Hlavní navigace

Konec 140znakového omezení na Twitteru: ano, či ne?

Daniel Dočekal 5. 10. 2015

Limit 140 znaků na příspěvek je už roky nejproblematičtější vlastností Twitteru. Problematická je bohužel jak ve významu kladném, tak záporném.

Twitter v historii mnohokrát řešil, zda zrušit omezení 140 znaků na příspěvek, tedy na tweet, jak se příspěvkům na Twitteru říká. Pokaždé se to setkávalo s typicky nevraživou a odmítavou reakcí těch, kteří na Twitteru v zásadě žijí a pamatují si ho mnoho let. Těm připadá 140 znaků jako něco, čím se Twitter liší, čím je výjimečný. A často tvrdí, že pokud se příspěvky stanou delšími, bude to znamenat konec Twitteru.

Proti těmto pohledům je tu zcela pragmatické zamyšlení nad realitou. Jestli chce Twitter růst, musí šílené omezení počtu znaků na příspěvek zrušit. Noví uživatelé omezení často nechápou. Vadí jim a kvůli nemožnosti napsat, co chtějí, odcházejí. A to se jim ani nepodaří zpravidla moc narazit na okamžik, kdy zmínky, odpovědi a odkazy nechávají na vlastní text nikoliv 140, ale tak dvacet až třicet znaků.

Kde nestačí znaky, přichází obrázek. Peklo na Twitteru

Podle interních zdrojů ale Twitter zvažuje spustit novou službu, která by toto omezení neměla a umožnila v zásadě „long form“ obsah, tedy něco na způsob blogu. Je to oblast, kde se možná cítí ohrožený Facebookem, který přepracovává své Poznámky (Notes), aby byly více „jako“ blogovací systém. Paradoxní na podobném nápadu je, že nikdo na Twitteru nic takového nepotřebuje. A noví uživatelé už vůbec ne.

Případné „něco na způsob blogu“ navíc Twitteru nepomůže, nevytváří se obsah, který by udržel uživatele aktivní, nedokáže je dostat na Twitter několikrát denně. Dnes je navíc podobný obsah hodně v rozporu s převládajícím používáním na mobilních telefonech. Právě krátký (short-form) obsah je to, co udrželo Twitter naživu.

Jedna z variant „prodloužení“ tweetu je prý to, že možná přestane do 140 znaků zahrnovat odkazy či zmínky, tedy že to celé bude nějak interně uchovávat a prezentovat tak, aby pro čistý text zůstalo celých 140 znaků. Otevřeně řečeno, větší nesmysl si už snad ani nelze vymyslet. Nehledě na to, že to opět nic neřeší.

Každá změna vyvolávala bouři

Bývaly doby, kdy Twitter neuměl obrázky a byl čistě textovou sociální sítí. Pokud jste chtěli obrázek, museli jste použít něco jako Twitpic, službu mimo Twitter, nahrát ho tam, do příspěvku dát odkaz. Kdo chtěl obrázek vidět, musel klikat a odejít. Příchod obrázků byl doprovázen křikem starousedlíků a předpověďmi konce, včetně toho, že „Twitter zaplaví obrázky“. Nezaplavily. Dnes  je dokonce možné k jednomu tweetu připojit až čtyři obrázky.

Kde nestačí znaky, přichází obrázek. Peklo na Twitteru

Původní Twitter a jeho 140 znaků byl vždy jeden řádek, až později dorazila možnost odřádkovávat. Velmi vítaná, protože občas se prostě odřádkovat musí, byť to ne nutně musí být zrovna poezie, která podobnou možnost dost hodně potřebuje. Tehdy se taky předpokládalo, že tato „revoluce“ zničí Twitter. Nezničila.

Dnes Twitter ukazuje obrázky (tedy až na ty z Instagramu, se kterým se rozhádal), připojená videa (dokonce je automaticky přehrává, což je opravdu velký problém). Podobně jako Facebook ukazuje náhledy vložených odkazů.

Jenže, proč dělat všechny tyto dost nutné změny, a přitom stále držet už zbytečný limit 140 znaků textu? Ač jsem starousedlík a Twitterem žiji, jsem okamžitě pro jeho zrušení. A čím dříve se tak stane, tím lépe.

Co přinese případné prodloužení délky tweetu

Původní uživatelé Twitteru budou protestovat a demonstrativně odcházet, najdou možná i nějaké kreativní cesty, jak co nejhlasitěji vyhrožovat. Nakonec se nestane nic. Délka příspěvku se prodlouží, ale jak už víme z Facebooku, čím kratší příspěvek, tím úspěšnější. Čas od času ale budeme moci napsat delší příspěvek.

Kde nestačí znaky přichází obrázek. Peklo na Twitteru, kde prostě nemůžete citovat původní text a celé to musíte vytvořit v obrázku.

Kde nestačí znaky, přichází obrázek. Peklo na Twitteru, kde prostě nemůžete citovat původní text a celé to musíte vytvořit v obrázku.

Zmizí záplavy obrázků, do kterých lidé, firmy i média dávají delší texty a které z Twitteru dělají něco nepoužitelného a velmi otravného. Zmizí i zbytečné „twitlonger“, tedy služba, co umožní napsat příspěvek a pak na něj pouze zveřejní odkaz. Twitter se tak zbaví dvou věcí, které ho komplikují.

Obrázky se stanou tím, čím mají, tedy vizuálním pojítkem, vyvoláváním zájmu a nikoliv náhradou obsahu. Konečně bude opět fungovat vyhledávání, protože text v obrázcích či kdesi mimo Twitter se prostě hledat nedá.

Pro nové uživatele se Twitter stane méně nepřátelský. A pokud se, čistě náhodou, konečně Twitter rozhodne zahodit své nepochopitelné názvosloví (tweet, reetweet, mentions a podobě) a nahradit ho tím, co používají všichni ostatní (retweet na sdílení, zejména), tak to bude pro nové uživatele ještě snazší.

Vezmeme-li v úvahu snahu uživatelů Facebooku (zejména těch mladších) najít něco jiného, něco co by bylo nové, zábavnější a užitečnější, tak bude mít Twitter konečně šanci opět růst.  

A o to teď především jde. Protože dnes hrozí Twitteru zánik. A zdaleka ne proto, že by chtěl zrušit omezení 140 znaků na příspěvek.

Našli jste v článku chybu?

5. 10. 2015 9:48

Dash (neregistrovaný)

Stručnost a rychlost jsou klíčové vlastnosti Twittru. Prodloužit klidně, ale třeba ne víc než na dvojnásobek. Aby se dalo v klidu napsat pět normálních vět, ale aby se tam zase autoři zbytečně nevykecávali. Tento příspěvek má třeba 250 znaků. Akorát.

5. 10. 2015 7:49

Přiznám se, že zrušení limitu na 140 znaků ve mě budí dva rozdílné pocity. Na jednu stranu to vypadá jako dobrý nápad, protože to omezení je někdy poměrně otravné a snaha zkracovat dělá z příspěvku nepředlednou změť zkratek, odkazů a hashtagů, na druhou stranu se toho obávám, protože toto omezení dělá z Twitteru to co je, tedy platformou na velmi rychlé a přehledné informování.

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie