Hlavní navigace

Krize v České televizi - a co na to Internet?

Marek Antoš 28. 12. 2000

Všichni, kteří se v závěru letošního roku těšili na klidné prožití vánočních svátků před televizní obrazovkou, musí být nutně zklamáni - několik tisíc lidí je sice každý den v sedm večer "před televizí" skutečně tráví, ale nikoli příliš klidně. Jak na celou událost reagoval český Internet? A na čí straně stojí?

Prosinec, respektive Vánoce a jejich okolí, pravidelně představují období, kdy se drtivá většina internetových serverů musí vyrovnat s výrazně nižší návštěvností než jindy. Nejenže je málo pravověrných návštěvníků, kteří se bez Internetu neobejdou ani na Štedrý den, ale i v dalších dnech je to s návštěvností přinejmenším velmi slabé. Mezi svátky se v našich krajích zkrátka příliš nepracuje a většina národa raději lenoší. Letošní Vánoce však některým serverům výrazně zlepšily náladu – minimálně zpravodajské servery se totiž těší nebývalému zájmu, způsobeného vzrušenou situací kolem České televize.

Pokud jde o načasování, tandem Hodač-Bobošíková nemohl zvolit lépe: rozbourat televizní zpravodajství v době, kdy nevycházejí žádné noviny a všichni jsou odkázáni právě jen na televizi, je věru geniální myšlenka. Po tři dny se k milionům lidí dostávaly informace jen z „bobovize“, případně ze zpravodajství konkurenčních televizí. Ty však byly alespoň částečně zaujaté ve prospěch Hodače, který jim platí za produkování svého „zpravodajství“, a o situaci v ČT informovaly jen na půl úst. Faktický monopol na informace o ČT tak v těchto dnech získal Internet – a svého úkolu se zhostil velmi dobře.

Nejprve se takřka bleskově objevily stránky iniciativy Česká televize – věc veřejná, která podporuje vzbouřené zaměstnance. Na těchto stránkách jsou zveřejňována stanoviska krizového výboru, prohlášení známých osobností a v neposlední řadě je zde archív zpravodajských relací původní redakce, které většina diváků na obrazovkách neuvidí. Malou zajímavostí je skutečnost, že tyto stránky připravila a provozuje společnost Webworx, která je uvedena v našem přehledu vybraných webdesignerů na Lupě.

Pokud jde o zpravodajské tituly, od počátku se celému případu asi nejlépe a nejpodrobněji věnují Lidovky (na této zvláštní stránce), které přinášejí skutečné on-line zpravodajství o tom, co se v televizi děje. Situace však samozřejmě sledují i další tituly, jako je iDnes či České noviny. Komentované zpravodajství najdete – nikoliv překvapivě – zejména na Britských listech a Neviditelném psovi. Tam byl také zveřejněn komentář Jiřího Grygara, který jsem již včera doporučoval v krátkých zprávách na titulní straně.

Bez zajímavosti není také otázka, na čí straně vlastně český Internet stojí a zda nějakým způsobem vyjadřuje svojí podporu. Na zmíněných stránkách iniciativy ČT – věc veřejná je zveřejněn banner a ikona, které mohou sympatizanti zveřejnit na svých stránkách. Při namátkovém průchodu několika servery jsem na ně zatím příliš často nenarazil, ovšem pokud jde o banner, důvodem je nepochybně značná přeprodanost, se kterou se nyní koncem roku potýkají prakticky všechny větší servery – není zkrátka místo. Větší naději má proto malá ikonka, kterou najdete třeba i na Lupě.

Výraznou podporu však již včera oznámil například diskusní server Mageo, který se rozhodl „vzbouřencům“ denně věnovat zhruba sto tisíc impresí, jež jsou jinak určeny na self-promotion. Ještě masivnější podporu mají podle neoficiálních informací na dnešek připravenou provozovatelé tří největších portálů. Všichni uživatelé free-mailu Seznamu, Atlasu i Centra by dnes měli dostat jejich společné prohlášení o podpoře, spolu s odkazem na stránky ČT – věc veřejná. Vzhledem k počtu těchto uživatelů jde zřejmě o největší propagační akci, jakou si lze na Internetu reálně představit.

Formulovat jednoznačný závěr je složité, protože bitva o Českou televizi zdaleka nekončí a nemá ani jednoznačného favorita. Pokud jde však o český Internet, odpověď je jasná: obstál na jedničku.

Anketa

Sledujete internetové zpravodajství o České televizi?

Našli jste v článku chybu?

5. 1. 2001 9:33

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Tak už nezívejte a opusťte Kavčí hory, kde už nemáte co dělat.

4. 1. 2001 22:29

self (neregistrovaný)
Len tak zabrdneme a potom hned prec ... :)
Bol som v PRAHE sluzobne ale aj osobne. Proste mi nedalo poslat frankovi par zaberov co budu IN. Poviem Vam ta atmosfera je nieco co stoji za to. A nech si krakora kto chce co chce. Myslienka moze byt zneuzita, moze byt pokrivena ale je. Vidiet za vsetkym len krivactvo a zlodejinu a peniaze je jedna vec. A zivot je ta druha....

A teraz trocha mimo temu. Bol som dnes na koncerte v Zrkadlovej sieni - KLEMENTINUM. Hrali J.S.Bacha a A. Vivaldiho. Ludi…


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph