Hlavní navigace

Kde se berou? (šílenci)

Pavel Houser 20. 6. 2005

Vždycky mě zaskočí, když na specializovaném serveru narazím v diskusi na názor, který sem svým stylem očividně nepatří - jakoby se zde zjevil mimozemšťan. Občas pak přemýšlím o tom, jaké podivné cesty - klik sem klik tam - autora komentáře na server přivedly.

Je jasné, že některá témata šílence přímo přitahují. Pokud začnete provozovat server o UFO, pravděpodobně se zde mezi prvními objeví komentář od člověka, který byl unesen létajícím talířem. A jasné je i to, že na serverech typu iDnes blázni pobývají prostě z toho důvodu, že jde o masové a nespecializované médium, kde jsou tedy zastoupeni všichni.

Řeklo by se, že Science Worldu se nic takového nemůže týkat, ale chyba lávky. Prakticky v každé diskusi se objeví alespoň jeden příspěvek bez hlavy a paty, jakýsi stylistický průjem. V plné kráse před námi vyvstává rozmlžené myšlení spojené s neschopností vůbec něco jasně formulovat (uvádět odkaz na konkrétní případy mi přijde přece jen trochu nevhodné, ale zájemci si mohou vše jistě snadno dohledat sami).

Rozumějte mi prosím dobře – nejde o to, že Science World k sobě přitahuje poněkud výstřední amatérské kosmology či vynálezce perpetuum mobile, ti sem prostě patří. Příspěvky, na které zde narážím, spíše ukazují na chaoticky rozpité myšlení. Na pováženou nejsou prezentované názory, ale zřetelně patologický je samotný způsob používání jazyka. (A nemám přitom na mysli pravopisné chyby nebo situaci, kdy jazyk neužívá rodilý mluvčí.) Tohle všechno by člověk spojoval s – co já vím? Třeba s pokleslou esoterikou a tzv. duchovědami? Záměrně uvádím slovo „pokleslou“, nezpochybňuji, že někdo se tím třeba zabývá na úrovni.

Člověku s tímto druhem myšlení (nebo je lépe psát „myšlení“?) nemá Science World samozřejmě co nabídnout. Jeho komentářů si buď nikdo nevšímá, nebo ho ostatní pošlou někam a náš bludný Holanďan brzy opravdu zvedne kotvy a odpluje jinam. Alespoň tak soudím z toho, že příští komentář tohoto druhu pak bývá podepsán jiným jménem – exaktnější by samozřejmě bylo dodat k tomu nějakou analýzu IP adres. Lze nicméně udělat předběžný závěr, že Science World si žádného pomatence neudrží natrvalo, má nicméně zajištěn stálý přísun čerstvé šílenecké krve. Ale odkud?

Nahlédnutím do statistik Emerite jsem ke svému nemalému údivu zjistil, že (kromě názvu serveru) přišlo v tomto roce nejvíce lidí přes zadané vyhledávané slovo „John Locke“, jemuž se na Science Worldu věnuje jediný článek. Locke ovšem nebyl žádný mág a navíc jde o filozofa populárního především v anglosaské oblasti. Science World tímto způsobem asi získává zahraniční návštěvníky, kterým však článek v češtině příliš nepomůže a zase odejdou. Jako generátor šílenců může tedy Locke fungovat jen stěží, ukazuje to nicméně, jakými nevyzpytatelnými způsoby se řídí hodnota serveru v očích Googlu. Provozovatelům Lupy mohu tedy nezištně poradit, aby také zvážili nějaký text na lockovské téma…

Zpět ke statistikám Emerite. Hned za Lockem máme možného viníka: na Science World přicházejí lidé po zadání slova „kabala“, které vede sem. To je nečekané zjištění. Přemýšlím: ubylo by mezi komentáři slovního průjmu, pokud bych tento článek z databáze prostě vymazal? Nebo kabalistům křivdím? :-)

Další vyhledávaná slova v žebříčku jsou vcelku pochopitelná (nanotechnologie, referáty, diplomky, kosmický pohon, …). Až poměrně vzadu se jako možný podezřelý rýsuje fráze „kulový blesk“. Na jednu stranu problém fyzikální, ale mohl by lákat i všemožné duchaře. Tím ovšem seznam podezřelých frází končí.

MIF16

Cílem této glosy není řešit věčný problém, jak s internetovými diskusemi zacházet (volný průběh, mazaní určitých příspěvků, známkování, povinná registrace, …). Nechci ani lézt do zelí všemožným mágům z oblasti SEO. Ovšem napadá mě – zabýval se třeba někdo tím, jak zařídit, aby určitý server po zadání určitého slova mezi výsledky „vyjetými“ z vyhledávače naopak NEBYL? Na jednu stranu by se sice snížil počet čtenářů, ale možná by se to vyplatilo. Zaneřáděná diskusní fóra totiž od diskusí odrazují lidi rozumné („proč bych ztrácel čas tady s těmi magory?“) a mohou i snížit hodnotu serveru v očích potenciálního inzerenta…

A nebo jsou tyhle všechny úvahy mylné a pomatenci se Internetem pohybují natolik pomateně, že se jejich cesty nemá smysl pokoušet mapovat a bez ohledu na jakákoliv opatření si svoji cestu na váš server stejně nějak najdou?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn