Hlavní navigace

Kdepak ty NIXe hnízdo máááš?

Marek Antoš 8. 2. 1999

Už několik let příspívá k obecnému blahu svou existencí peeringové sdružení NIX. Vlastní peeringový uzel se od počátku nalézá na Žižkovské věži v područí Českých radiokomunikací. Jsou s tím však vleklé problémy a tak bude mít NIX v Praze druhé centrum - a nový provozovatel je už takřka vybrán.

Když se kdysi začalo mluvit o peeringu – a je dobré připomenout, že první impuls v této věci, který pamatuji, vyšel od firmy Luko (dnes LUKO Czech-Net) a posléze tuto myšlenku vehementně prosazoval Datac (dnes Bohemia.Net) – nabízela se posléze řada firem, že by dotyčný peeringový uzel mohl být u nich. Nedivím se. Mít u sebe takový uzel sice klade na poskytovatele řadu nároků co se týče správy, dostatečné kapacity pro příchozí pevné linky poskytovatelů a také umožnění přístupu všech peerignových partnerů k uzlu, ale na druhou stranu má dvě velké výhody. Především by taková firma měla z principu nejrychlější peering se všemi a bez obvyklých oplétaček se zřizováním pevné linky (spojení po Ethernetu je spojení po Ethernetu…). Kromě toho si není třeba dělat iluze, že by se hostovaní takové věci nedalo úžasně využít co se propagace týče.

Nakonec však byla zvolena neutrální půda a myslím si, že to bylo velmi rozumné rozhodnutí. Nejsem si však tak úplně jist tím, zda bylo ideálně zvoleno samo místo – Žižkovská věž Českých radiokomunikací. Jak se totiž posléze ukázalo, zřízení spojení na Věž je velmi komplikovaná záležitost, která dokáže poskytovatele zabavit řadu měsíců; zvláště když zvolí jiného dodavatele, než Radiokomunikace. Ty se navíc podle některých informací měly v době, kdy se o umístění uzlu rozhodovalo, zavázat, že nevstoupí na pole poskytování připojení k Internetu. To však vloni přeci jen učinily, byť zprostředkovaně – spojení s firmou MOPOS je, myslím, již dostatečně známé a bylo několikrát komentováno, mimo jiné i na Lupě.

Potíže, které připojování k uzlu NIXu provázelo, nakonec vedly k tomu, že se členové NIXu domluvili na změně. Výsledkem by mělo být druhé, nezávislé peeringové centrum v Praze. Stávající uzel na Žižkově zůstane zachován, zejména kvůli tomu, že do něj nyní vede skoro dvacet různých linek různých poskytovatelů, a jejich hromadné překládání jinam by bylo komplikované. Vedle něj však bude i nový uzel a bude na zvážení poskytovatelů připojení, kam zamíří se svojí linkou. Oba uzly – tedy starý i nový – mají být propojeny spojem o dostatečné kapacitě. Upřímně řečeno jsem zvědav, jak to bude fungovat. Po technické stránce je to jistě trochu oříšek.

Na dodavatele nového uzlu vyhlásil NIX soutěž, do které se podle některých informací měly přihlásit čtyři uchazeči: České radiokomunikace, Dattel, Gemma a PragoNet. Jsou to firmy celkem známé, pouze Gemma by vás mohla zmást. Snad vám pomůže zjištění, že právě v této firmě nyní působí bývalý ředitel pvt.net a současně člen Výkonného výboru NIXu, Boris Bělousov. V případě nabídky této firmy tak šlo zřejmě o cosi jako sentiment; pan Bělousov měl v minulosti poměrně zajímavé nápady, jak by se měl NIX přetvořit.

O vítězi zřejmě rozhodne na svém jednání nadcházející valná hromada NIXu, ale v tuto chvíli je již možné zachytit signály, že největší šance má Dattel. Pochopitelně ho podporují společnosti, které jsou s ním majetkově provázány (GTS, NetForce). Vedle nich i řada poskytovatelů, kteří mají v jeho pražské sféře vlivu umístěny své uzly (vedle jmenovaných třeba Video On Line, CZCOM, Telenor Internet, EUnet Czechia – tím ovšem netvrdím, že právě všechny tyto firmy by musely nutně hlasovat pro Dattel). Pokud tedy Dattel vyhraje, bude si na své konto nepochybně moci připsat další velmi zajímavou referenci.

Uvidíme. Nejdůležitější je, aby tato novinka ve fungování NIXu prospěla dalšímu rozšiřování českého peeringu, které podmínky na Věži v poslední době spíše brzdily.

Marek Antoš

MIF16


Starší, související články:

* Každý s každým aneb ideál peeringu se pomalu naplňuje
* NIX má nový výkonný výbor
* Novinky v NIXu
* „Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem.“ Dnes zasedal.
* Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin