Hlavní navigace

KPNQwest kupuje GTS -- co se bude dít v České republice?

Michal Krsek 23. 10. 2001

V minulém týdnu se objevily spekulace o tom, že KPNQwest hodlá koupit část aktivit GTS. Vzápětí na to obě společnosti oznámily, že skutečně dojde ke koupi EBONE a aktivit GTS ve střední a východní Evropě KPNQwestem. Co se bude dít v České republice? Můžeme očekávat podobně "obrácený scénář", jako při koupi World Online firmou Tiscali?

Když GTS v minulém roce restrukturalizovala své aktivity tak, aby oddělila jednotlivé komponenty svého byznysu (EBONE, střední a východní Evropa – GTS CE, západní Evropa a aktivity v Rusku), činila tak s cílem pozdějšího prodeje prvních dvou společností. V druhé polovině tohoto roku GTS oznámila, že se prodej ruší na základě hospodářských výsledků právě regionu střední a východní Evropa. Faktem je, že problémy mateřské společnosti (hovoří se o více než 1,5 miliardy dolarů dluhů) byly takového rázu, že k prodeji nakonec došlo.

Ponechme stranou finanční aspekty transakce i fakt, že prodej bude muset být schválen evropskými antimonopolními úřady (Mario Monti si už určitě ostří tužku) a podívejme se na dopad této fúze na trh s evropskou tranzitní konektivitou a důsledky pro Českou republiku. Zajímavostí ovšem je, že současně s transakcí odkoupil Qwest od KPN 10 procent akcií KPNQwestu, čímž se skoro stal většinovým vlastníkem. KPN je jedním z nejzadluženějších operátorů na evropském kontinentě, proto se mu nějaká ta hotovost hodí.

Síť EBONE v současné době představuje jasnou jedničku v prodeji kapacity na evropském trhu. EBONE vlastní optickou síť po celé Evropě (na mapce zeleně) a několik kolokačních center. Optická síť se na většině tras sestává z jednoho páru vláken (plus jeden záložní), na těchto párech je provozováno pomocí DWDM technologie několik typů služeb (například IP nebo SDH). EBONE je ovšem úspěšný v prodeji této konektivity zákazníkům. EBONE také vlastní jeden (plus jeden záložní) pár vláken v transatlantickém kabelu FLAG-1 Atlantic – ve Spojených státech je síť EBONE připojena především na síť MCI WorldCom. Prodávané části GTS navíc disponují 14 metropolitními sítěmi a čtyřmi operátory, kteří provozují hlasové služby (přičemž v České republice jde – co do objemu tržeb – o dvojku na trhu).

520

Naproti tomu KPNQwest disponuje páteřní sítí, která je realizována vlastními optickými kabely (80 párů vláken – KPNQwest říká té síti Euroringy). Tuto síť plánuje dostavět ještě letos (pracuje se na trasách ve Španělsku a Francii). Síť je připojena pronajatými službami na síť Qwestu ve Spojených státech. Faktem zůstává, že zcela jistě je problém takovou síť zaplnit provozem. Navíc se KPNQwestu nepodařilo napodobit svého amerického vlastníka, Qwest, který dodává služby pro síť Internet2, kde je spotřeba kapacit enormní. KPNQwest také provozuje kolokační centra s názvem Cybercentra. KPNQwest ovšem neposkytuje hlasové služby.

V transevropském byznysu je pravděpodobný následující scénář: EBONE převede provoz na síť Euroringů a příslušná vlákna v původních kabelech budou použita pro zálohu nebo spíše prodána. KPNQwest proti tomu zruší většinu nasmlouvané trasatlantické kapacity od ostatních operátorů a začne využívat vláken v kabelu FLAG-1. V USA tento kabel připojí k síti Qwestu (Qwest Macro Network). Zároveň začne KPNQwest využívat kapacit na metropolitních sítích pro end-to-end služby. Pravděpodobně nás nečeká žádná revoluce, ale výrazné zefektivnění nabídky služeb.

Na českém trhu půjde pravděpodobně o několik novinek: Zatímco dnes se orientuje KPNQwest na spolupráci s Českým Telecomem, tato spolupráce bude muset skončit (už proto, že by se nelíbila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže). KPNQwest získá páteřní STM-4/STM-16 síť po České republiky. Zároveň získá možnost nabízet hlasové služby, což je věc, kterou na trhu nikdy nedělal. Spojením KPNQwestu a EBONE se zúží počet poskytovatelů zahraniční konektivity první ligy ze tří (KPNQwest, EBONE, UUNET) na dva (jména dosaďte). KPNQwest také získá dvě kolokační centra, která má GTS vybudována v Praze a jedno v Ostravě. V Praze také začne využívat služeb metropolitní sítě, kterou koupila GTS spolu se společností Dattel.

Pro místní KPNQwest ovšem neplynou z nákupu pouze výhody. Prvním problémem je zákaznické portfolio. KPNQwest patří na trhu k nejdražším poskytovatelům, zatímco GTS se orientovala především na počet zákazníků. Sladit takový nesoulad bude znamenat „tanec mezi vejci“. Druhým problémem může být integrace jednotlivých společností. Přestože KPNQwest kupuje GTS, velikost lokální GTS přesahuje velikost lokálního KPNQwestu. Že integrace může probíhat na různých trzích různě, dokazuje například pohlcení World Online společností Tiscali, kdy v České republice proces proběhl obráceně, než by bylo logické.

MIF16

Celá transakce má být završena v březnu roku 2002. Zajímavostí je, že tato transakce je jedna z mála, jejíž prezentace se orientuje nikoli na růst tržního podílu, ale na zlepšení využití kapacit (a příjmů) nabyvatelem.

Faktem je, že ještě v pondělí večer není o transakci na webu GTS ani slovo, zatímco u KPNQwestu je již od pátku tisková zpráva.

Anketa

Co přinese fúze KPNQwestu a GTS českým uživatelům především?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily