaje skutečně smazal takřka „po třech letech“, ale nikoliv proto, že by je snad smazat odmítal. O svolení k jejich smazání požádal Úřad, ten mu svolení odsouhlasil výzvou v listopadu 2012.

Dotyčná zpráva Mediafaxu má teď mimochodem už poněkud upravený text, který vyznívá mnohem mírněji.

Odměnit autora
Poslat autorovi přímou platbu 25 Kč jako odměnu za tento článek. Více informací
?
10 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 7. 3. 2013 3:05

Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví. Pro řešení aktuálních problémů doporučujeme využít naše diskusní fórum.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem

Školení SEO - jak na optimalizaci pro vyhledávače

  •  
    Analýza klíčových slov - jaká slova vybrat.
  • Metody linkbuildingu - jak získat zpětné odkazy.
  • Vyhodnocování SEO - nesledujte jen pozice.

Detailní informace o školení SEO »

       
Ušetřete