Hlavní navigace

Krátí CZ.NIC daň z přidané hodnoty?

Mirek Zeman 13. 11. 2001

"Jenom za poslední rok došlo (...) ze strany sdružení CZ.NIC ke krácení daně z přidané hodnoty v objemu přes 19 milionů Kč," píše Jakub Ditrich v článku Komu patří doména .cz, aneb dočkáme se konce monopolu. Jaká vysoká má skutečně být DPH za registraci domény? ČSÚ tvrdí, že 22 procent, CZ.NIC účtuje pět procent.

„Jenom za poslední rok došlo (…) ze strany sdružení CZ.NIC ke krácení daně z přidané hodnoty v objemu přes 19 milionů Kč,“ píše Jakub Ditrich, jednatel společnosti Globe Internet, v článku Komu patří doména .cz, aneb dočkáme se konce monopolu. Jako argument uvádí, že: „Dle sdělení [asistentky CZ.NIC] Zuzany Durajové (…) má sdružení od 1. 12. 1999 k dispozici rozhodnutí ČSÚ (…) o zatřídění činností pro sazbu DPH. Zde je uvedeno, že služba ‚zřizování internetových domén‘ přísluší dle SKP do položky 74.84.12 ‚Služby převážně pro podniky jinde neuvedené‘. Dle pokynu o uplatňování daně z přidané hodnoty Ministerstva financí ČR ze 13. listopadu 2000 jasně vyplývá, že SKP 74.84.16 je zatíženo daní 22 %. Veškeré vydávané daňové doklady obsahují ale (…) sazbu daně 5 %.“

Rozhodnutí Českého statistického úřadu (dále jen ČSÚ) – Zatřídění podle Standardní klasifikace produkce (SKP) – pro CZ.NIC však neexistuje jedno, ale dvě. Dopis z 25.11.1999 říká: „(…) správa počítačové databáze, obsahující seznam adres vč. internetových domén, zřizování nových domén, aktualizace databáze a poskytování výstupů přísluší v SKP do položky 74.83.21 [zatížené daní ve výši 5 %] ‚Vytváření seznamů adresátů‘.“ Již zmíněné upřesnění z 1.12.1999 říká: „Pokud zřizování nových domén pro účely sítě Internetu a jejich správa má charakter správy práv k ochranným značkám [rozuměj známkám], přísluší tato činnost do položky 74.84.16 [zatížené daní ve výši 22 %] ‚Služby převážně pro podniky jinde neuvedené‘.“

Sami jistě uhádnete, na které pasáži je založen právní postoj CZ.NIC: „Pokud zřizování nových domén pro účely sítě Internetu a jejich správa má charakter správy práv k ochranným značkám (…).“ Jiří Dohnal, výkonný ředitel CZ.NIC, tvrdí, že známkové právo a registrace domény jsou neslučitelné, a proto podle formulace zůstává v platnosti první zatřídění. Sdružení to navíc deklaruje ve Smlouvě o registraci doménového jména, kde uvádí, že: „CZ.NIC nepřijímá odpovědnost za užívání Doménového jména zapsaného v Rejstříku .cz Doménových jmen a zejména za rozpor s ochrannými známkami, obchodními značkami, obchodními jmény nebo právy ke jménům v jiném kontextu.“ Sazba daně 5 % je samozřejmě pro CZ.NIC velice výhodná, protože většinu zdrojů nakupuje se sazbou daně 22 %.

KL_HLASOVANI

Aktuální postoj ČSÚ charakterizuje vyjádření z 6. září 2001: „K Vašemu dotazu vě věci zatřídění (…) služby ‚zřizování internetových domén‘ sděluji, že tato služba má charakter poskytování ochranné známky, přísluší do položky 74.84.16 (…).“ Stejného názoru je i ORGES, komerční organizace zabývající se zatřizováním. Konečné slovo má však finanční úřad, který se řídí stanoviskem ČSÚ – které jistě CZ.NIC střeží jako oko v hlavě – (vlastní stanovisko si nechává zpracovat jen v případě rozporu). Stanislav Drápal, vrchní ředitel sekce metodiky ČSÚ, navíc říká, že v oblasti Internetu se situace mění doslova každým dnem a tři odlišné subjekty mohou k zatřídění stejné produkce získat tři různá (platná!) stanoviska, vždy záleží na formulaci, jakou je daná produkce popsána. Prostě chaos.

Klíčem k řešení celého problému je zřejmě odpověď na otázku, zda zřizování nových domén a jejich správa má či nemá charakter správy práv k ochranným známkám. Dle mého názoru tomu tak není, protože několik firem může mít současně registrovánu ochrannou známku stejného jména, zatímco stejné společnosti si nemohou registrovat stejnou doménu a současně registrací ochranné známky nevzniká povinnost ostatním zdržet se všech užití takové známky, ale pouze jejího užití v obchodním styku (doména však můžete být využívána zcela soukromě a nikoli v obchodním styku). Kdo má větší právo na používání domény www.skoda.cz  – Škoda Holding nebo Škoda Auto? Známkové právo a registrace domény jsou prostě odlišné instituce.

Anketa

Má registrace a správa domén charakter správy práv k ochranným známkám?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty