Hlavní navigace

Klient podle soudu vysoký účet způsobený dialerem platit nemusí

Jiří Macich ml.

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že klient Telefóniky O2 nemusí operátorovi hradit částku přibližně ve výši šedesáti tisíc korun, kterou prosurfoval na vytáčeném připojení vinou dialeru. Spor se táhne už od roku 2005. Krajský soud potvrdil dřívější rozsudek. Žalobce nebyl poučen o všech rizicích používání Internetu, zdůvodnil soudce svůj verdikt. Naopak Český telekomunikační úřad zamítl stížnost jako neoprávněnou a klient nepochodil ani s reklamací vyúčtování přímo u operátora. Za klienta se…

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že klient Telefóniky O2 nemusí operátorovi hradit částku přibližně ve výši šedesáti tisíc korun, kterou prosurfoval na vytáčeném připojení vinou dialeru. Spor se táhne už od roku 2005. Krajský soud potvrdil dřívější rozsudek. Žalobce nebyl poučen o všech rizicích používání Internetu, zdůvodnil soudce svůj verdikt. Naopak Český telekomunikační úřad zamítl stížnost jako neoprávněnou a klient nepochodil ani s reklamací vyúčtování přímo u operátora. Za klienta se naopak postavil ombudsman Otakar Motejl a Sdružení obrany spotřebitelů. Právní zástupce Telefóniky O2 nevylučuje dovolání k Nejvyššímu soudu, takže se možná celý spor dál potáhne. (Spotřebitelé­.info)

Odbornou veřejnost názorově povinnost platby vysokých účtů způsobené dialery rozděluje a to jak tu z oboru českého práva, tak informačních technologií. Podle jednoho tábora by operátor měl vyjít klientům maximálně vstříc a podle zastánců opačného názoru je zase chybou klienta, že svůj počítač dostatečně nezabezpečil, případně se nepoučil o možném riziku. Jaký je váš názor?

Našli jste v článku chybu?
17. 9. 2008 12:03
czeXit (neregistrovaný)
"No doufám že tebe s tvojí analogií na silnici nikdy nepotkám!" Obávam se milý Hanesi že jsi zcela nepochopil(a) předchozího přispěvatele. On nepopisu jak jezdí on, ale popisuje jak jezdí kokoti. Tím, že spoléháš na restrikce ostatních místo aby jsi používal(a) zdravý rozum, řadíš se do stejné kategorie, kterou "nechceš potkat". Odpovídat mi nemusíš, buď to alespoň teď po mém vysvětlení pochopíš nebo ne, reagovat nemusíš.
16. 9. 2008 16:21
Výrobce dialerů (neregistrovaný)
Já jako nejlepší sotwarový výrobce tzv. podvodných dialerů, ikdyž to podvodem nenazývám ale běžný komerční produkt, protože nežijeme v socialismu ale v demokracii a tržním prostředí se domnívám, že tu hrozí nebezpečný precedens. Už vidím, jak soud a nějaký ombudsman odebere povinnost majiteli telefonního aparátu platit poplatky za provolané minuty na erotických linkách. Protože on nic on muzikant, to volali děti a on oničem nevěděl. Proboha vzpamatujme se, žijeme v demokratickém právním řádě,kde…