Hlavní navigace

Kdo je Velký bratr?

Vojtěch Bednář

S otázkou, zda je možné, že by za Internetem, nebo přinejmenším sociálními médii, stál NĚKDO, kdo to celé řídí, ovládá, manipuluje, se setkávám docela často. Pravda je možná ještě děsivější…

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Internet v jeho dnešní podobě je ukázkovým příkladem toho, jak se může technologie vymknout z rukou mocným tohoto světa. Je zdrojem informací, revolucí dobývajících svobodu, komerce, zábavy, prakticky nekontrolovatelného globálního pohybu znalostí i kapitálu. Internet umí  pomoci vyhrát volby americkému černošskému kandidátovi, do kterého by to nikdo neřekl, i potopit prezidenta s doživotně dědičným nárokem na mandát a právem na pravdu, nota bene včetně toho, že jej podporovala země prezidenta černošského. Internet umí sdílet informace nebývalou rychlostí, šířit názory, popírat je.

Mocní to vědí, a tak se jej snaží regulovat. Ve jménu ochrany jednou soukromí, jindy práv k nehmotnému vlastnictví. Ať už se jedná o americké zákony typu DMCA/SOPA/PIPA, mezinárodní smlouvy jako ACTA, a nebo Velký čínský Firewall, tyto snahy se setkávají s neúspěchem. Zákony nelze efektivně vymáhat. Firewall nefunguje, a když, tak alespoň ne pro všechny. Vymazaný „nelegální“ obsah se replikuje. Mrtví hovoří.

Jak je to možné? Důvod je jednoduchý. Jakýkoli stát je, ať už jde o legislativu nebo o výkonnou moc, vždy daleko za technologickým vývojem.  Vývoj komunikace je přitom jeden z nejrychlejších, možná že nejrychlejší v historii.

Přes tyto očividné neúspěchy států, vlád a pochopitelně tajných služeb okleštit či spoutat tok informací online je mezi námi, zdá se, čím dál tím více těch, kteří se ptají, zda za celým Internetem ve skutečnosti nestojí někdo, kdo lidově řečeno tahá za provázky. A také je zde hodně těch, kteří jsou o tom přesvědčení.

Osobně se domnívám, že i když se mnozí snaží a i když by mnozí byli rádi, velký bratr neexistuje. Existuje ale něco jiného, možná ještě více znepokojujícího. Je možné, že si lidé začínají uvědomovat, že technologie, kterou používají, jsou podstatně komplikovanější, než si myslí. Že funguje jinak, než si myslí, jinak, než je intuitivní a že s jejich informacemi probíhají procesy, kterým nejenom že nemohou rozumět, ale které také nemohou příliš ovlivnit. Že se pod líbivým uživatelským rozhraním e-mailu či Facebooku nachází dost komplikované procesy, jejichž výsledky se jim nemusí vždy líbit. Tomuto se mimochodem říká efekt plaveckého bazénu. Můžeme jej sami vyvolat, když budeme plavat v bazénu s hlavou vždy jen nad hladinou, a pak se podíváme dolů. Hloubka čtyř metrů pod námi nás poté, co jsme do bazénu vstoupili v brouzdališti, vyděsí.

Je přirozené, když pak tito lidé hledají za těmito procesy něco, co je zastřešuje, a co je současně jednoduše pojmenovatelné. VELKÉHO BRATRA. Otázkou je, zda tím velkým bratrem ale nejsme spíše my sami – sobě – si. Ve stát v tomto ohledu já příliš nevěřím.

Našli jste v článku chybu?

20. 2. 2012 22:33

Soumenvodnetbooku (neregistrovaný)

Flame. Velký Bratr je tu dávno a ukazuje se, že se nám s ním žije docela dobře. Spolu s Velkým Bratrem máme po kapsách každý ještě jednoho či dva malé bratříčky - mobilní telefony. A ono se ukazuje, že nás to s nimi baví. S Velkým Bratrem je vlastně docela zábava. Vždyť kolik z nás má Facebook. To je Velký Bratr jak stehno. Kdyby měl Facebook technické možnosti na to, jak sdílet live stream z našich ložnic, tak to udělá. A víte co? Nám se to líbí. My to podporujeme a "lajkujeme". Lidi jako Zucke…

20. 2. 2012 9:41

ivdo (neregistrovaný)

Tak tohle je snad na napsané objednávku toho "Velkého Bratra".

Co je to stát? To není ten flek na mapě. To je organizace řízená zájmovými a nátlakovými skupinami. Potřebují mít vliv nebo vydělat peníze, nebo obojí. A snaží se ovlivňovat média, sbírat informace ... A Velkých Bratrů je všude kolem mraky.

A všichni sbírají informace, pokud jste malá ovečka tak ty statistické, pokud o vás někdo má zájem konkrétně tak toho o Vás může zjistit víc než si dovedete představit

Máte účet na gmail…

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte