Hlavní navigace

Kvalitní heslo? Využijte nějaké ty pravopisné chyby

Daniel Dočekal

Ve světě, kde nejčastěji používané heslo je 12345 a ve velké oblibě je heslo „heslo“, působí akademické výzkumy na téma „hrubé síly“ jako z jiného světa.

Ashwini Rao a kolegové výzkumníci z Carnegie Mellon University vytvořili algoritmus, který výrazně zjednodušuje rozlousknutí dlouhých hesel, zejména takových, která dávají smysl coby celá věta. Na obranu nepomáhá ani poměrně obvyklé prokládání symboly či čísly. 

Výsledky nového algoritmu jsou výrazně lepší, než mají nejčastěji používané algoritmy jako je  John the Ripper či Hashcat. A pokud je dnes možné využívat běžně dostupný hardware s kapacitou až 33 miliard pokusů o heslo za jednu sekundu, tak je asi jasné, že „hrubá síla“ v této podobě může být velmi účinná.

Výzkumníci doporučují využívat v takto vytvářených heslech pravopisné chyby. A také upozorňují, že pokud se spoléháte na poštovní adresy, mailové adresy či URL coby hesla, tak také nemusíte mít zrovna nejbezpečnější heslo.

Našli jste v článku chybu?
22. 1. 2013 12:02
ladik (neregistrovaný)

Zajímavé, velmi strohá stránka, informace pražádné, firma CA Monte CZ v rejstříku neexistuje a já si od vás mám pořídit nějaký certifikát? Myslím, že by to chtělo zapracovat na důvěryhodnosti :)

22. 1. 2013 22:14
Honza (neregistrovaný)

Nikdo nebude zkoušet brute-force na webovou službu :-) Hesla se prolamují tak, že ukradnete databázi hesel, kde obvykle zjistíte jen jejich hash. A pak pomocí těch 33 miliard kombinací zjistíte heslo, které odpovídá ukradenému hashi.