Hlavní navigace

Každý s každým aneb ideál peeringu se pomalu naplňuje

Marek Antoš 19. 10. 1998

Už skoro tři roky píšu o peeringu a je to aktuální téma. Je sice zvláštní, že to trvalo tak dlouho, ale pomalu se blížíme ideálnímu stavu, kdy bude mít peering každý s každým. V poslední době došlo k další vlně nových propojení a několik poskytovatelů už může klidně dát nohy na stůl; mají hotovo.

Kdysi drželo primát v peeringu se všemi členy NIXu PVT, ale o své vavříny přišlo s dalším rozšiřováním NIXu – dnes tak PVT chybí SPT TELECOM a Mopos. A jak se zdá, na peering s prvně jmenovanou společností si zřejmě ještě chvíli počkáme vzhledem k mírně napjatým vztahům, mezi oběma poskytovateli panují.

PVT tak bylo sesazeno z trůnu, ale dlouhou dobu nenašlo nástupce. V polovině září se jím však stalo GTS, které své peeringové snažení dovršilo úspěšným peeringem s EUnetem (původně dokonce nezamýšleného a jednosměrného, díky chybnému nastavení routeru InWaye, která s EUnetem peerovala řádně). GTS mělo do NIXu jako jeden z prvních poskytovatelů připojení silnější než 2 Mb/s, tedy konkrétně 4 Mb/s, a odneslo si vavříny i z tohoto souboje.

Brzy však následovali další. Mezi jinými to byl INEC, který již zhruba v srpnu zákazníkům sliboval, že do konce září bude mít peering se všemi poskytovateli – a svůj slib stihl dodržet, má nyní skutečně peering se všemi. Narozdíl od GTS však není všechen realizován přes NIX, s Global One je propojen přímo po své lince, kterou ke Global One má.

Plnou paletu má také LUKO CZECH-NET, které bylo už od počátků diskusí o peeringu před pár lety v této oblasti velmi aktivní a ve své době bylo také jediným poskytovatelem, který měl peering s SPT TELECOMem (ještě mimo NIX). Stejně je na tom už i CZCOM, nově i Telenor ČR a ještě horký je peering Global One s CESNETem, který jej posunul rovněž mezi elitu.

To je tedy 6 poskytovatelů, kteří mají peering se všemi: GTS, INEC, LUKO, CZCOM, Telenor ČR a Global One. Jeden peering chybí Telenoru Internet (IBM), Bohemia.Netu (TEN-34 CZ) a Czech On Line (SPT TELECOM). Dva chybí NetForce (IBM a TEN-34 CZ mimo pražskou část) a PVT (Mopos a SPT TELECOM), tři CESNETu (InWay, OASA, SPT TELECOM), InWay (CESNET, IBM a TEN-34 CZ), čtyři EUnetu (IBM, Mopos, OASA, SPT TELECOM), Moposu (EUnet, IBM, PVT, TEN-34 CZ), OASA (CESNET, EUnet, IBM a TEN-34 CZ), pár zbylých poskytovatelů má ještě pět a více prázdných políček na mapě peeringu.

Celkově se dá říci, že se jedná o obrovský posun, který způsobila především změna v peeringové politice CESNETu a zejména EUnetu Czechia, který se konečně otevřel světu. Nyní zbývá ještě IBM, která uplatňuje částečně restriktivní politiku kvůli tomu, že má v celé Evropě jedno AS (provoz partnerů do celé evropské sitě IBM tak v případě peeringu jde přes zahraniční linky IBM) – proslýchá se však, že se v tomto ohledu schyluje k určitým technickým změnám. Je to každopádně pozitivní, když člověk vidí, jak obrovského pokroku všichni poskytovatelé v oblasti peeringu dosáhli – zaplať příroda za to.

Ještě poznámka na okraj. Pokud se vám můj přehled zdál poněkud nepřehledný, prohlédněte si raději naši peeringovou tabulku. Od minulého týdne se o ni stará náš stálý spolupracovník Petr Souček a nutno říci, že to dělá dobře – staré zmatky a zastaralé údaje jsou snad konečně fuč. Ostatně i já jsem v tomto článku vycházel především z informací, které právě Petr Souček s kolegou Hynkem Medem nasbírali při pilné práci s traceroutem.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně