Hlavní navigace

Kauzy s otevřeným koncem: Eridan

Mirek Zeman 11. 10. 2001

Bouřlivou diskusi rozpoutal před třemi měsíci článek o sporu společností SNISNET.CZ (provozovatele sítě Eridan) a IPB-Leasing, která začala zákazníkům prostřednictvím detektivní kanceláře zabavovat zařízení, které zřejmě SNISNET.CZ používá neoprávněně. Jak se kauza vyvíjí s odstupem čtvrt roku?

Přibližně před třemi měsíci vyšel na Lupě článek Přijdou zákazníci IOL a Eridanu o své bezdráty?, který pojednával o napjaté situaci mezi společnostmi IPB-Leasing a SNISNET.CZ. Jádro sporu tvořila fyzická podstata bezdrátové sítě Eridan (tj. pojítka, směrovače apod.), která byla nakoupena SNISNET.CZ na úvěr od IPB-Leasing. SNISNET.CZ ovšem neplatila sjednané splátky, takže leasingové smlouvy byly vypovězeny. Mezi oběma stranami sice proběhla jednání o odprodeji zařízení za zbytkovou cenu, nicméně nedošlo: „k uzavření kupních smluv ani jakékoli jiné smlouvy, která by zakládala právo SNISNETu tyto věci nadále užívat (…),“ uvádí se v trestním oznámení IPB-Leasing ze dne 14. května 2001, které bylo podáno z toho důvodu, že SNISNET.CZ odmítl zařízení vrátit.

Materiál se na obou stranách neobešel bez připomínek. Právní zástupce IPB-Leasing napsal, že článek, resp. jeho závěr, vyznívá tak: „(…) že do pravomocného rozhodnutí soudu (…) je vlastnictví IPB Leasing, a.s. k předmětným věcem pochybné a zákazníci Eridanu je nemusí respektovat, [což] ohrožuje práva a oprávněné zájmy IPB Leasing, a.s.“ Právní zástupce SNISNET.CZ napsal, že: „Občan (…) také musí nést právní následky, pokud se jednalo o ‚křivé obvinění‘. Věřím, že jsou si toho pánové z IPB-L v čele s Ing. Hábrem vědomi. Pokud ne, tak budou mít zřejmě v nejbližších dnech smůlu. A spolu s nimi i šiřitelé tohoto křivého obvinění, pane Zemane.“ Spolehlivým barometrem bývají v takovém případě na Lupě diskuse, které tentokráte nešetřily emotivními odsudky na adresu SNISNET.CZ. Ostatně, udělejte si názor sami:

Tato kauza je ideálním námětem do rubriky Kauzy s otevřeným koncem, protože za téměř půl roku neděje skoro nic – uživatelé služeb sítě Eridan jsou nadále navštěvováni detektivy agentury M.I.B., kteří jim dávají podepsat „informační leták“ ve kterém stojí, že: „SNISNET.CZ dluží atd., a že upozorňují koncové klienty, že budou odebírat zařízení. Pokud odmítnou zařízení vydat, vystavují se obvinění ze spolupodílnictví na podvodu. Je to docela drsně napsané,“ uvedl jeden z bývalých klientů sítě Eridan. Podle informací právního zástupce IPB-Leasing však byl zatím odebrán pouze zlomek zařízení. SNISNET.CZ je v tomto případě částečně chráněn § 88 odst. 8 zákona č 151/2000 Sb. – do telekomunikační služby lze zasahovat pouze se souhlasem provozovatele, kterým je v tomto případě právě SNISNET.CZ.

Ohledně probíhajících soudních sporů se obě strany vyjádřily zdrženlivě. Právní zástupce IPB-Leasing, Zdeněk Klouček, advokátní kancelář Hruška, Klouček, Sládek, Topinka & Džmuráňová, se omezil na konstatování, že všechny spory jsou v různých stádiích řešení. Podobného vyjádření se mi dostalo i od Petra Benýška, místopředsedy představenstva společnosti SNISNET.CZ. Na dotaz, kolik má síť Eridam momentálně zákazníků, mi bylo sděleno, že má a bude mít stovky šťastných klientů. Bohužel se mi nepodařilo zastihnout Jiřího Pánka, aby se vyjádřil k trestnímu oznámení pro podezření z trestného činu zpronevěry dle § 248 odst. 1, odst. 4 trestního zákona, protože údajně: „(…) rozhodl, že movité věci z majetku pronajímatele (…) nebudou pronajímateli přes jeho žádost vráceny (…)“.

Na celé záležitosti paradoxně „vydělal“ Internet OnLine, prostřednictvím jehož sítě byly služby SNISNET.CZ nabízeny. V době psaní článku Přijdou zákazníci Eridanu a IOL o své bezdráty? byla smlouva mezi SNISNET.CZ a Internet OnLine již dávno vypovězena, ale výpověď dosud nenabyla na účinnosti. 1. října letošního roku však smluvní vztah mezi oběma společnostmi definitivně skončil – podle tiskové mluvčí Internet OnLine byl důvodem rozchodu fakt, že SNISNET.CZ neinformoval Internet OnLine o probíhajícím sporu s IPB-Leasing. Zákazníci Internet OnLine, kteří využívali bezdrátové připojení, se počítali na stovky a 80 procent jich údajně bylo úspěšně převedeno na jiné odpovídající služby (tj. počítané či nepočítané pevné linky), což pro Český Telecom znamená zisk z pronájmu datových okruhů.

Našli jste v článku chybu?

16. 10. 2001 23:40

Martin Kopta (neregistrovaný)
Nevím, já žádný vůz taxislužby nezmiňoval a Rousseau myslím také ne.

Ale, kdyby taxislužby zmíněný vůz nechtěly prodat, ačkoli se k tomu zavázala lízinková společnost, asi by mně to bylo jedno. Proč se má lízinková společnost zavazovat k tomu, že taxislužby prodají zmiňovaný vůz? ;-)

16. 10. 2001 18:28

PETR (neregistrovaný)
Jak by se líbilo Vám,kdyby například Vámi zmińovaný vůz taxislužby nechtěli prodat, ačkoliv se k tomu leasingová společnost zavázala a Vy jste splnil veškeré jejich požadavky.Že jste je splnil Vám písemně potvrdili.Místo toho zneužívají informací ,které jste jim byl povinen dát proti Vám a poškozují Vás,kde se dá. Navíc to dělá firma,která co nevidět skončí sama svou existenci.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?