Hlavní navigace

Když se holky učí kódovat. Czechitas obsadily TechSquare

Jan Beránek 15. 11. 2014

Selanku předsváteční soboty vyměnila čtyřicítka IT holek za kódovací seminář. Do smíchovského TechSquare dorazilo přes čtyřicet žen s notebooky.

V říjnu zkusily dámy z Czechitas uspořádat první workshop mimo Brno. A to rovnou v Praze. „Musely jsme udělat další. Zájem je obrovský. Za první dva dny jsme měly osmdesát přihlášek a musely jsme stáhnout registraci z webu,“ říká spoluzakladatelka sdružení Dita Přikrylová

První kursy workshopu Tvořím web jsou zaměřeny na základy HTML a CSS, další pokračování dívčího setkávání nad webovými stránkami by už mělo být o pokročilejších technologiích. „Hlásily se nám i programátorky, pro které byly základy zbytečné, a tak připravujeme workshop i o PHP,“ dodává. 

Přikrylová myšlence vzdělávání žen v IT věří. A to i tak, že do svého snu dává s kolegyněmi i vlastní peníze. „Veškeré výdaje spojené s organizací workshopů a marketingem se snažíme pokrýt ze sponzorských darů. Ne vždy se to však daří, část nákladů tedy hradíme z vlastní kapsy,“ vysvětluje pořadatelka.

Zatím workshopy organizuje v Brně a v Praze. „Rády bychom naši myšlenku a naše znalosti předávaly i v jiných městech,“ dodává Přikrylová s tím, že případní pořadatelé musí sehnat jen prostor a lokální sponzory, s mentory, propagací a registrací pomohou Czechitas.

První nápady na vlastní projekt vzdělávání žen v IT se v Brně objevily už loni v červnu. „Zapojily jsme se do globálního projektu RailsGirls, ale zjistily jsme, že to tady zas tolik lidí nepoužívá. Naučit ženy úplným základům se ukázalo jako zajímavější,“ vzpomíná Přikrylová.  

Výsledkem snažení tří žen - Dity PřikrylovéPavlíny Grombiříkové a grafičky Miroslavy Jarešové tak byly první dva workshopy Tvořím web a grafický Jsem originál. „Po roce fungování je nás dvanáct, jsme schopny dát dohromady workshopy a připravujeme další akce,“ tvrdí Přikrylová.

Podporu hledá tým Czechitas u velkých firem. „Už spolupracujeme s JetBrains a podporuje nás třeba Y Soft a postupně se ozývají i další velké firmy. Pomáhá nám i to, že to funguje v zahraničí,“ vysvětluje Přikrylová. 

Czechitas totiž nejsou ojedinělým projektem. Podobné příběhy už jedou i v zahraničí, kde korporace podobné akce běžně podporují. Z kavárny v centru Berlína se třeba do celého Německa šíří program The Berlin Geekettes. Organizace, která získala podporu od Deutsche Telekom, chce ženám "dodat odvahu jít za tím, čemu věří, riskovat, radit si a inspirovat další generaci žen pro kariéru ve světě technologií.“

MIF16

Jess Erickson, zakladatelka sdružení, chce do několika let zapojit stovky tisíc dívek z oblasti technologií, dnes jich má řádově stovky. „Chci, aby jednou z Berlin Geekettes bylo místo, kde ženy mohou najít kontakty, vzdělání a další možnosti osobního růstu,“ tvrdí. 

Dnes už se hnutí „geekettes“ dostalo do Londýna, Maastrichtu nebo přes oceán do New Yorku a v představenstvu sdružení je třeba šéfka německého Etsy Caroline Drucker nebo Erin Grueber z Googlu. Berlínské holky jsou právě i velkou inspirací pro tuzemské Czechitas. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?