Hlavní navigace

Kolik minut má minuta?

Vojtěch Bednář 15. 12. 2008

Odhad času zbývajícího do konce operace je jedním z těžkých oříšků při tvorbě počítačového softwaru a jeho přesnost umí uživatelé ocenit. Ale co když vám kvůli němu ujede vlak?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Začněme několika čísly. Kopírování velkého množství malých souborů ve Windows XP – 3,5. Kopírování jednoho velkého souboru ve Windows Vista na síťový disk – 2. Instalace operačního systému Mac OS X (Tiger) na postarší PowerMac – 5. Aplikace pro složitý matematický výpočet pod Ubuntu 7.04 – 8. Stahování velkého souboru pomocí klienta uTorrent – 4.

Pokud ještě netušíte, co výše uvedené hodnoty znamenají, pak vězte, že jde o čas, který danému produktu trvalo provést operaci, jež dle zabudovaného odhadu času měla trvat jednu minutu, nebo „méně, než minutu“. Přijde vám to normální? Mně ne. Na obranu autorů zmíněných aplikací je třeba říci, že odhad zbývajícího času byl, je a vždy bude pouhým odhadem. To, co je důležité, je jeho přesnost a ta závisí na celé řadě různých faktorů, s nimiž by autoři programu měli počítat.

Nechejme ale stranou teorii a problematiku složitosti výpočtů časových odhadů. Zapomeňme, že někdy trvá výpočet déle než samotná operace (specialita Windows Vista), nebo že v některých případech je de facto irelevantní (např. již zmiňovaný klient sítě bittorrent v případě, že není k dispozici žádný protějšek pro stahování). Napadlo vás už někdy, co to může způsobit? Já jsem to zjistil a své zjištění přináším i s odborným komentářem.

Na počátku byla časově vysoce náročná operace, jejíž odhad sliboval dokončení za asi jednu hodinu. Počítač spokojeně běžel a pracoval, já ho občas kontroloval a věnoval se něčemu jinému. Malým omezením bylo, že jsem potřeboval na vlak, ale dle onoho odhadu to vypadalo, že až se akce dokončí, stihnu si překopírovat její výsledek a vesele odejít. Vypadalo, do okamžiku, kdy se náš odhad dostal na úroveň pěti minut. Zde setrval poněkud déle, což mi bylo podezřelé. Přesto jsem se zabýval jinými věcmi a spoléhal na to, že akce skončí v době, kdy měla. Nestalo se. Minuta indikovaná na panelu aplikace totiž trvala přesně tak dlouho, abych nestihl, respektive nemohl stihnout svůj vlak, který mi nemilosrdně odjel.

Je snadné lamentovat, případně svádět vinu za svou vlastní neschopnost na tvůrce softwaru, mne však napadlo něco jiného. Totiž jak je možné, že dospělému střízlivému člověku něco ujede proto, že dlouhé minuty pozoruje indikátor, jež ukazuje minutu jednu? Odpověď je asi jednoduchá, ale překvapivá. Uživatel (v tomto případě já) má totiž tendenci ukazateli důvěřovat. Důvěra má svou toleranci, takže pokud ona minuta trvá již druhou hodinu, člověk u počítače se pěkně naštve a obviní tvůrce programu z natvrdlosti. Kratší úseky ale dovedou ošálit uživatelovy vnitřní hodiny tak dokonale, že na jednu minutu civí dost dlouho, aby pak musel čekat na další spoj.

Kdyby výše uvedené skutečně platilo, znamenalo by to jediné. Časové odhady v programech nejsou jen zpestřením jejich funkce. Stávají se potenciálně nebezpečnou zbraní v rukách programátorů. Zbraní, která dovede doslova zhypnotizovat. A napáchat škody. Na tom, kolik minut má jedna minuta, tak záleží více, než bychom si byli ochotni připustit.

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2008 9:11

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Dobrý den :-),
je humorné co dnes může novinář napsat a človíček přečíst. Dnes jsem se příjemně zasmál. Přečtení článku, zamyšlení se a odepsání mi zabralo 5min. Tento čas jsem mohl krásně trávit u pozorování ubývající minuty na PC :-)
Přeji krásné dny

15. 12. 2008 7:15

VfB (neregistrovaný)
že by redaktor píšící na lupu nikdy v životě neinstaloval os windows? nebo ve windows nekopíroval velké soubory nebo větší množství souborů?
po těchto zkušenostech, získá uživatel jistou skepsi k údajům ohledně zbývající ho času
Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání