Hlavní navigace

Konvergence telekomunikací - výhody a rizika

Vojtěch Bednář 18. 9. 2003

Novináři z oblasti telekomunikací, ale také někteří odborníci a vizionáři již nějakou dobu hovoří o konvergenci. Doposud nezávislé komunikační a informační služby by měly být v budoucnu sjednoceny do jednoho celku. S jedinou infrastrukturou a mnoha různými využitími. Je však tento koncept skutečně životaschopný?

Z ekonomického hlediska jistě ano. Představa jediného „vedení“, jedné – ať již kabelové či bezdrátové – poslední míle, která by vytvořila dostatečnou konektivitu pro všechny informační služby, které jsou dnes samostatné, je velice lákavá. Náklady na vytvoření takového systému by sice byly nemalé, avšak ušetřené částky mnohem větší, především tam, kde je informační infrastruktura vytvářena zcela od začátku. Nízké náklady na konvergovaný telekomunikační systém na straně jeho provozovatele by se v budoucnu promítnuly do snížení nákladů na straně uživatelů, koncových zákazníků, fyzických osob i firem. Konvergovaná síť založená na IP přenosu s nějakou formou optimalizace pro proudová data by mohla reálně zprostředkovávat nejen Internet nebo VPN, ale také zcela nahradit konvenční telefonní síť, stejně tak jako anténní rozvody televizního signálu nebo kabelovou televizi (pokud by nebyla vystavěna přímo na ní).

Nízká cena, velký objem dostupných služeb, vysoká kvalita. To mají být a jsou přednosti konvergovaných telekomunikací. Vyjma nich ale existuje přinejmenším několik výhrad proti tomuto trendu, kterému, jak se zdá, patří budoucnost.

IP síť je konstruována tak, aby byla velmi silně odolná proti výpadkům. Jak jsme se však přesvědčili v případě masivních DDoS útoků, pokud na ni dochází ke zvýšenému provozu, je vlivem přetížení některých prvků zdržována veškerá přeprava dat přes ně. Podobný útok v prostředí konvergované telekomunikační sítě by mohl ohrozit nejen například službu WWW, ale také telefonování. Za současného stavu IP telefonie to nevadí, ale pokud by ve větším měřítku nahradila současné pevné telefonní linky, pak by se už jednalo o poměrně velký a špatně zvládnutelný problém.

Ochrana soukromí je problémem již dnes. Prakticky jde o to, jak zajistit co největší důvěrnost takřka všem přenášeným informacím, jak je ošetřit proti neautorizovanému využití. Avšak v civilním prostředí je v některých případech žádoucí (či je za žádoucí považováno) chráněné informace v souladu se zákony demaskovat, například pro potřebu policie. Zajištění konvergované telekomunikační sítě by muselo být velmi mohutné, muselo by však také obsahovat zadní vrátka právě pro tyto účely. I když jejich zkompromitování je velice nepravděpodobné, mohlo by k němu dojít. Potenciálnímu útočníkovi by se tak otevřela možnost nejen například odposlechu telefonu, ale také přinejmenším monitorování prakticky veškeré komunikace uživatele sítě. Bylo by obtížné využívat alternativních prostředků tam, kde by neexistovaly nebo byly silně neefektivní. Navíc, na takový útok by pravděpodobně bylo velice obtížné vůbec přijít.

WT100

Posledním potenciálním rizikem (zcela) konvergovaných telekomunikací a informačních služeb je riziko výpadku lokálního poskytovatele. Pokud dnes dojde k selhání jedné služby, například v důsledku poruchy kabelového rozvodu CATV, ostatní komunikační systémy zůstávají buďto dostupné (pevná telefonní linka, Internet, máme-li jej zapojen jinak nebo máme-li záložní přístupovou metodu), nebo alespoň lze snadno dosáhnout jejich náhrady. Fyzická závada na nosiči konvergované telekomunikační sítě by s největší pravděpodobností vedla k vyřazení celého spektra služeb. A tím také potenciálně k dočasnému odstřižení jejich uživatele od zbytku světa. Co by to mohlo znamenat v případě podniků s velkým objemem datového provozu, si dokážeme představit, co by to udělalo v případě rodinného domku na samotě, odkud jinak nelze zavolat pomoc, si raději nepředstavujme.

Předchozí výhrady byly fantaskní natolik, nakolik se dnes jeví jako fantastické nasazení univerzální telekomunikační sítě v masovém měřítku. Popisovaly nicméně jen některá, dnes představitelná rizika. Tak, jak se hovoří o prolínání technologií a konvenčních komunikací do jednoho celku, coby o cestě k rychlým, kvalitním a laciným službám, bylo by dobré snažit se alespoň předvídat možné negativní dopady tohoto trendu.

Anketa

Dojde k masovému nasazení telekomunikační služby v masovém měřítku?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?