Hlavní navigace

Když český státní úřad a americký operátor AT&T pořádají hackathon

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 25. 4. 2016

Český telekomunikační úřad opět ukázal, že se myšlení zbytku státní správy trochu vymyká a uspořádal vlastní hackathon. Připojil se i obr AT&T.

Viděli jste někdy vysoce postaveného státního úředníka, jak si vezme tričko, dá si pivo a dorazí na hackathon? Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pod vedením Jaromíra Nováka opět ukázal, že je ve zdejším státním prostředí tak trochu anomálie. Úřad tento víkend uspořádal CTU and AT&T V4 hackathon.

Akci společně s americkým velvyslancem v Praze Andrew Shapirem otevřel i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který se čas od času veřejně k (alespoň slovní) podpoře digitální agendy přihlásí. Jenže jeho řeč mezi liberální internetovou společností působila poněkud zvláštně – v podstatě zde obhajoval nedávno schválené blokování stránek v rámci boje s internetovým hazardem.

Podle mnohých jde o cenzuru. Bělobrádek ale hájí vládní politiku a například v následné malé debatě na Twitteru uvedl, že „cenzura a pravidla jsou něco jiného“.

S penězi od AT&T

Zajímavé je zapojení amerického operátora AT&T, který se stal partnerem hackathonu. AT&T je vnímaný především jako tradiční značka působící na severoamerickém trhu, byznys se službami ale rozvíjí po celém světě a v českém prostředí je zakořeněn poměrně hodně. V takzvaném centru sdílených služeb v Brně pro AT&T pracuje už přes tisíc lidí. Nejde pouze o zaměstnance call centra, ale také techniky a další odborníky.


Autor: Jan Sedlák

AT&T z Moravy obsluhuje zákazníky v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Z Brna se řeší zejména telekomunikační služby a sítě. Firma má v současné době otevřeny desítky pracovních míst, hledá i specialisty na sítě, storage, Linux či OpenStack.

AT&T na Moravě spolupracuje i se školami a otevřela laboratoře a koncem dubna chystá i den otevřených dveří. Ve své podstatě jde každopádně o tradiční nadnárodní korporaci se všemi výhodami i nevýhodami. Zaměstnanci si pochvalují možnosti růstu, stabilní prostředí či přístup k hardwaru, stěžují si naopak na byrokracii, procesy, limitované růsty platů a podobně.

Americký operátor (proto i účast Shapira na startu) si prostřednictvím hackathonů a podobných akcí buduje povědomí mezi IT komunitou a aktivity tohoto druhu rozvíjí už několik let. Jde i o formu náborové kampaně. Ostatně podobně to dělají mnohé jiné firmy z oboru. AT&T rovněž na hackathonu poskytl vlastní platformu pro internet věcí, konkrétně AT&T M2X, a také poradce.


Autor: Jan Sedlák

Zaměření akce je byznysu AT&T blízké. Vývojáři měli k dispozici zařízení typu Arduino či beacony od Kontakt.io, takže se daly rozvíjet i koncepty internetu věcí, hardwarové komunikace a podobně. Tedy něco, co dnes operátory dost zajímá. ČTÚ a americký operátor AT&T se do kontaktu a prvních námluv dostali během předsednictví Česka v rámci V4.

Sám v autobusu

ČTÚ zase od hackathonu očekává rozvoj nových oblastí. „Akce tohoto typu je přesně to, co v současné době region V4 v podpoře inovací potřebuje. Je to báječná příležitost, abychom akcelerovali právě probíhající rozvoj internetu věcí a využití otevřených dat veřejné správy,” věří předseda úřadu Jaromír Novák. Později dodal, že mu hackathon „potvrdil, že tahle země má obrovský potenciál“ a že se nemá promarnit.

Do akce se zapojili také partneři CZ.NIC, Y Soft Ventures a Credo Ventures, dorazil i prezident AT&T pro oblast EMEA Vladimir Slamecka. Zatímco na jiných hackathonech se často za odměnu dává pocit z dobře odvedené práce, přístup k nějaké cloudové platformě, pizza a Red Bull zdarma či nějaké to pěkné tričko, tato akce díky AT&T přinesla na odměnách celkem 15 tisíc dolarů.

Stačilo uspět v jedné ze čtyř oblastí a napsat aplikaci pro chytrá města, open data, vzdělávání nebo open source projekt následně uvolněný pro komunitu. Do pražského hotelu Pyramida nakonec dorazilo odhadem kolek čtyřiceti účastníků několika národností a často tu zněla angličtina.

Deset tisíc dolarů nakonec vyhrála aplikace Babble, která má „vracet lidi od technologií do reálného kontaktu“, zejména v hromadné dopravě. CZ.NIC zase udělil cenu za open source projektu DámeMatiku, který je už k dispozici na GitHubu. Feed dalších fotek a tweetů je možné si vyfiltrovat na Twitteru.

Našli jste v článku chybu?

26. 4. 2016 12:45

To, že existují spousty důvodů, proč spolu lidé v autobusu nemluví, ještě neznamená, že tu není "nevyužitý prostor pro komunikaci". Tu aplikaci bych bez znalosti podrobností neodsuzoval, bohužel ať hledám, jak hledám, kromě vysmátého selfíčka týmu a sloganu "vracíme lidi do reálu" nic nenacházím, skoro to vypadá, že komentář "vyhrál super nápad" lze chápat doslova.

25. 4. 2016 15:32

Citron (neregistrovaný)

Nevím co to je to Babble(asi to nebude to od Google), ale zavání to zas nějakým "chytrým" sociálním inženýrstvím. Jestli spolu lidi v autobuse nemluví, tak k tomu mají spoustu důvodů, ne že by se na sebe zlobili nebo potřebovali nějakýho chytráka, který je k tomu přinutí aplikací.
Co je to za řešení léčit si aspergera programováním sociálních aplikací
místo terapií.Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá