Hlavní navigace

Klam a jiní démoni internetu

Vojtěch Bednář 25. 11. 2009

„Jste lhar a podvodnik. Nechci mit s Vami nic spolecneho. Zapomente na mne. Sbohem.“ Esemeskou zhruba tohoto znění skončil vztah, který začal o dva týdny dříve na jisté společenské akci. Nemusel by skončit, kdyby...

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Byla to láska na první pohled. On, šestadvacetiletý man-až-er na počátku dynamicky se rozvíjející (rozuměj: velký procentní nárůst z nízkého základu) kariéry, ona ač pouhá asistentka prodeje v e-shopu, žena vyznačující se všemi přednostmi, které si člověk dovede představit…mírně mladší než on.

Padli si do oka, a protože několik skleniček šampaňského zvládne více než profláknutou reklamou prezentovaný prostředek na podporu mužských dovedností, začali se věnovat činnostem, které příroda naplánovala pro reprodukci druhu. Velmi jim to vyhovovalo. Pokračovali v tom několik dnů po inkriminované akci, přičemž v mozku nejméně jednoho z nich se za tu dobu začala rodit myšlenka trvalého vztahu. Jak ale hovořit o trvalém vztahu, když svého partnera pořádně ani neznáte?

A tak porušila firemní pravidla pro používání Internetu, a v pracovní době zadala do Gůglu jméno. Odpověď vyhledávače byla povšechná, nalezené stránky k žádné konkrétní osobě nevedly. Snad jen pár přisprostlých poznámek kdesi v diskusních fórech, roky starých. Přemýšlela. Jak se dozvědět? Jako správná organizátorka vytáhla blok a jala se sepisovat vše, co mohlo sloužit k identifikaci jejího milého. Věk, popis postavy, rodiště, bydliště, jména dvou kamarádů, kteří na té akci byli také.

A pak ještě něco… vlastně banalitu. Člověku se špatně vybavuje slůvko, které slyšel vlastně jen zaujat jiným člověkem a ještě k tomu podroušen, přesto zaznělo. Přezdívka. Z úst těch kamarádů, nikdo jiný mu tak neříkal, vlastně jakoby ji ani nechtěl slyšet.

Spojení jména a přezdívky v hloubi serverů největšího vyhledávače zaklaplo jako prvky obřího ozubeného mechanismu. Před ní se objevila webová stránka vyhledávání plná toho, co považovala za vrchol nechutnosti, ohyzdnosti, odporu a dekadence. On, ten milý mladý a manažer s tak přitažlivým M zde byl popisován jako příznivec obskurního náboženského spolku. Ba co víc, ještě jako někdo, kdo působil ve známém mlm byznysu (pro neznalé: letadle), a kdo se pak v diskuzích vyjadřoval ke svým obchodním přátelům a podřízeným tak, že by se za to styděl i mistr kameník. Zkrátka a dobře: sektář, podvodník, perverzní člověk. Hnus každým coulem.

CIF16

Chvilku na to zírala, a pak napsala inkriminovanou esemesku. Smazala jeho číslo ze svého seznamu a aby toho nebylo dost, zablokovala je tak, aby se jí nemohl dovolat. Upřímně nechápala, jak se mohla zadat s někým tak morálně ohyzdným a když si vzpomněla na jeho obličej uvědomila si, že vlastně ani nebyl tak hezký fyzicky. Naopak, že z něj byly všechny ty strašlivé vlastnosti svým způsobem cítit. To ten alkohol. A pak…

Zatímco každý jiný muž by v dané situaci byl patrně zcela zmaten a hledal cesty, jak navázat ztracený kontakt se svou milou, v tomto případě tomu tak nebylo. On, mladý man-až-er pokynul rameny a řekl si že „už zase“. Zatracená přezdívka. Zatracené jméno. Hloupý jmenovec, který mu již tolik ostudy na Internetu udělal, a kterého se nelze zbavit. Člověk, jehož nikdy neviděl a nechce vidět. Klam, který jej jako démon pronásleduje roky a to zdaleka nejen pokud jde o vztahy nejintimnější. Démon.

Emoce vyprchaly, a to je také důvod, proč můžete číst tuto glosu. Ona a On jsou spokojeným párem již tři měsíce, leč démon na Internetu žije dál. Zkuste se zamyslet, nemáte také svého? Možná ano, jen o tom nevíte. 
Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“