Hlavní navigace

Krize v České televizi - a co na to Internet?

Marek Antoš 28. 12. 2000

Všichni, kteří se v závěru letošního roku těšili na klidné prožití vánočních svátků před televizní obrazovkou, musí být nutně zklamáni - několik tisíc lidí je sice každý den v sedm večer "před televizí" skutečně tráví, ale nikoli příliš klidně. Jak na celou událost reagoval český Internet? A na čí straně stojí?

Prosinec, respektive Vánoce a jejich okolí, pravidelně představují období, kdy se drtivá většina internetových serverů musí vyrovnat s výrazně nižší návštěvností než jindy. Nejenže je málo pravověrných návštěvníků, kteří se bez Internetu neobejdou ani na Štedrý den, ale i v dalších dnech je to s návštěvností přinejmenším velmi slabé. Mezi svátky se v našich krajích zkrátka příliš nepracuje a většina národa raději lenoší. Letošní Vánoce však některým serverům výrazně zlepšily náladu – minimálně zpravodajské servery se totiž těší nebývalému zájmu, způsobeného vzrušenou situací kolem České televize.

Pokud jde o načasování, tandem Hodač-Bobošíková nemohl zvolit lépe: rozbourat televizní zpravodajství v době, kdy nevycházejí žádné noviny a všichni jsou odkázáni právě jen na televizi, je věru geniální myšlenka. Po tři dny se k milionům lidí dostávaly informace jen z „bobovize“, případně ze zpravodajství konkurenčních televizí. Ty však byly alespoň částečně zaujaté ve prospěch Hodače, který jim platí za produkování svého „zpravodajství“, a o situaci v ČT informovaly jen na půl úst. Faktický monopol na informace o ČT tak v těchto dnech získal Internet – a svého úkolu se zhostil velmi dobře.

Nejprve se takřka bleskově objevily stránky iniciativy Česká televize – věc veřejná, která podporuje vzbouřené zaměstnance. Na těchto stránkách jsou zveřejňována stanoviska krizového výboru, prohlášení známých osobností a v neposlední řadě je zde archív zpravodajských relací původní redakce, které většina diváků na obrazovkách neuvidí. Malou zajímavostí je skutečnost, že tyto stránky připravila a provozuje společnost Webworx, která je uvedena v našem přehledu vybraných webdesignerů na Lupě.

Pokud jde o zpravodajské tituly, od počátku se celému případu asi nejlépe a nejpodrobněji věnují Lidovky (na této zvláštní stránce), které přinášejí skutečné on-line zpravodajství o tom, co se v televizi děje. Situace však samozřejmě sledují i další tituly, jako je iDnes či České noviny. Komentované zpravodajství najdete – nikoliv překvapivě – zejména na Britských listech a Neviditelném psovi. Tam byl také zveřejněn komentář Jiřího Grygara, který jsem již včera doporučoval v krátkých zprávách na titulní straně.

Bez zajímavosti není také otázka, na čí straně vlastně český Internet stojí a zda nějakým způsobem vyjadřuje svojí podporu. Na zmíněných stránkách iniciativy ČT – věc veřejná je zveřejněn banner a ikona, které mohou sympatizanti zveřejnit na svých stránkách. Při namátkovém průchodu několika servery jsem na ně zatím příliš často nenarazil, ovšem pokud jde o banner, důvodem je nepochybně značná přeprodanost, se kterou se nyní koncem roku potýkají prakticky všechny větší servery – není zkrátka místo. Větší naději má proto malá ikonka, kterou najdete třeba i na Lupě.

MIF16

Výraznou podporu však již včera oznámil například diskusní server Mageo, který se rozhodl „vzbouřencům“ denně věnovat zhruba sto tisíc impresí, jež jsou jinak určeny na self-promotion. Ještě masivnější podporu mají podle neoficiálních informací na dnešek připravenou provozovatelé tří největších portálů. Všichni uživatelé free-mailu Seznamu, Atlasu i Centra by dnes měli dostat jejich společné prohlášení o podpoře, spolu s odkazem na stránky ČT – věc veřejná. Vzhledem k počtu těchto uživatelů jde zřejmě o největší propagační akci, jakou si lze na Internetu reálně představit.

Formulovat jednoznačný závěr je složité, protože bitva o Českou televizi zdaleka nekončí a nemá ani jednoznačného favorita. Pokud jde však o český Internet, odpověď je jasná: obstál na jedničku.

Anketa

Sledujete internetové zpravodajství o České televizi?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz