Hlavní navigace

Kdy to tablety definitivně natřou počítačům?

Jan Handl 23. 6. 2012

Také patříte mezi ty uživatele, kteří používají jak chytrý telefon, tak tablet? Nebojte se, nejste „zvláštní“. V Americe každý čtvrtý uživatel chytrého telefonu používá i tablet. Brzy se prý dočkáme i toho, že tablety v prodejích porazí klasické počítače. Dva roky starý trh vykazuje neuvěřitelná čísla a výrobci tabletů se zdá se nemusejí ničeho bát.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Když byl na jaře roku 2010 představen iPad, a začal pomalu, ale jistě vznikat úplně nový trh, mnozí uživatelé i odborníci pochybovali o tom, že by se našli tací blázni, kteří by používali tablety souběžně s chytrými telefony. Prostě to nevypadalo, že skupina lidí s chytrým telefonem a tabletem zároveň bude kdovíjak početná. Tablety a chytré telefony si jistě konkurují a některá zařízení navíc nemůžeme přesně zařadit do jedné z těchto škatulek.

Za více než dva roky po uvedení prvního tabletu se zjistilo, že velké procento Američanů vlastní a používá obojí, tedy jak tablet, tak chytrý telefon. Podle zápisku z blogu AllThingD.com autora Johna Paczkowskiho odkazujícího se na data comScoru je to zhruba čtvrtina. Výtah z citovaného výzkumu najdete zde. Čtvrtina Američanů používajících chytrý telefon používá zároveň i tablet. Je to hodně, nebo málo? Každopádně je to dvakrát tolik, než vloni.

Pokud se výrobci tabletů tajně obávali, že si budou kanibalizovat jiné segmenty, třeba i segment mobilních telefonů, nedopadlo to nakonec nejhůř a krátkodobý trend naznačuje, že Američanů a chytrým telefonem a tabletem zároveň bude ještě přibývat.

Další údaj z výzkumu ukazuje, že uživatelé hloupých telefonů moc tablety nepoužívají. Přitom logicky by si mohli vynahrazovat nedostatky svých starých telefonů nadupanými tablety. Druhý pohled na věc by mohl být následující – když má někdo hloupý telefon bez aplikací a třeba i bez přístupu na Internet, bude ho lákat tablet, který v mnohém supluje chytrý telefon? Tedy kromě volání a psaní textových zpráv? Člověk s hloupým telefonem nemá tak velkou potřebu mít tablet, protože neví, o co přichází. To by se naučil na chytrém telefonu. Když do toho ještě zamotáme konkurenci klasických PC nebo notebooků, je docela s podivem, kolik tabletů mezi lidmi je.

Tablety mají oproti své „konkurenci“ (chytré telefony, počítače…) dost výhod i nevýhod, o tom bylo napsáno dost. Zdá se mi, že se rozšiřují daleko rychleji, než si kdokoliv v roce 2010 myslel. A jistě to ještě není všechno. Ostatně prognózami ohledně prodejů tabletů se zabývají i Gartneři, výhled na rok 2016 se pohybuje okolo 370 milionů prodaných tabletů. Jestliže křivka prodejů tabletů půjde nahoru, tak s klasickými počítači to naopak půjde s kopce. Kdy dojde k tomu, že se bude celosvětově prodávat víc tabletů než PCček? Analýz a odhadů existuje mnoho (například zde), může to být letos, za rok…

Tablety tu jsou přes dva roky, a už to začínají konkurenci dávají pěkně znát. Já osobně jsem byl ještě před rokem k tabletům skeptický. Jak ve věci pořízení si tabletu, tak v odhadech a predikcích. Teď jsem optimistou a předpovědím do puntíku věřím. Tablet mám a využívám ho pracovně i pro zábavu. Nevadí mi, že se nevejde do kapsy jako telefon, někdy ho tahám v jedné brašně s notebookem. Nevěřil jsem, že se to stane, ale je to tak. Prostě pro mě přibyla další věc k telefonu a notebooku (ten na psaní potřebuji). Nedivím se tomu, že čtvrtina Američanů s chytrým telefonem má i tablet. Nedivím se ani tomu, že mnozí vyměňují notebook za tablet. Prostě to tak je, nejvíc obdivuhodná je ovšem ta rychlost, s jakou tablety vletěly na výsluní.

Našli jste v článku chybu?

23. 6. 2012 10:01

Mareš (neregistrovaný)

Tak ona po tabletech byla, troufám si tvrdit, jistá společenská poptávka - ten nápad se stále znovu vrací už od šedesátých let, od všelijakých těch "znikopisů" a mechanických rýsovadel přes "elektronické zápisníky" ze Star Treku až po PDAčka. Nevím ale, jestli je současná podoba tabletů úplně přesně to, po čem lidstvo prahlo. Psát se na tom smysluplně nedá, je to pořád ještě dost drahé a vzhledem technickým omezením neforemné. Asi největší problém současných tabletů je v tom, že se nehodí ani ta…

23. 6. 2012 12:18

bob (neregistrovaný)

Nebo lidé, kteří mají radši "jednoúčelová zařízení" - na telefonování telefon, na psaní počítač s pořádnou klávesnicí, na focení foťák, na čtení detektivek asi e-ink čtečku a na přesný čas hodinky.
Snaha nacpat vše do jednoho je pro takového uživatele frustrující, protože pak nic nefunguje perfektně, všechno má nějaká omezení a paralelní použití více funkcí ("jo, máš pravdu, koukám na to; tak já to vyfotím znova, doretušuju a pošlu mailem" - zkuste tohle na 10" tabletu!) je poněkud nepraktické.<…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů