Hlavní navigace

Komerční server v akademické síti aneb Jak vzniká fáma

Andrej Čírtek 3. 5. 2002

"V akademické síti (CESNET) je umístěn komerční server download.microsoft.com, což je podle pravidel provozování akademické sítě nepřípustné. Chtělo by to o tom něco napsat." Tak zněl komentář od bdělého strážce veřejných mravů pod jedním z článků. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Vyrobit mediální skandál je lehké. Nejprve je třeba čtenáři, diváku či posluchači naservírovat nějaký nezpochybnitelný fakt (existuje akademická síť CESNET2, existuje služba download.micro­soft.com, provozování komerční služby je na akademické síti nepřípustné). Dále je nutno předložit zpochybnitelnou skutečnost, který je vlastně názorem, o němž se dá diskutovat (download.micro­soft.com je komerční služba). Konečně musí následovat nesmysl, který by sám o sobě neměl význam, ovšem v kombinaci s pravdivým a polopravdivým faktem je způsobilý vytvořit dojem „Něco na tom je!“. A křiklavá pointa je na světě: V akademické síti je umístěn komerční server firmy Microsoft.

Poté, co je mediální skandál zveřejněn, závisí už jen na fanatismu, nevědomosti (alternativně též zlovolnosti) a přesvědčovacích schopnost jeho autora, jak se v širší veřejnosti uchytí. Úspěch se prokáže v okamžiku, kdy se nesmysl, který je jasně viditelný pro zasvěceného, stane pravdivým faktem v mysli laika. Důkazem toho je pak zpravodajství a komentáře v obecně zaměřených médiích, které v nesmyslu naleznou „téma“ a „problém“, což jim aspoň trochu ulehčí situaci v nikdy nekončící české okurkové sezóně.

Dříve, než přistoupím k vyvrácení výše uvedeného, dovolil bych si poreferovat i o pravdivých a polopravdivých skutečnostech, které mu předcházejí. Pravda: Cesnet je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 1996 za účelem výzkumu a vývoje v oblasti informačních a komunikačních technologií a jejich aplikací. Jeho hlavním cílem je zajišťovat pro své členy a jimi zřízené rozpočtové a příspěvkové organizace rozvoj a provoz počítačové sítě. Tou je CESNET2 (bývalý Ten-155 CZ). Zakladateli sdružení jsou vysoké školy a Akademie věd České republiky. Jejích služeb však může využívat každá organizace nebo její část aktivní v oblasti vědy a výzkumu (například i výzkumná pracoviště komerčních podniků).

download.micro­soft.com je služba pro uživatele produktů společnosti Microsoft, kteří jejím prostřednictvím mohou získávat mimojiné updaty operačního systému Windows, doplňky ke kancelářskému balíku Office, service packy, vývojářské nástroje nebo i omezené verze počítačových her.

K poslednímu zmíněnému faktu (provozování komerční služby je na akademické síti nepřípustné) se vyjadřují stanovy Cesnetu. K akademické síti se mohou připojit:

  Jinými slovy to, že se jedná o soukromoprávní subjekt s účelem dosahovat zisku, není nutně překážkou k připojení do akademické sítě. Kdo se chce připojit k akademické síti, musí „pouze“ prokázat, že splňuje tzv. Zásady přijatelného užití (například jakou výzkumnou anebo vývojovou činnost provádí a jaké jsou její výsledky, nebo jak podporuje výzkum a vývoj sítě nebo jejich nových aplikací). To je nutno posoudit v kontextu ostatní činnosti, kterou dotyčný vykonává.

  Nyní k polopravdě, totiž že download.micro­soft.com je „komerční služba“. Osobně se kloním k restriktivnímu výkladu tohoto pojmu. Komerční služba je taková, smyslem jejíž existence je vydělat peníze. To se o download.mi­crosoft.com rozhodně říci nedá. Samozřejmě lze namítnout, že je prostředkem k tomu, aby jiné činnosti firmy vydělávaly. Vzhledem k masové rozšířenosti softwarových produktů od společnosti Microsoft je však blízko pravdě názor, že se jedná o službu svým způsobem veřejnou. Nějaký ten update občas potřebuje téměř každý, tedy i „akademik“. Nelze také zpochybnit, že Microsoft se podílí na „výzkumu a vývoji sítě a jejích aplikací“, takže teoreticky splňuje podmínky pro připojení.

  KL_HLASOVANI

  Přistupme k samotnému nesmyslu (v akademické síti je umístěn komerční server). K síti CESNET2 není připojen server ve vlastnictví firmy Microsoft, nýbrž se v tomto případě jedná o cache servery Akamai. Ty poskytují obsah rychle a lokálně, a snižují tak zátěž mezinárodních linek. Jsou na CESNET2 umístěny bezúplatně, podobně jako v mnoha jiných akademických sítích (např. na amerických univerzitách) – zisk Akamai totiž plyne z poplatků od poskytovatelů obsahu, tedy i společnosti Microsoft. Přes tyto cache servery je přístupný obsah nejen download.micro­soft.com, ale i mnoha dalších služeb (např. antivirové aktualizace Grisoft, McAfee, Symantec apod.).

  Ještě jednou zopakuji výrok, který zazněl v úvodu článku: "V akademické síti (CESNET) je umístěn komerční server download.micro­soft.com, což je podle pravidel provozování akademické sítě nepřípustné. Z úderného sdělení nakonec nezbylo nic než fáma.

  Anketa

  Považujete download.microsoft.com za komerční službu?

  Našli jste v článku chybu?
  Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

  Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

  Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

  Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

  DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

  Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

  Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

  Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

  DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

  Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

  DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

  Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

  Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

  EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

  120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

  Nová pomoc pro rodiče s autisty

  DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

  Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

  Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

  Víc než polovina lidí je moc silná v pase

  120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

  Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

  Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

  Pane doktore, je to akutní!

  120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

  Neplivejte pecky z vína

  Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

  Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

  Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

  Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

  Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

  Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

  120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

  Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

  Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

  Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

  DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

  Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

  DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

  Je tu nový formát programatické reklamy