Hlavní navigace

Kost, která se vzpříčila v krku

Vojtěch Bednář

Záběry predátorů vrhajících se na kořist patří k nejatraktivnějším okamžikům přírodopisných dokumentů. Jeden takový se právě odehrává v technologickém světě. Co když se ale Yahoo vzpříčí Microsoftu v krku?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Je to jedna z nejsledovanějších kauz technologického světa. A jeden z největších byznysů v této oblasti za posledních pár let. Softwarový gigant Microsoft Corporation nabízí nejznámějšímu americkému portálu za jeho převzetí částku srovnatelnou se státním rozpočtem.

Portál, který se v poslední době nepříliš úspěšně snaží vyrovnat s odlivem klientů, nabídku odmítá, požaduje ještě více, a dokonce kolují spekulace o jeho snaze spolupracovat s úhlavním nepřítelem Googlem. Odborníci se domnívají, že Microsoft za Yahoo připlatí, případně že se pokusí o nepřátelské převzetí. Napětí trvá.

Jak Microsoft, tak Yahoo jsou významné firmy, a o lovu velkého predátora na nesrovnatelně menší kořist tedy nemůžeme hovořit. Přesto je šelma větší a silnější než králík. Králík si uvědomuje, že pokud se šelma skutečně rozhodla lovit, má jen malé šance na útěk nebo na přežití.

Šelma přistupuje ke králíkovi. Jak se zdá, je skutečně hladová. Králík se otáčí a všímá si toho, že celou situaci zpovzdálí sleduje medvěd. Králík je pro medvěda dobrým soustem stejně jako pro šelmu, avšak medvěd se bojí konfrontace se šelmou, a proto zůstává v pozadí. Šelma zasyčí na králíka. Ten se otáčí a udělá několik krátkých skoků směrem k medvědovi. Ten se ale vůbec nehýbe. Šelma zůstává na svém místě. I ona vidí medvěda.

Šelma ví, že pokud se králík nechá sežrat medvědem, medvěd bude ještě větší, než je teď, a ona sama nebude mít proti medvědovi šanci. Když ale králíka pozře sama, zvětší se. Na medvěda sice nebude stačit ani tak, leč její šance se zvýší v dlouhodobém měřítku.

Okamžik váhání. Pak se šelma vrhá na králíka. Je to litý boj. Králík je ve skutečnosti silnější, než se na první pohled zdá, a proto klade úporný odpor. Svými silnými zadními běhy bije šelmu, která se pokouší prokousnout jeho hustou srst. Šelma sama krvácí, ale přesto trhá králíka. Medvěd se vzdaluje. Je dobojováno.

Jsme v doupěti šelmy, kam odtáhla uloveného králíka. Šelma leží na břiše a žere svou kořist. Je to nejdůležitější okamžik lovu, protože pokud králíka nespolkne dostatečně rychle, jeho maso se zkazí a stane se jedovatým. Sežere-li jej ale příliš rychle, nedokáže ho strávit.

Jak se zdá, ne vše jde tentokrát hladce. Králík má mohutné kosti, které jsou pro šelmu překážkou. Teď se zdá, že se jí jedna z nich vzpříčila v krku. Šelma je zkušená – za svůj život již ulovila hodně králíků – ale zdá se, že tento je opravdu příliš mohutný. Šelma se králíkem dáví, chutný oběd se tak může stát spíše osudem. A za vchodem do nory nečeká nikdo menší než medvěd…

Našli jste v článku chybu?

18. 2. 2008 12:32

Hobbit (neregistrovaný)
Tady nejde "vůbec" o peníze, ale integrovat firmu tak velkého rozsahu, jiného zaměření a jiné kultury, tak aby skutečně fungovala jako integrální součást jiné firmy je skutečně obrovské sousto, které se může velmi nepříjemně v tom krku vzpříčit. Kvalitní zamětnanci koupené firmy nemusí souhlasit s kroky nového vlastníka, mohou přecházet ke konkurenci, může docházet k výpadkům služeb, nespokojení zákazníci přechází ke konkurenci. Kvůli integraci se zpožďují, nebo dokonce ruší jiné proje…

20. 2. 2008 8:26

Petr (neregistrovaný)
Jinymi slovy receno, my lide neexistujeme.
DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka