Hlavní navigace

Kdo mi to loupe perníček?

Marek Antoš 19. 5. 1998

Včera jsem na Lupě psal o tom, kterak se nám kdosi snaží vykoukat hlavní stránku Lupy tím, že ji stahuje stále dokola. Reakce byla celkem velká, ozvala se především řada správců velkých českých serverů, kteří na tom byli úplně stejně jako Lupa. Kromě toho jsem se také dozvěděl, co se to vlastně dělo a proč.

Není jistě měsíce, ba asi ani dvou týdnů, aby Dan Dočekal na Světě namodro nelál nějakým zoufalcům, kteří se snaží o jeho mirror – jak nedávno spočítal, dělá to teď sakumprásk nějakých 350 MB. Včera jsem si připadal trošku jako on, přestože jinak proti mirroristům (a taky se na Lupě občas někdo z nich snaží řádit) nic moc nemám. Zhruba 1800× totiž kdosi stáhnul naší hlavní stránku, a to už bylo příliš i na mně.

Napsal jsem tedy pěkný článeček a vystavil na Lupu. Během dnešního dne mi přišla řada reakcí. Jednu skupinu tvořily zprávy od správců jiných serverů, kteří popisovali stejné problémy, mimo jiné i PinkNetí Postcard a samozřejmě i Svět namodro, kde dělá účet zhruba 22 MB. Druhá část pocházela od čtenářů, kteří neprokoukli můj jemný humor a alespoň někteří z nich si zřejmě mysleli, že jsem opravdu přesvědčen, že kdosi v TENu sedí za počítačem, zuřivě reloaduje naši stránku a snaží se tak zbořit náš server.

Několik z nich mi však také podalo vysvětlení, co se vlastně děje, které mi pak poslali i lidé z CESNETu. V rámci TEN-34 se totiž zavádí takzvaná transparentní proxy cache, což je velmi šikovná věcička – pro neznalé popíšu dále. Zřejmě se však kdesi objevil zádrhel v nastavení, takže z šetřiče kapacity linek se stal nenasytný Otesánek, který za pár hodin stačil vyluxovat řadu serverů a podle mého odhadu přenesl pár stovek megabajtů. No, stane se.

Ale k tomu vysvětlení. Jak funguje proxy cache snad nemusím čtenářům Lupy příliš obšírně vysvětlovat. Ve svém browseru zadáte adresu příslušného stroje, kde proxy běží, a dál už pracujete zcela normálně. Browser se však ve chvíli, kdy se snažíte o přístup na nějakou stránkou, nespojuje přímo se vzdáleným serverem, nýbrž s nastavenou proxy cachí. Ta na cílový server sahá pouze v případě, že dotyčnou stránku nemá uloženou ve své databázi. Tehdy ji tedy stáhne, pošle vám ji a zároveň si ji schová. Každý další klient, který vyrazí na stejnou stránku, ji už dostane lokálně.

Toto šikovné udělátko, které šetří váš čas i kapacity zahraničních linek má však jednu nevýhodu – vyžaduje onu součinnost v podobě nastavení browseru uživatelem. Transparentní proxy cache je naproti tomu mnohem chytřejší – dělá totéž, ale žádnou spolupráci k tomu nepotřebuje. Veškerou komunikaci na portech, pro které je aktivována, totiž sama od sebe příslušně filtruje a koná svou povinnost. Ať tedy chcete nebo ne, stejně váš požadavek zachytí.

CESNET tedy nyní zavádí tuto věc v síti TEN-34 CZ a podle zkušeností lidí, kteří jsou „v něm,“ to funguje dokonce i v druhém směru. Všechny požadavky na servery v TENu, které přicházejí zvenčí, jsou tak stavěny na hranicích, a dále se sahá jen v případě nutnosti.

Nevím, jestli už některý z komerčních poskytovatelů zvolil tuto cestu, ale snad by CESNET mohl být inspirací. Není tak převratná novinka, jak by se při čtení tohoto článku mohlo zdát, ale širší uplatnění zatím nenašla. Je to přitom skutečně chytrá věc – tedy pokud je zrovna přepnuta do šetřícího, a nikoliv žroutského režimu. :-).

Marek Antoš


Starší, související články:

* Boga jego

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!