Hlavní navigace

Kauza spam a problém vyžádané pošty

Vojtěch Bednář 31. 3. 2004

Nevyžádaná pošta a problém, jak se jí co nejúčinněji zbavit, zaplňují nejen stránky internetových periodik, ale pronikají i do politiky, do techniky, prostě, jako každý multiparadigmatický problém, všude. Ve snaze zlikvidovat nevyžádanou poštu se však vystavujeme zásadnímu problému – že zničíme současně i tu vyžádanou.

Výrobci antispamových filtrů uvádějí, že množství špatných záchytů vyžádané pošty se pohybuje okolo hranice dvou procent z celkového počtu zachycených zpráv. Inteligentní filtry se navíc dokáží učit a postupně vylepšovat svou schopnost vyhledávat reklamní poštu a odlišit ji od té, kterou si uživatel skutečně přeje dostat. Bezpečnost takových aplikací dále posilují seznamy implicitně blokovaných odesilatelů zpráv; také implicitně povolených, tedy takových, kteří jsou označeni za důvěryhodné a nekontrolováni. To vše je málo.

Jak se spam snaží obcházet filtrování co největším napodobením normální komunikace, zvyšuje se riziko, že tato normální komunikace bude likvidována spolu s ním. I přes všechna protiopatření, seznamy a učící se filtry. Dalším problémem je, že právě ta “obyčejná” komunikace, která může být snadno považována za nevyžádanou poštu, představuje někdy pro své příjemce a odesilatele komunikaci velmi důležitou. I když se zdá, že tyto dva faktory spolu přímo nesouvisejí, opak může být pravdou. Uveďme si příklad.

Nedávno jsem posílal do redakce jednoho periodika email, který obsahoval vyžádané upřesňující informace k jistému materiálu. Ve zprávě byl text, několik poměrně dlouhých URL a jeden, který tvořil přílohu ve formě souboru .URL. Když se zprávu nepodařilo ani napotřetí doručit příjemci (poštovní klient (Outlook 2000) dostával informace, že zpráva byla vymazána bez přečtení), rozhodnul jsem se osobě, které byl email určen, zavolat. Problémem se ukázal být její Outlook 2003 s automatickým filtrováním pošty nastaveným na nejvyšší míru zabezpečení. Po snížení úrovně se podařilo emailovou komunikaci obnovit a zprávy jí opět začaly bez obtíží přicházet.

Kuriozitou antispamového filtru Outlooku 2003 byla situace, kdy email od správců freemailu Seznamu o zavedení antispamu na úrovni serveru byl vyhodnocen jako nevyžádaná pošta a přesunut do patřičné složky. Avšak nejen tento filtr trpí poměrně častým zahazováním důležitých zpráv při maximálním nastavení. Doplňky, speciální pluginy, které existují, ať už jako samostatné aplikace, nebo jako vedlejší služby například firewallů, mažou chtěnou poštu také často a nemilosrdně. Při snížení úrovně zajištění naopak začnou bez problémů propouštět do doručené pošty i to, co by tam být rozhodně nemělo. Dokonalost prostě neexistuje.

Podstatným faktem, jak se zdá, je to, že stávající antispamová řešení jsou mnohem více chybující, než by se dalo na první pohled odhadovat. Základním měřítkem je zde poměr mezi správně a špatně zachycenými zprávami, absolutní počet správně zachycených zpráv a zřejmě také frekvence správného a špatného záchytu. Co se ovšem nehodnotí, protože se zdá, že to na první pohled s frekvencí záchytů nesouvisí, je relevantnost špatně zachycených a vyhodnocených zpráv.

I když hovořit o relevantnosti obsahu špatně zachycené zprávy (pracovní/sou­kromá/pro zábavu) musí znít tak trochu jako šarlatánství, když obsah emailu hodnotí člověk a ne stroj, ve skutečnosti to šarlatánstvím není. Co jiného je totiž hledání spamu – nevyžádané pošty – než určitá forma obsahové analýzy doručených zpráv? Pokud ona uváděná dvě procenta špatných záchytů představují v moři emailů nepodstatné zásilky, nejsou na škodu a tolerance by mohla být ještě vyšší. Pokud jsou ovšem filtrovány zprávy z adres, které se nenacházejí na seznamu důvěryhodných a jež obsahují podstatnou informaci, je to problém na pováženou. A jak se zdá, přinejmenším některé antispamové filtry mají tendenci mazat relevantní zprávy spíše než ty irelevantní – tedy opačně, než by tomu mělo být.

Problém odlišení nevyžádané pošty od vyžádané má i svou odvrácenou – přesněji opačnou – tvář. Potíž je v tom, že mnohé aplikace se zabývají pouze rozpoznáním toho, zda je zpráva nevyžádaná, a ne toho, zda vyžádaná (až na listiny důvěryhodných) byla. Jejich autoři se však dříve nebo později budou muset vydat i tímto směrem. Je otázkou, kdy to bude.

Anketa

Stává se, že vám antispamový filtr vymaže relevantní zprávu?

Našli jste v článku chybu?

7. 11. 2006 4:21

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Napadá. Váš antivirový program je k ničemu nejen co se odhalování virů týče, což jste již možná poznal. Doporučuji NOD32! Nebudete mít problém nejen se zprovozněním Spamihilatoru, ale navíc budete mít velmi dobře chráněn počítač proti virům!

11. 4. 2004 18:49

Richard (neregistrovaný)
Nedavno jsme si nainstaloval SpamPal - se standardnim nastavenim zatim oznacil vsechny spamy a u zadneho mailu se nezmylil.

Navic do nej existuje docela dost pluginu, takze je jen na uzivateli, zda-li si zapne Bayes, nebo P2P (zalozene na DCC - moc ucinne...)

Mohu jen doporucit. http://www.spampal.org.120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony