Hlavní navigace

Kdo se skrývá v Red Boxu?

Marek Antoš 26. 8. 1999

Sex bude pestřejší a Děti chytřejší, to jsou dva slogany z celé plejády, kterými se prezentuje doposud záhadná kampaň na Red Box. Z bezpečných zdrojů je známo, že se za ní skrývá společnost Contactel a s vysokou pravděpodobností půjde o Internet zdarma. Ovšem s jedním podstatným vylepšením.

Informace o tom, kdo se skrývá za touto kampaní, je nám známa již několik dní a představitelé Contactelu nejprve předevčírem na přímý dotaz popřeli, že by s ní měli něco společného, a posléze svou odpověď změnili s tím, že své spojení s Red Boxem nemohou popřít. O tom, že Red Box je nová služba Contactelu však nelze pochybovat. Ten si přitom evidentně dal práci s utajením: doména redbox.cz je registrována na pana Jana Žáčka (viz výpis z RIPE)ze společnosti Alpha Human Resources, která se zabývá školením. Samotný server je přitom hostován v síti Telenor Internet, čímž se však nesmíte nechat zmást: jde totiž o server reklamní agentury Oasa Studio, kam umisťuje stránky svých zákazníků (mj. také Grundig) a který do sítě Telenoru přešel před časem spolu s celým někdejším OasaNetem, který TI odkoupil.

Podle všech dostupných informací má být Red Box nabídkou připojení k Internetu zdarma; v tomto bodě ho ovšem předběhlo Video On Line. Contactel se již před časem nechal ústy svého generálního ředitele Michala Čupy slyšet, že hodlá agresivně vstoupit do Internetu a jako termín uváděl právě září: všechno tedy do sebe zapadá, včetně zřízení nových linek do zahraničí. Oproti VOL však Contactel podle mého názoru chystá širší paletu služeb. Není ostatně bez zajímavostí podívat se, jaké další domény má pan Žáček zaregistrovány.

V přehledu nechybí domény jako internetactive.cz, internetdirect.cz, internetgratis.cz, internetnadoma.cz, internetprobyz­nys.cz, ale také mujbox.cz, mujmejl.cz, mybox.cz, mymail.cz či redmail.cz. Ba co víc, dokonce má „na triku“ i doménu contactpc.cz – a to leccos naznačuje. Podle mého odhadu totiž Contactel hodlá na rozdíl od Video On Line větší důraz položit na obsah své sítě a pro své uživatele se pokusí připravit něco na způsob portálu, do něhož jistě patří i freemailová služba; ostatně bez nabídky mailboxu by Internet zdarma beztak neměl valný smysl a jeho uživatelé by – obrazně řečeno – zbytečně utíkali k provozovatelům jiných freemailů.

Ještě mnohem zajímavější věci ovšem naznačuje doména contactpc.cz a ostatně i samotný název Red Box. Nedivil bych, kdyby se Contactel neomezoval na samotné připojení, ale nabízel uživatelům i něco na způsob přístupového hardwaru za ceny nižší, než je obvyklé. Ve hře jsou přitom klasická PC v nějakém levném provedení, stejně jako něco na způsob set-top boxů, tedy zařízení, které připojíte k televizi a telefonu a rázem můžete brouzdat po Internetu. Pokud by se tato hypotéza potvrdila, znamenalo by to možnost výrazného rozšíření Internetu i mezi lidi, kteří zatím přístup k němu nemají, zatímco konkurenční nabídky oslovují spíše již připojené, aby změnili svého poskytovatele. Obávam se ovšem, že taková představa je příliš krásná, než aby to mohla být pravda.

Contactel se zatím drží strategie své kampaně (kterou mu VOL tak trochu vyfoukl) a lze tedy očekávat, že i oznámení, co je Red Box zač, proběhne dle původních plánů: tedy zhruba za týden. Rozhodně to však nebude poslední oznámení Internetu zdarma letošního podzimu – další informace přineseme v zítřejších komentářích.

MIF16

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady