Názory k článku
Knižní pirátství může být také dobrá reklama

Jan Bílek aura:91

boj proti pirátství

celé vlákno

Go the Fuck to Sleep je nejen ukázka toho, jak může být tzv. pirátství přínosné pro finanční úspěch knihy, ale taky ukázkou toho, jak hloupá a odtržená od reality mohou být tradiční vydavatelství.

Přestože je zjevné, že šíření po internetu obrovsky pomohlo prodejům této knihy, její vydavatel - Akashic - se snaží proti tomu bojovat - http://goo.gl/XZlGe

Jen další důkaz, že pirátsví není problém samo o sobě, ale problémem je spíš neschopnost tradičních gatekeepers přizpůsobit se digitální době. Takže dělají problémy a omezují všechny ostatní místo aby to prostě využili a vydělávali na tom.

RomanL
RomanL (neregistrovaný) ---.225.broadband3.iol.cz
20. 5. 2011 8:35 Nový

No, doufejme

celé vlákno

že to vydavatelé pochopí a nepůjdou cestou hudebních nakladatelství. Ale osobně v to moc nevěřím...

Jiří
Jiří (neregistrovaný) 2001:470:1f0b:----:----:----:----:----
20. 5. 2011 9:37 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

"Účastníci také uvedli, že vydavatelství by měla být i do budoucnosti zachována, neboť dobré knihy potřebují kvalitní editory, které vydávání vlastním nákladem nezajistí. I na tom je vidět, že stále ne všichni chápou e-knihu v pozitivním slova smyslu a že s ní neumí zacházet."

To, že se sami shodli na své vlastní důležitosti, mi připadá směšné. Analogie s dělníky rozbíjejícími stroje je myslím zcela na místě. A jak víme, moc jim to stejně nepomohlo.

Pieter
Pieter (neregistrovaný) ---.163.broadband12.iol.cz
20. 5. 2011 10:35 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Dobrá kniha opravdu potřebuje kvalitního editora. Autorů, zdárně suplující všechny funkce mnoho není a nebude. Autor píše. Pekař si taky nepěstuje obilí na políčku za pekárnou.

Hexer
Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
20. 5. 2011 10:47 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Souhlasim ale vidim to z druhe strany... zatim co vydavatelstvi si hraje na vsemocneho boha v podobe korekce a editace tak stejnou praci si muzou rozdelit mensi firmicky... proc by se jedna nemohla zamerit JEN na propagaci knihy... jina na jeji korekci... dalsi na upravu...

Ted je to vse v rukou vydavatele... verim ze model kdy si autor rekne ze jeho kniha se bude v epodobe prodavat za 49 z toho si domluvi ze 5 dostane z kazde knihy editor... 5 korektor... 5 marketak... porad se bude autorum zit lepe :)

Cele knihkupectvi potrebuje restrukturali­zaci... analogie s hudebnim/filmovy prumyslem je celkem trefna...

Pieter
Pieter (neregistrovaný) ---.163.broadband12.iol.cz
20. 5. 2011 11:15 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Samozřejmě je to o tom, jak se současní nakladatelé a distributoři k e-knihám postaví. Pokud to pochopí dobře, tak taky dopadnou dobře: nakladatelé mají nástroje k tomu udělat knihu čitelnou, distributoři ji umí prodat. Pokud si vezmou příklad z hudebního průmyslu, tak ať si kňourají. Potom už to bude jen jejich problém (a nebude nikoho zajímat).

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
20. 5. 2011 14:49 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Oni proste nechteji, aby se z jejich velkeho a oligopolniho byznysu stalo neco, co muze delat temer kazdy schopny clovek.

PetrX
PetrX (neregistrovaný) ---.dialup.iol.cz
20. 5. 2011 15:47 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

No ono v dnešní době může "každý schopný člověk" dělat cokoliv, třeba i včetně vydávání papírových knížek :-D

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
20. 5. 2011 17:35 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Jenze na vydavani papirovych knizek nepotrebujes jen schopnosti, ale i kapital. Ale psat knihy nebo delat korekturu muze kazdy clovek, co a to ma talent, chut a PC.

carphatia
carphatia (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
20. 5. 2011 23:01 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Vloni jsem u některého českého naklatelství (nepamatuji si už kterého) viděl nabídku na vydání vlastní knihy. Vycházelo to pár korun na kus při tisícikusovém nákladu. Takže ani ten kapitál nemusí být nepřekonatelnou překážkou.

stoural
stoural (neregistrovaný) 77.48.59.---
22. 5. 2011 10:37 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

tech par Kc myslis treba 150 Kc? 150x1000 = 150 tisic

kubrt
kubrt (neregistrovaný) 82.142.88.---
25. 5. 2011 16:13 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

citace z clanku:

pro představu, při 500 kusech knihy velikosti B5 do distribuce bez redakčního zpracování zaplatíte asi 21 000 Kč

tj. 42 korun na knihu.

samozrejme asi nebude kniha jako kniha, bude to odstupnovane podle tloustky, ale prijde mi to jako solidni cena.

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
20. 5. 2011 10:43 Nový

Jsem toho názoru, že podstata je ještě trochu jinde

99 procent toho, co se vydává, (vyjma mých románů, pochopitelně :-)) je totálně bezcenný brak a jeho šíření elektronickou formou je spíše "antireklama". Totéž platí i pro filmy. Těch skutečně kvalitních věcí je pár a pro ty nebudu litovat peněz, abych si je koupil "legálně". A naprostá většina je zase bezcenný shit, který, když bude k dispozici ke stažení, skoro nikdo nekoupí, protože zjistil, že se na to nedá dívat. Čímž není nijak řečeno, že se nenajde minorita, která za to ochotně ty peníze dá, ale ta to dílo nezaplatí.
A, bohužel, ekonomika distribuce jak knih tak video děl je založena na vysokém procentu platících kupujících / diváků, kteří by při validní informaci o díle peněženku neotevřeli.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
20. 5. 2011 11:22 Nový

Z historie

Snad kazdy uspesny spisovatel s laskou vzpomina na sveho prvniho redaktora, ktery mu vracel texty s komentari do te doby, nez byl s urovni spokojen.

Holt i psani se musi naucit. Talent je sice podminkou, ale sam o sobe nestaci ...

Unknown
Unknown (neregistrovaný) 78.108.103.---
20. 5. 2011 11:36 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

"neschopnost tradičních gatekeepers přizpůsobit se digitální době"

Receno s klasikem: Kdo se zeni s duchem doby, byva brzy vdovec...

HoBr
HoBr (neregistrovaný) 62.209.205.---
20. 5. 2011 12:43 Nový

výjimka

celé vlákno

Dovolím si jen připomenout, co uvádí autor článku - situaci s touto knihou asi nelze opakovat (často). Takže možná tato výjimka právě jen potvrzuje, že obecně pirátství moc knihám nepomáhá...

Co e-knihám pomáhá, je SNADNOST nabytí. Jestliže je v Česku upirátění výrazně snažší než zakoupení knihy, není o čem se bavit. Tohle je ten bod zlomu, který vydavatelé nechápou. Tohle je ta startovní čára, za kterou se teprve můžeme bavit o jejich maržích a přidané hodnotě. Amazon tohle vyřešil (pro geeky je radost zakoupit si knihu, pro ostatní je to neobtěžující proces), u nás je ale (podle mě) jediným možným řešením spojení nejvýznamnějších hráčů PLUS přijetí zavedeného standardu (mobi, prc, ...). Jako majitel Kindlu si nedovedu představit, že pro české knížky si pořídím jinou čtečku...

Elrol
Elrol (neregistrovaný) ---.netbox.cz
20. 5. 2011 13:08 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Naprostý souhlas. Netvrdím, že to platí obecně pro všechny, ale věřím, že pro valnou většinu běžné populace je kupování knih/hudby/filmů naprosto normální a přirozené, ale brání jim v tom právě překážky uměle kladené vydavateli.

Snadnost získání legální kopie by měla být první a hlavní starostí vydavatelů. Ve chvíli, kdy si chci knihu (hudbu/film) koupit, ale je pro mě 10x snazší si stáhnout pirátskou verzi než zakoupit legální kopii, je v distribučním systému opravdu něco špatně. Pokud k tomu připočtu tradiční problémy s DRM, formáty pro různé čtečky, otravané protipirátské reklamy na *legálně zakoupených* DVD, které nejdou přeskočit a další - tedy všechny problémy, které pirátské verze NEMAJÍ, je naprosto jasné, jakou verzi si spotřebitel zvolí, i kdyby si nakrásně chtěl tu legální verzi zakoupit.

Netvrdím, že to platí obecně. Jistě existuje skupina lidí, kteří raději budou celé odpoledne hledat na internetu pirátskou verzi něčeho, co by si mohli na jeden klik koupit za 10 Kč a do minuty číst/poslouchat/dí­vat se. Ale věřím že trend je dnes opačný - většina běžných lidí by si ráda věci koupila, ale musí to být SNADNÉ a NEOBTĚŽUJÍCÍ a BEZ STAROSTÍ. A i následně starosti nepůsobící.

Potřebujeme iTunes pro knihy. A potažmo samozřejmě i ty iTunes konečně dostupné v ČR - což je další z mnoha stupidit dnešní distribuce zábavy v jakékoliv podobě, která podle mě nemá žádné racionální vysvětlení - dělení světa na regiony, neuvádění obsahu do oběhu globálně, atd.

PetrX
PetrX (neregistrovaný) ---.dialup.iol.cz
20. 5. 2011 14:26 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

iTunes pro knihy už dávno existuje a jmenuje se Amazon. Ale s tím že by ty "iTunes" měli být dostupné konečně i u nás plně souhlasím, dostat do jejich nabídky české knížky je téměř nemožné.

Miloslav Ponkrác aura:60
21. 5. 2011 15:00 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Amazon není iTunes pro knihy.

Právě nastoletí konkurence Amazonu by věci změnilo.

Ona je tu spousta keců o tom co by vydavatelé měli, ale Amazon si pěkně prosím nechává 70% ceny z e-knihy.

Je Vám jasné, že tohle iTunes nikdy nebude.

Jinak řečeno, pokud prodáte knihu přes Amazon za polovinu až třetinu knihy papírové, což tu většina lidí očekává, pak jste někde na 10-15% zisku z papírové knihy díky maržím Amazonu.

Náklady na papírovou a elektronickou knihu se od sebe nějak podstatně neliší, navzdory všem lžím, které se po českém netu šíří. Sám jsem zkusil knihu vydat své známé a dělal jsem vše sám od začátku do konce. Kdo si to zkusí, zjistí, že ta tiskárna v tom zase tak velkou roli nehraje.

Stejně tak jako majitel Kindle musím říci, že je to skvělá věc, ale příště si koupím čtečku jinou. Kindle je perfektní hw kousek, ale sw je ubohý. Nemožnost vyhledat české slovo, protože ho na klávesnici nezadáte. Menu zapráskaná reklamními položkami Amazonu, samozřejmě na prvních místech.

Zkuste si do Kindle dát třeba 1000 knížek a zkuste v tom nějakou organizaci. Ubohost, co nabízí Kindle. Jediná možnost jsou Collections, a to ještě jen jedné úrovně bez možnosti vnořování. Nemožnost setřídit Collections podle abecedy, jen podle data posledního používání. Skvělé!

Dokonce i při listování seznamem knih a položek není Kindle ani schopen přejít na další stránku, když dojdu na konec seznamu. Musím to udělat ručně já sám dalším tlačítkem. Horší, než v dobách DOSu.

Při čtení mám k dispozici na Kindle 30 kláves, ale klávesové zkratky skoro neexistují. Všem musím hezky do manu, přelistovat přes reklamní položku Amazonu na to co potřebuji, pak se vyvolá dialog, přes ten si přejedu až na to co chci změnit a pak konečně. Jaké bylo překvapení, když po jailbreaknutí a instalaci fbreaderu šlo řada akcí na jednu klávesu!

Kindle je vlaštovka, na sekvenční čtení knihy velmi dobrý, ale nasadil sw laťku velmi nízko. Věřím, že konkurence udělá lepší ovládání i vlastnosti.

Jiří
Jiří (neregistrovaný) 2001:470:1f0b:----:----:----:----:----
21. 5. 2011 22:12 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Seřadit obsah kolekce podle abecedy lze. Stačí v kolekci, s kurzorem na první položce, stisknout "nahoru" a posléze "doprava".

S výtkami ale souhlasím.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 5. 2011 11:48 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Jestli tu nelkdo lze, tak leda vy. Naklady na tisk nejsou naklady na knihu, 2/3 nakladu dela distribuce, ktera v pripade e-booku odpada, takze neplkejte z cesty.

stoural
stoural (neregistrovaný) 77.48.59.---
22. 5. 2011 15:08 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Odpada distribuce? A jak se ta kniha dostane ke ctenarum? Sama se zhmotni? Vite vubec, kolik si bere ebux? 50 %

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 5. 2011 7:15 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

On nekdo brani si knihu prodavat za par korun na vlastnim webu? On je treba e-book nekde skladovat? Vozit do prodejen? Resit remitendu? Plky o hovne, jako vzdy stourale, co?

Tom
Tom (neregistrovaný) ---.207.broadband.iol.cz
23. 5. 2011 11:51 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Presne tak!

stoural
stoural (neregistrovaný) 77.48.59.---
22. 5. 2011 15:09 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

"Ona je tu spousta keců o tom co by vydavatelé měli, ale Amazon si pěkně prosím nechává 70% ceny z e-knihy."

Jak jste na to prisel? Amazon si nechava 30 %.

Petr
Petr (neregistrovaný) 93.99.117.---
20. 5. 2011 20:03 Nový

Re: výjimka

celé vlákno

Domnívám se, že rozumím tomu, co jste chtěl řící, ale s tím "pirátstvím" a "legálními kopiemi" to neuvěřitelně motáte.

Co se mne týče, nikdy si nekoupím jakýkoliv film, kde budou reklamy, upozornění o kopírování a jeho nelegálnosti, dokud bude legální (zákonem dovoleno, nikoliv morálně správné) pořídit si kopii pro vlastní potřebu. A až tomu tak nebude, nebudu se na ty filmy dívat - stejně je to většinou humus.

Tomáš Kapler aura:66
20. 5. 2011 13:59 Nový

no nevím

knihu neznám, ale nezdá se mi, že by kniha s takovým úspěchem mohla být průměrná. Ano, možná od nějakých kulturních onanistů, kteří uznávají jen uznávaná díla uznávaných autorů, která ovšem mnozí lidé čtou jen proto, že to patří k bontonu, nebo že se to nějak musí (např. IMO je Babička naprosto nudný podprůměrný brak z růžové knihovny 19. století)

Ale jestliže má kniha úspěch u čtenářů, navíc neovlivněných placenou reklamou atd. tak asi bude dobrá. A tím "dobrá" myslím to, že se prostě líbí čtenářům, protože to je jediné smysluplné měřítko.

zipiik
zipiik (neregistrovaný) ---.cleverlance.com
20. 5. 2011 16:19 Nový

Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

Nejsem zběhlý v knižním průmyslu, jsem pouhým čtenářem, ale není mi jasné, čemu se vydavetelství brání? Předpokládám, že prací vydavatele je překlad, korektura, redakce, propagace...to všechno se podle mě týká i eknih. Jediný, kdo je v ohrožení, jsou tiskaři a kamenní knihkupci. U těch bych obranu chápal, ale pro vydavatele jsou eknihy jen zajímavý prodejní kanál, který nevyžaduje sklad, dotisky atd.

zipiik
zipiik (neregistrovaný) ---.cleverlance.com
20. 5. 2011 16:28 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

Ještě dodatek - jako zákazník bych uvítal, kdybych si mohl k papírovému výtisku zdarma stáhnout elektronickou podobu, např. pro čtení na dovolenou, do vlaku/tramvaje...a naopak, pokud bych chtěl po přečtení el.verze doplnit knihovnu papírovou verzí, tak bych očekával pouze rozdílovou cenu (tisk + manipulační náklady)

stoural
stoural (neregistrovaný) 77.48.59.---
20. 5. 2011 22:14 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

V cem je problem? Ze papirovych knih se proda rekneme 1500. Eknih rekneme do stovky + zbytek se upirati (ano, upirati - dnes pokud chcete si sam udelat ebook, musite mir papirovou knihu, naskenovat ji a prevest do textove podoby. To je nekolik hodin prace, neni to tak snadne jako zkopirovat CD do MP3, takze knizni nabidka odpiratu zdaleka pokulhava za nabidkou knih. Ale pokud vydavatel sam laskave poskytne ebook, od vas, pro upirateni knihy, se vyzaduje jedine - nahrat knihu na warez server).

Proto se CZ vydavatele zatim moc nezerou do ebooku, zakazniku je PRILIS MALO.

PetrHK
PetrHK (neregistrovaný) ---.cust.sloane.cz
20. 5. 2011 22:35 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

No vzhledem k tomu kolik těch naskenovaných a upravených knih na netu je, tak to asi takový problém nebude. Opravdu porovnejte nejaky warez a oficialni nabídku, poměr tisíců knih ku pár stovkám (v tom lepším případě) je hrozný. Čteček a zařízení k tomu vhodných je mraky a bude víc a víc. A za ten warez se také obecně platí, proč asi inkasuje peníze rapidshare a jemu podobné, resp. já to platím protože to je nejlepší a nejpohodlnější alternativa.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
20. 5. 2011 22:42 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

Vezmu knihu, která už vyšla. Je tedy hotová, zaplacená, redigovaná, a existuje v tiskovém PDF. Neplánuji reedici ani dotisk. Ale mohu to pdf-ko sekat jako e-knihu po pětikoruně. A jestli si to někdo okopíruje, tak nikoli ten, kdo by si to jinak koupil. V čem je problém???

Miloslav Ponkrác aura:60
21. 5. 2011 15:02 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

Není standard e-knihy.

Amazon a další si z Vaší pětikoruny vezmou 70%. A prodávat e-knihu za 1,50 Kč včetně DPH, tedy za 1,25 Kč bez DPH zisku nezaplatí ani tu manipulaci s ním. Další dotazy?

Spousta lidí to upirátí. Zvláště v Česku.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
21. 5. 2011 22:19 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

ale vovovovotom to přece kua je, ne?
na co standard e-knihy? gramotný uživatel pracuje s PDF a tiskárny taky.
na co amazon? můžete prodávat na vlastním serveru nakladatelství.
na co dph? můžete knihu prodávat před neziskovku, která není plátcem dph.
je vám 100.000 x 1,50kč málo? no tak nechte bejt, spousta lidí si to uprátí, ano.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 5. 2011 11:54 Nový

Re: Proč se vydavatelé brání?

celé vlákno

lol, ze prej knizni nabidka piratu pokuhava ... na webu se da sehnat cokoli den, mozna tyden po vydani ... takze jestli nrci nabidka kulha (spis je chroma na obe nohy) tak nabidka vydavatelu.

A samo ze si tu knizku nekdo nekde sosne zdarma, proc taky ne. Opravdu nemam zajem podstupovat nejakou debilni registraci, resit idiotske DRM a dalsi "featury", kdyz naprosto totez muzu od "piratu" ziskat jednim klikem a s veskerym moznym supportem (libovolny format ...). Pokud mi vydavatel za !!!penize!!! neni schopen poskytnout alespon stejny support, tak nevim, proc bych mu mel platit.

killer
killer (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
20. 5. 2011 22:48 Nový

pravda.

celé vlákno

Vžila se představa, že co je vystaveno pirátství, je již navěky ekonomicky nezajímavé, neboť si lidé nikdy nekoupí něco, co mohou mít zadarmo, a ukradnou si to. ...toto je pravda. když jako investor nevyděláte na produktu dostatek peněz, příště změníte oblast podnikání. krach jistě nepotěší nikoho. civilizovaný svět chápe že programovat hru několik let, a pak se dívat že je populární jen mezi piráty, spolehlivě zabije chuť do další vývoj v odvětví. krádeže softu či eknih, nemůže omluvit žádná sebedůmyslnější lež. to je jako jezdit načerno tramvají. taky nikomu nic nechybí, ale přepravci přesto vznikla škoda. převáží neplatící gaunery. jen tady v českém pytlíkově lidi nechápou že krást se nemá. kdo využívá cizí komerční výrobek a nezaplatil je zloděj. máte přesně takovou vládu jakou si zasloužíte. vy okrádáte vydavatele a autory, a vláda okrádá vás. dobře vám tak. přestaňte krást, a potom budete mít právo si stěžovat. do té doby mlčte.

Veduard
Veduard (neregistrovaný) ---.136.broadband10.iol.cz
21. 5. 2011 5:55 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

Souhlasím, krást se nemá. Jenže problém je poptávka a nabídka. Pokud budu mít možnost volby, zda koupím tištěnou nebo e-knihu, potom nebudu krást knihy z warezu. Jenže - jak už tady bylo někde řečeno, e-knih se nabízí na oficiálních stránkách vydavatelství jenom tak do 1000, zatímco na českém internetu jich najdete při pozorném hledání asi 9 K. Takže -* stav se nezmění do té doby, dokud vydavatelství nebudou ke každé tištěné knize nabízet možnost stažení (za úplatu) i e-knihy třeba tak, jak to doporučují Palmknihy. Rozhodně ne DRM nebo Wooky nebo jak se všechny ty příšernosti jmenují. V současné době si daleko raději koupím e-knihu, protože jde především o její skladování po přečtení. Mě se tištěné knihy do bytu již nevejdou, zatímco v Kindlu...

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
21. 5. 2011 6:44 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

clovece, melete bludy. jesteze z vaseho prispevku vyplyva ze z cr nejste, s takovymi jako vy bysme to tu vazne vyhrali :)))

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 5. 2011 12:05 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

Ja sem mozna zlodej, a vy ste jiste vul.

Predne autobus spaluje naftu a tudiz existuje naprosto jednoznacne spocitatelna cena dopravy toho jednoho cloveka.

Na doruceni/pouzi­vani/... "piratske" kopie cehokoli se tvurce absolutne nijak financne nepodili. Dale, pokud (v pripade SW) to vidi vydavatele/vy­vojari/... tak, ze za nic neruci, tak ja to vidim tak, ze neni duvod za to "nic" platit. Mockrat se mi stalo, ze sem si !!!koupil!!! hru, ktera nesla ani nainstalovat/spus­tit/obsahovala naprosto zasadni chyby/... (a to plati pro SW obecne) a nemuzu (respektive bych se kvuli tomu musel soudit) ji narozdil od televize/poci­tace/... vratit prodejci at si ji nacpe nekam. Jestli chcete konkretni priklad, tak Gothic 3 (dnes je ve stavu, kdy tisice chyb odstranili fanousci hry, nikoli vyvojari/vydavatele - takze jestli by nekdo zaslouzil penize, jedine oni).

A ve finale, ten kdo si neco stahne z netu zdarma by si to jednoduse za danych podminek nikdy nekoupil => ztrata je presne 0. Ovsem muze se stat (a taky se stava) ze se dotycnemu ta vec libi natolik, ze si ji koupi dodatecne (muj pripad) a navic o ni rekne znamym/priboz­nym/... => naopak zisk.

madhava
madhava (neregistrovaný) ---.151.broadband11.iol.cz
23. 5. 2011 9:04 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

> pokud (v pripade SW) to vidi vydavatele/vy­vojari/... tak, ze za nic neruci, tak ja to vidim tak, ze neni duvod za to "nic" platit.

Presne. Takove produkty jsou pouhe demo.

Minuly tyden jsem sel pesky, misto abych jel tramvaji (2 stanice). Tim jsem DP zpusobil skodu ve vysi 18 Kc a mel bych byt exekuovan ci zastrelen...

Mor
Mor (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
23. 5. 2011 11:04 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

přečetl jsem tisíce knih, koupil max stovky - zbytek jsem si PŮJČIL třeba v knihovně
nemusím si snad koupit každou knihu ! ty které chci si koupím a už je nechci na papíru, některé si přečtu a nekoupím je - ani na papíru ani v jedničkách a nulách

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 5. 2011 15:28 Nový

Re: pravda.

celé vlákno

Nj, ale predstavte si tu tragedii, kdyby ste si v knihovne pujcil trebas cad - potrebujete si v nem nakresilt svuj barak, staci vam na to 14 dnu, nepotrebujete si kupovat SW za statisice na jedno pouziti.

Takze si ho stejne tak zadarmo stahnete, udelate si v nem co libo a nezaplatite stejne nikomu nic. Vysledek stejnej, jen se tu delaj z lidi zlodeji a vrazi. Co vrazi, kdyz nekoho picnete, dostanete 5 let, za 2 ste doma a vpohode, kdyz si skopirujete CAD, dostanete 10, a jeste budete az do smrti splacet milionovou "skodu".

xls
xls (neregistrovaný) ---.75.broadband6.iol.cz
21. 5. 2011 11:38 Nový

Užitná hodnota

Ještě bych zmínil jednu věc, a to rozdíl v užitné hodnotě mezi papírovou knížkou a e-bookem. A ta se může výrazně lišit uživatele od uživatele a podle druhu použití. Pro někoho je u beletrie důležité mít ve vlastnictví papírovou knížku, někdo nemá prostor na skladování nebo s tím potřebuje cestovat, takže dá přednost e-booku. U odborných knížek zase potřebujete třeba vyhledávání - aktuální máte smůlu.
Tohle všechno jsou faktory, kdy jste třeba kvůli přístupu vydavatelství nuceni si knížku převést do elektronické podoby sami, no a když už s tím tu práci máte - proč se nepodělit o plody práce s ostatními.

Radek N.
Radek N. (neregistrovaný) ---.tepnet.cz
21. 5. 2011 13:57 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

Mají zaběhnutý systém, který tu funguje desítky let. Dělali to tak jejich tátové, dělá se to tak i dnes.. Proč jít do eknih a "riskovat", když v současné době mají své jisté. Tím že všichni "ti velcí" nebudou eknihy podporovat, se u nás skutečně masově nerozšíří a i když jim o pár % klesnou prodeje, stále budou v pohodě.

Bude tu ovšem prostor pro menší a mladší vydavatele. Sám jsem zvědavý, jak to nakonec všechno dopadne :).

Ondra
Ondra (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
22. 5. 2011 20:37 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Zajímalo by mě, jestli by všichni ti nažhavení zastánci eknih, kteří tady hlásají, jak si to vydavatelé neumějí spočítat a jaký balík by na tom mohli vydělat, byli ochotní dát za elektronickou knihu stejnou nebo vyšší částku, než co stojí papírový výtisk.
Koneckonců, jak se mnozí z těchto lidí domnívají, z hlediska čtenářského ten papír nemá žádnou přidanou hodnotu (dokonce je to naopak velmi nepraktická záležitost), takže z tohoto pohledu vlastně není důvod elektronickou verzi zlevňovat, a pokud se vydavatelé obávají nižších výdělků z eknih a masového pirátství, toto je možnost, jak jim zajistit kompenzaci rizika a ztráty.
Jenže háček vidím v tom, že pokud vydavatel bude prodávat ebook stejně draho nebo dráž než papírovou knihu, bude to pro většinu těchhle hlasatelů evangelia jen další záminka k tomu, aby ty knihy pirátili (oblíbený pitomý argument "za tu cenu bych si to stejně nekoupil, tak na tom nikdo netratí, když to šlohnu").

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
22. 5. 2011 23:16 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

vas priklad je nesmyslny, vicenaklad na eknihu, pokud uz vysla v papiru, je zanedbatelny oproti nakladum na tisk. pokud tedy navysi vydavatel cenu nad papirovou verzi tak to opravdu nikdo nekoupi. je to jako autu nedat kola a chtit za nej o 100k vic.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 5. 2011 7:17 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Proc by ze to nekdo mel davat stejne nebo vic, kdyz naklady jsou v nejhorsim pripade 1/3?

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
25. 5. 2011 14:02 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Třeba protože ho ta knížka zajímá a chce si ji přečíst?

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
25. 5. 2011 17:01 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

To si ji muzu koupit v papire a pak ji pripadne prodat dal (za prakticky stejnou cenu). Kdyz si koupim e-book dle predstav vydavatelu, tak mam cosi, co muzu pouzivat jen na velmi omezene mnozine zarizeni protoze DRM (papir si muzu vzit kamkoli), nemuzu to prodat ani darovat (protoze DRM), vetsinou to nemuzu ani pujcit (protoze DRM) ... tak mi reknete jediny rozumny duvod, proc si knizku KOUPIT a nestahnout si ji zadarmo?

Julie
Julie (neregistrovaný) ---.ruk.cuni.cz
24. 5. 2011 16:11 Nový

Re: Knižní pirátství může být také dobrá reklama

celé vlákno

Já tu sice nic nehlásám, ale klidně Vám řeknu kolik jsem ochotná dát za ebook. Úplně stejně jako za papírovou knihu. Občas i více. Přesněji řečeno - u knih, o které opravdu stojím, dám, co si Amazon řekne. Je to jednoduché, mám knihu okamžitě a hlavně mám obrovský výběr. Kdyby to šlo stejně jednoduše s českými ebooky, kupovala bych si je také.
Mimochodem, mít možnost seriály a filmy kupovat, tak to taky udělám. Ale nemůžu, existují věci, které prostě vidět chci a legálně je při nejlepší vůli neseženu.