Hlavní navigace

Kdo napsal na Facebook výrok o věšení pravičáků? Důkaz chybí, ale média mají jasno

Daniel Dočekal 29. 10. 2012

Věšení na kandelábry a vyvlastňování ke komunistické ideologii patří, o tom žádná. Pokud by ale komunistický funkcionář psal něco takového na Facebooku, bylo by to vážné. Jenže, je celá kauza kolem Jaromíra Petelíka tak jasná?

Čas věšet pravičáky, objevilo se na Facebooku komunistického politika, napsal v sobotu iDnes.cz a prostřednictvím „Deník Blesk v sobotu zveřejnil v malém rozlišení obrázek facebookové stránky“ se odvolává na původní zdroj informace (samozřejmě bez aktivního odkazu, ten česká média stále dělat nechtějí). 

Prakticky stejným způsobem přebrala informaci další média a ve vzniklé aféře najdete odsouzení Jaromíra Petelíka ze všech stran, včetně toho, že ho bez mrknutí oka zavrhla rodná strana. Petelík sice autorství výroku vehementně popírá, ale nic moc to platné není. Nakonec se objevuje i vcelku očekávatelné tvrzení, že jde o hack účtu na Facebooku.

Jenže, jak upozorňuje Michal Zlatkovský v článku Jak dlouho trvá zmanipulovat média? Necelých pět minut, celé je to poněkud zvláštní. Z původního miniaturního a rozmazaného screenshotu na Blesk.cz (i z nerozmazaného screenshotu z Tyden.cz) je vidět, že jde o screenshot získaný správcem (a tedy vlastníkem) profilu na Facebooku. A není vůbec jasné, odkud vlastně ten screenshot pochází.

Příspěvek Petelíka podle Tyden.cz

Petelíkův příspěvek podle Tyden.cz

Kdo za výrokem stojí?

Možných variant je samozřejmě několik: Petelík dává přístup k svému účtu dalším osobám, a jde o akci někoho, s kým se (například) nepohodl. Někomu se skutečně podařilo hacknout Petelíkovi účet a na jeho účtu tento příspěvek vytvořil. Někdo vytvořil falešný účet „Jaromír Petelík“ a screenshot pořídil na něm. Někdo použil Photoshop a v příspěvku vytvořeném někde jinde prostě jenom vyměnil fotku a jméno.

Je ale možná i varianta, že tuhle „diskreditační“ kampaň si vyrobil sám Petelík či jeho rodná strana. Možné je totiž cokoliv – a v politice to přesně takto funguje už několik let: na Facebooku je běžné, že politická strana X vyrábí pomlouvačné příspěvky na stranu X jenom proto, aby je mohla svádět na stranu Y. 

O záplavě tisíců falešných účtů snad ani raději nemluvit. Případná výroba kampaně diskreditující sebe sama je navíc klasický nástroj fungující už desítky let. Ať už pro vzbuzení odpovídající „lítosti“ a posílení podpory vlastními členy, diskreditaci někoho jiného nebo odvádění pozornosti.

Jaromír Petelík je účet na Facebooku nastavený se soukromím „pouze pro přátele“ – tedy za předpokladu, že toho zveřejňuje víc, než těch pár příspěvků, co jsou veřejně viditelné. Pokud by předmětný příspěvek o „věšení a vyvlastňování“ měl být autentický, musel by ho médiím předat (nebo aspoň zpřístupnit někomu dalšímu) někdo ze 125 Petelíkových přátel (jejichž kompletní přehled neskrývá). Vzhledem k neveřejnému charakteru příspěvků není možné existenci ověřit ani přes vyhledávače – tam by se dostal, pouze pokud by byl veřejný a vyhledávačům se ho podařilo zaindexovat.

Důvěřujeme nedůvěryhodným zdrojům

Navíc je stejně tak možné, že Jaromír Petelík není pravý Petelík. Realita Facebooku, která je poněkud v rozporu s tím, že lidé slepě věří tomu, že je oslovuje člověk, který se skutečně jmenuje tak, jak uvádí. Facebook „ověřené“ účty nemá a i když poměrně intenzivně obtěžuje uživatele ověřováním e-mailů, mobilních telefonu i identit (zasíláním osobních dokladů), neznamená to nic. V éře Photoshopu lze Facebooku poslat jakýkoliv osobní doklad.

Navzdory všemu uvedenému ale média automaticky převzala něco, co uveřejnil bulvární deník, ze kterého je poněkud nepraktické cokoliv přebírat bez několikanásobného ověření a velké opatrnosti. Klasické je i to, že ačkoliv se mezitím ukázalo, že „zásadní důkazní materiál“ v podobě screenshotu je hodně problematický, média už s aktualizací informací nespěchají.

Jasné je i to, že pokud se vše předá Policii ČR k vyšetření, tak přes Facebook se nezjistí vůbec nic – byť někteří naivní jedinci volají po tom aby Facebook „vydal IP adresy a všechny informace“. A zda se policii podaří dostat přes Blesk.cz ke zdroji informací? Zajímavá otázka, na kterou bych rád znal odpověď. 

DODATEK: iDnes.cz až v neděli v podvečer vydal text Věta o věšení pravičáků může být podvrh, upozornili uživatelé Facebooku, ve kterém kupodivu dokonce odkazuje na Mediář a Britské listy.

Našli jste v článku chybu?

29. 10. 2012 21:58

jezevec (neregistrovaný)

Komu je dnes víc než 40, ještě si dobře pamatuje, co jsou komunisti za sajrajt. Komu je méně, měl by to mít nastudované a nebo to ještě rychle dohnat. Tohle prostě JE myšlení komunistů, bez ohledu na to který z nich to zrovna přizná nebo zapře, nebo exploatuje zcela veřejně.

29. 10. 2012 11:36

@Landsman (neregistrovaný)

Podobný screenshot Vám udělám na počkání. Stačí na to prohlížeč, můj FB účet a nástroj pro vývojáře, který má integrovaný už každý prohlížeč. Stačí jen vyměnit odkaz na fotku, přepsat jméno. Nějaké hacknuté účty, prosím Vás, vraťte se zpět o 10 let.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?