Hlavní navigace

Klienti Telefóniky O2 si stěžují na blokování webů

Jiří Macich ml.

Někteří uživatelé internetového připojení Telefóniky O2 si stěžují na blokování přístupu na některé webové stránky. Viz například diskuse na fóru Webtrh.cz. Výskyt problémů můžeme potvrdit. Při připojení přes ADSL od O2 se například u filehostingu hotfile.com zobrazuje tato hláška: Přístup byl odepřen Vaším internetovým poskytovatelem. Toto URL je na seznamu Internet Watch Foundation mezi stránkami, které zobrazují sexuálně zneužívané děti. Takové stránky jsou ve všech státech EU nelegální. Viz…

Někteří uživatelé internetového připojení Telefóniky O2 si stěžují na blokování přístupu na některé webové stránky. Viz například diskuse na fóru Webtrh.cz. Výskyt problémů můžeme potvrdit. Při připojení přes ADSL od O2 se například u filehostingu hotfile.com zobrazuje tato hláška: Přístup byl odepřen Vaším internetovým poskytovatelem. Toto URL je na seznamu Internet Watch Foundation mezi stránkami, které zobrazují sexuálně zneužívané děti. Takové stránky jsou ve všech státech EU nelegální. Viz screenshot:

Screenshot

UX17_snitker

Seznam Internet Watch Foundation používá u nás například Vodafone pro notně kritizované blokování přístupu na některé údajně nelegální weby. Příklady z minulosti ukazují, že blacklist této britské organizace není zrovna spolehlivý. Největší mediální pozornost a zároveň i vlnu kritiky si vysloužil zřejmě kvůli zablokování přístupu na Wikipedii u britských poskytovatelů připojení. Telefónica O2 oficiálně nasazení filtrace neoznámila a ještě loni v prosinci tvrdila, že žádné blokování nemá v plánu.

Zatím není vyloučeno, že se jedná o chybu. Všimněte si totiž roku u copyrightu v patičce informační stránky (2007). Vodafone, který používá také seznam od Internet Watch Foundation, navíc hotfile.com v tuto chvíli neblokuje. Na oficiální vyjádření Telefóniky O2 čekáme, vaše vlastní zkušenosti uvítáme v diskusi pod zprávičkou.

Našli jste v článku chybu?
14. 8. 2009 11:57
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Nejsem si jist, ze je ohromny byznys zverejnovani detskeho porna. Vy v tom jedete, ze mate takove informace? Nicmene je fakt, ze je ohromny byznys delat blokovani "zavadneho" obsahu. Kdyz se navic zastitite kvalitnimi argumenty, jako je treba "islamsky terorismus", "tibetsti separatiste" nebo "detska pornografie", je to byznys prkticky bez rizika, nebot Vam penize sypou vlady.
16. 8. 2009 2:24
uživatel si přál zůstat v anonymitě
O2 nezasahuje do cizi komunikace, jenom upravuje odpovedi vlastnich (DNS) serveru bezne se takovemu chovani rika "man-in-the-middle attack". A O2 samozrejme do komunikace zasahuje - kesovaci DNS server ma vratit to, co obsahuji prislusne zony. Pokud to nedela, tak zasahuje do cizi komunikace.