Hlavní navigace

Kupředu – zpátky?

Vojtěch Bednář

Na počátku byla snaha o modernizaci webové prezentace. Na konci hádka, z níž by každému zastánci nejmodernějších trendů v IT praskaly žíly…

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Žila byla webová prezentace jisté vědecké instituce. Vznikla přibližně v roce 2001 v rámci snah oné (s Internetem nic společného nemající) instituce o poskytnutí základních informací o sobě samotné. Tato instituce se chtěla přidat k tehdy modernímu směru sebeprezentace online. Na tuto prezentaci se vydaly nemalé peníze. Odborná firma vytvořila, dle tehdy platných trendů, funkční a hezký design, navrhla strukturu a vložila do ni přibližně čtyřicet statických stránek s požadovanými informacemi.

Následně byl v oné instituci určen pracovník, který se měl starat o aktuálnost a doplňování dalšího obsahu. Byl k tomu vybaven jak znalostmi, tak softwarem, a nějakou dobu (asi tři roky) plnil úkoly k všeobecné spokojenosti. Pak ovšem přišla nemocenská, po ní přeřazení na jiné místo, nejasnosti okolo toho, kdo má web udržovat, a pád serveru (a obnovení z několik měsíců staré zálohy). Sekci „novinky“, někdy celé měsíce starou, udržovala paní, která to vůbec neměla v popisu práce, a i když se na onom webu nějaká informace sem tam objevila, celek přestal plnit svůj účel.

Koncem loňského roku se vedení rozhodlo, že situace webu je neudržitelná. Byla vybrána nová firma, která jej měla zmodernizovat. Její zástupci na zasedání většiny pracovníků organizace prezentovali svou představu o převedení prezentace pod moderní redakční systém, přepracování jejího designu, umožnění publikovat aktualizace všem zainteresovaným, zařízení vnitřní části pro snadnou výměnu informací, zkrátka kompletní omlazení. Předpokládané náklady odpovídaly předpokládaně vynaložené práci, ale vidina nových možností byla skvělá… kdyby.

Představa zcela nového webu kupodivu narazila u zaměstnanců – vědců. Argumentem bylo překvapivě to, že jestliže instituce nevyužívá ani možností současného (zastaralého) webu, nebude nikdy využívat toho, co nabídne nový. Kromě toho je třeba přednostně uvést do pořádku nesrovnalosti v naší práci s webem, a ty s jeho technickou podstatou nijak nesouvisejí.

Prezentace představy nového webu pokračovala tím, že se přihlásili dva ochotníci, kteří byli ihned připraveni pustit se do aktualizace starého, a celkově se zdálo, že ochota ke změnám je níže než na bodu mrazu. Vedení se z toho cítilo značně trapně, zástupce dodavatele nového webu si pod vousy uprskl něco o zpátečnictví.

Dnes má ona instituce (staro) nový web. Statické stránky se upravují ve Frontpage. Sekce novinek, konstruovaná v roce 2001, doslova září aktuálností, v čerstvých sekcích jsou nové dokumenty. To všechno bez redakčního systému, bez trendů roku 2008, bez technických fines. Jediné, co stačilo k úspěchu a probuzení z letargie lidského personálu, byla, poněkud paradoxně, snaha o odstranění technické zastaralosti. Takže cestou kupředu – zpět?

Našli jste v článku chybu?

16. 6. 2008 12:14

Jo jo - typický příklad, web ČHMÚ (http://www.chmi.cz), který vypadá jako by ho dělal sousedovic malý Mirek, ale co je tam informací, navíc ty podstatné stránky mám v bookmarks a adresa je pořád stejná a ne dynamicky generovaná adresa tybu blaba?id=1a24455e5b1cc1dff která za 5 minut (natož zítra) neplatí.

16. 6. 2008 7:28

Ublemcané blízátko (neregistrovaný)
zní to jako hlavolam, ale trend této společnosti je jít s kanónem na vrabce, a tak vidíme sekretářku s Quad procesorem, 24" displejem a procesor přetížený ICQ a Solitaire. Mám takový pocit, jako kdyby se vytrácel zdravý rozum a na vše se šlo silou. Ono heslo, co nejde silou, jde ještě větší silou, přestává být ironií ale praxí. A pozlátko je důležitější obsahu. 90% nejenom webu jsou naprosté třesky plesky
120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D