Hlavní navigace

Když se holky učí kódovat. Czechitas obsadily TechSquare

Jan Beránek

Selanku předsváteční soboty vyměnila čtyřicítka IT holek za kódovací seminář. Do smíchovského TechSquare dorazilo přes čtyřicet žen s notebooky.

V říjnu zkusily dámy z Czechitas uspořádat první workshop mimo Brno. A to rovnou v Praze. „Musely jsme udělat další. Zájem je obrovský. Za první dva dny jsme měly osmdesát přihlášek a musely jsme stáhnout registraci z webu,“ říká spoluzakladatelka sdružení Dita Přikrylová

První kursy workshopu Tvořím web jsou zaměřeny na základy HTML a CSS, další pokračování dívčího setkávání nad webovými stránkami by už mělo být o pokročilejších technologiích. „Hlásily se nám i programátorky, pro které byly základy zbytečné, a tak připravujeme workshop i o PHP,“ dodává. 

Přikrylová myšlence vzdělávání žen v IT věří. A to i tak, že do svého snu dává s kolegyněmi i vlastní peníze. „Veškeré výdaje spojené s organizací workshopů a marketingem se snažíme pokrýt ze sponzorských darů. Ne vždy se to však daří, část nákladů tedy hradíme z vlastní kapsy,“ vysvětluje pořadatelka.

Zatím workshopy organizuje v Brně a v Praze. „Rády bychom naši myšlenku a naše znalosti předávaly i v jiných městech,“ dodává Přikrylová s tím, že případní pořadatelé musí sehnat jen prostor a lokální sponzory, s mentory, propagací a registrací pomohou Czechitas.

První nápady na vlastní projekt vzdělávání žen v IT se v Brně objevily už loni v červnu. „Zapojily jsme se do globálního projektu RailsGirls, ale zjistily jsme, že to tady zas tolik lidí nepoužívá. Naučit ženy úplným základům se ukázalo jako zajímavější,“ vzpomíná Přikrylová.  

Výsledkem snažení tří žen - Dity PřikrylovéPavlíny Grombiříkové a grafičky Miroslavy Jarešové tak byly první dva workshopy Tvořím web a grafický Jsem originál. „Po roce fungování je nás dvanáct, jsme schopny dát dohromady workshopy a připravujeme další akce,“ tvrdí Přikrylová.

Podporu hledá tým Czechitas u velkých firem. „Už spolupracujeme s JetBrains a podporuje nás třeba Y Soft a postupně se ozývají i další velké firmy. Pomáhá nám i to, že to funguje v zahraničí,“ vysvětluje Přikrylová. 

Czechitas totiž nejsou ojedinělým projektem. Podobné příběhy už jedou i v zahraničí, kde korporace podobné akce běžně podporují. Z kavárny v centru Berlína se třeba do celého Německa šíří program The Berlin Geekettes. Organizace, která získala podporu od Deutsche Telekom, chce ženám "dodat odvahu jít za tím, čemu věří, riskovat, radit si a inspirovat další generaci žen pro kariéru ve světě technologií.“

Tip Content Machovec

Jess Erickson, zakladatelka sdružení, chce do několika let zapojit stovky tisíc dívek z oblasti technologií, dnes jich má řádově stovky. „Chci, aby jednou z Berlin Geekettes bylo místo, kde ženy mohou najít kontakty, vzdělání a další možnosti osobního růstu,“ tvrdí. 

Dnes už se hnutí „geekettes“ dostalo do Londýna, Maastrichtu nebo přes oceán do New Yorku a v představenstvu sdružení je třeba šéfka německého Etsy Caroline Drucker nebo Erin Grueber z Googlu. Berlínské holky jsou právě i velkou inspirací pro tuzemské Czechitas. 

Našli jste v článku chybu?
16. 11. 2014 0:49
tst (neregistrovaný)

Priznam se ze netusim jestli to hrajete nebo jste v realu takhle priblbly.

Z tech trapnych prispevku o tom ze zenska ma varit a bla bla bla mi je na bliti, to se clovek stydi ze je chlap, resp. ze nejakej jinej chlap je takovej chudak, ze mu to vubec stoji za to psat tyhle skvary.

Jste si dlouho nevrzl nebo jak ? Mate problem s zenskejma v posteli ? Mama vas nemela rada ? Nebo proste jste jen takovy to emcionalni embrio, ktery ma empatii a rozhled houpaciho kone ?

Pateticky.

15. 11. 2014 11:52
Lucie (neregistrovaný)

Kolega jistě umí spravit auto, porážet vzrostlé stromy a řídit lokomotivu. Má plné právo po ženách požadovat především genderově odpovídající dovednost. Checht.