Hlavní navigace

Kdy bude Google ten zlý?

Jiří Macich ml. 13. 6. 2007

Google je pořád vnímán veřejností značně pozitivně. Řítí se Google do role velkého zlého kolosu? Byla by takové role patřičná? Ublíží mu cenzurování v Číně nebo otazníky vznášející se nad soukromím uživatelů?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Dlouhou dobu jsem se divil, proč je Microsoft obecně chápán jako zlo a Google jako ten hodný skaut, co nezištně pomáhá stařenkám přes ulici. Oba přitom mají spoustu společného, a to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. Už jsem se tu nad tím zamýšlel v glose Google, všude samý Google.

A možná právě „nenapapanost“ Googlu všechno změní. Zdá se totiž, že se karta obrací. Tedy ne, že by Microsoft v pofidérních internetových diskuzích začal být sympaťákem roku, ale Google už také ztrácí svou doposud přehnaně pozitivní tvář. Zatím se sice místo stránky s výsledky vyhledávání nezobrazuje modrá obrazovka smrti, ale na Google si v poslední době posvítila nejedna organizace a nejeden úřad. Výsledky, které média ochotně poslala dál, si Google do své vstupní haly v Googleplexu rozhodně nevyvěsí.

Třeba více jak miliardový trh v Číně. Kdo by odolal? Jenže kdo chce v Číně podnikati, musí také notně cenzurovati. Nebo přinejmenším držet Internet v takových mezích, jaké soudruzi povolí. Je to (oficiálně) normální dodržování zákonů v zemi, kde chce Google nabízet své služby. Vzhledem k podmínkám, které v nejlidnatější zemi světa panují, toto tvrzení příliš neobstojí. Amnesty International i jiné organizace se nejen do Googlu opírají v poslední době celkem často a negativní publicita je hned na světě.

Dalším neléčeným vředem na těle Googlu je soukromí jeho uživatelů. Kritika se na Google valí ze všech stran a tentokrát nejde o žádné výkřiky paranoidních čtenářů George Orwella. Za vysvědčení, které Googlu vystavila organizace Privacy International, se dárky rozhodně nedávají. Navíc by se Google mohl dostat do křížku s Evropskou komisí, které se nemusí líbit doba uchovávání citlivých informací o uživatelích, která byla ještě nedávno formálně neomezená. Americké úřady už také několikrát Googlu pohrozily. Z Googlu se dnes stává reklamní gigant, který samozřejmě potřebuje spoustu dat a vyhledávané informace či uložené e-maily jsou při množství uživatelů Googlu jejich vítaným zdrojem.

Google začíná být jako doma v soudní síni a na antimonopolních úřadech. Často figuruje jako oběť a jindy je to zase on, kdo si stěžuje. Některé žaloby jsou kuriózní, některé velmi alarmující. Domnívám se, že věčné spory Googlu v očích veřejnosti příliš nepomohou. Už jen čekám, kdy Google začne říkat, že open source komunita porušuje „třistapětased­mdesátdevět“ jeho patentů. A které že to jsou? Na jejich identifikaci si Google nenajde čas podobně jako Microsoft.

CIF16

A bezpečnost? Zde se Google ještě pořádně nespálil, ale troufám si tvrdit, že se stoupajícím počtem jeho desktopových programů dojde i na to. Hacknutí jeho oficiálního blogu nebo doposud pořádně nevysvětlená ztráta několika desítek e-mailů z Gmailu je zatím ve srovnání s bezpečnostními problémy produktů Microsoftu k smíchu, ale ono je bohužel či bohudík něco jiného provozovat nejpoužívanější vyhledávač a vyvíjet nejpoužívanější operační systém. Jen si počkejme, až (a jestli) někdo Googlu úspěšně odcizí alespoň část citlivých informací o aktivitách jeho uživatelů, které jsou skladovány bůh ví jak dlouho (oficiálně tedy dva roky).

Závěrem bych rád dodal, že mým cílem nebylo napsat hanopis na Google. Microsoft i Google svým způsobem obdivuji a používám řadu jejich služeb a produktů, ale fascinují mě tuny často neoprávněné a nesmyslné kritiky Microsoftu a přespříliš pozitivní vnímání Googlu, který k vyfasování svatozáře a křídel nemá také zrovna blízko. Zajímalo by mě, kdy a jestli vůbec začnou lidé píšící Micro$oft psát také třeba Googl€. Co myslíte? Pamatujte, že dobrá pověst se ztrácí snadněji, než se ta špatná napravuje.

Anketa

Bude někdy Google vnímán větší částí veřejnosti negativně?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty