Hlavní navigace

PRISM: NSA žádný přístup od Googlu, Microsoftu či Facebooku nepotřebuje

Daniel Dočekal 23. 7. 2013

Svým způsobem zábavné dění okolo PRISMu stále není u konce. Začíná se ukazovat, že NSA se napojuje přímo na podmořské kabely.

Už při dramatickém odhalení, že největší poskytovatelé internetových služeb dodávají americké NSA dobrovolně, ve velkém a bez omezení data, na tom všem bylo něco podivné. Proč by to NSA řešila tak složitě, když úplně stačí odposlouchávat páteřní internetové sítě? Vždyť pokud chce sledovat data plynoucí ze zahraničí (či do zahraničí), může použít daleko jednodušší nástroje.

Podle The Creepy, Long-Standing Practice of Undersea Cable Tapping tomu tak skutečně je. V článku najdete dokonce fantastický příklad ze sedmdesátých let. Hlavní roli v něm hraje podmořský kabel, velké ruské námořní základy a potápěči. Ti se pravidelně museli vydávat pro pásky, které obsahovaly záznam z odposlechu podmořského kabelu. A na pásky vše zapisovala záznamová zařízení, která ke kabelu umístily ponorky.

O pár desítek let později americké i britské agentury odposlouchávají internetové podmořské spoje. Tedy onu optiku, skrz kterou protéká prakticky všechno, co je potřeba dostat do Spojených států či ze Spojených států. V praxi tak mohou zmíněné agentury kopírovat vše, co podmořskými spoji projde.

NSA a další subjekty tak nepotřebují žádné specifické dohody s konkrétními poskytovateli – i bez nich získávají kompletní data. Nešifrovaná i šifrovaná je ukládají a archivují a samozřejmě podrobují průběžné analýze a případné operativní analýze při dohledávání konkrétních informací.

Dělají to i britské agentury (viz GCHQ taps fibre-optic cables for secret access to world's communications) a vedle Internetu odposlouchávají a zaznamenávají i telefonní komunikaci – tu také najdete v (prakticky) stejné optice. Británie by dokonce v tomto projektu odposlechů měla být technickou špičkou a získávat z komunikace daleko více informací, než americká strana. Samozřejmě za vydatného nasazení lidské síly – CCHQ, tedy britská agentura, na tuto činnost nasazuje až 300 analytiků, americká NSA dvě stě padesát.

Podle Guardianu jsou výsledná získaná data dostupná zhruba 850 tisícům zaměstnancům NSA a kontraktorům. Objemově se přitom jedná zhruba o 600 milionů telefonních události za den.

WT100

Washington Post dokonce publikoval doposud nezveřejněný snímek z prezentace PRISMu, který ukazuje právě popsané – napojení na podmořské kabelové spojení mezi USA a zbytkem světa. Agentury tak dennězískávají zhruba 21 petabajtů dat, která uchovávány po dobu dalších třiceti dní. Telefonáty, e-maily, komunikace na Facebooku, historie přístupů na weby uživatelů a řada dalších informací končí v NSA, aniž by bylo zapotřebí jakékoli dohody s poskytovateli služeb na Internetu.

Jediné, co NSA či GCHQ musí udělat, je zajistit spolupráci provozovatelů kabelových spojů, což se nejspíš ukazuje jako podstatně jednodušší. A hlavně, napojením přímo na podmořský kabel (například ve Velké Británii, kde jich řada „končí“) získávají přístup ke všemu. Ne pouze k datům uloženým u jednoho poskytovatele služeb.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Výrobci začnou snížovat obsah cukru, soli a tuku

Výrobci začnou snížovat obsah cukru, soli a tuku

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie