Hlavní navigace

Kvéčka, Lupa sbírá kvéčka...

Marek Antoš 23. 7. 2001

Otázku placeného obsahu jsme na Lupě opakovaně rozebírali ze všech možných i nemožných úhlů. Po delším přemýšlení jsme nakonec došli k závěru, že nejlíp se nám o mikroplatbách bude psát, když je sami vyzkoušíme - a tak se tato možnost počínaje dneškem objevila i na našem serveru. Chcete vědět, co si od toho slibujeme?

Hned na úvod musím poctivě přiznat dvě zásadní skutečnosti. Především – mikroplatby na Lupě jsou částečně vedlejším produktem, jakousi „přidruženou výrobou“. Mikroplatby jsme se primárně rozhodli zavést na jiném našem serveru – Hokejka.cz – a když už jsme celou věc technologicky zvládli, proč to nevyzkoušet i na Lupě. Druhé přiznání se týká samotného provedení, které není přiliš originální. Stručně řečeno, do značné míry jsme se inspirovali tím, co již nějakou dobu funguje na Root.cz a následně na Interval.cz.

Úderem dnešní půlnoci se tak na Lupě objevily příslušné boxíky – alespoň doufám, článek píšu dopředu, takže mi nezbývá než důvěřovat, že automatické spuštění proběhlo podle plánu. Mikroplatby jsou přísně dobrovolné: čtenář si tedy přečte článek a poté má možnost se rozhodnout, zda jej považuje za natolik dobrý, aby jej ocenil nějakým drobným či větším penízem. Doručené platby se následně rozdělí rovným dílem mezi nás a autora oceněného článku. Celá věc zatím funguje jen pro mikroplatební systém ILikeQ, ale nevylučuji, že se v budoucnu pustíme i do dalších.

Možná vás bude zajímat, co si od zavedení mikroplateb vlastně slibujeme. Už několikrát jsem na Lupě vyjádřil svůj názor, že se mikroplatby ani v budoucnu nestanou hlavním zdrojem obživy serverů jako je ten náš. Žádný zdroj příjmů, který bychom alespoň trochu pocítili, proto rozhodně neočekávám. Mnohem zajímavější tak podle mého názoru bude sledovat, jaké procento lidí za články přispívá, zda tak činí pravidelně či jen výjimečně, a konečně jaký druh článků přitahuje nejvíc peněz. Podobně jako další servery se snažíme o maximálně transparentní přístup – každý tak může na první pohled zjistit, kolik čtenářů zaplatilo za jednotlivé články a jaká částka se nám celkem sešla. Přichystány jsou také žebříčky: zatím jsou pochopitelně poněkud chudé a zachycují jen naše vlastní pokusné platby, to se však – snad – rychle změní.

V úvodu jsem se zmínil o tom, že naší primární motivací bylo zavedení mikroplateb na Hokejce – krátce se tedy zmíním i o tamním systému. Hlavním děním v internetové hokejové hře jsou pochopitelně vzájemná utkání, ať už v rámci ligy, turnajů nebo zkrátka jen přátelské zápasy. Základní využití „kvéček“ v rámci Hokejky je tedy vypsání zvláštního turnaje, do kterého se mohou hráči přihlásit jen po složení zápisného v této „tvrdé měně“. Prakticky celý výtěžek jde přitom zpátky na odměny: účastník tedy vloží v přepočtu deset korun, ale zpátky může dostat až celých 87 korun(!) – anebo taky nic. Sekundární využití kvéček je přitom možnost nákupu „hokejkových peněz“ – uživatel zaplatí kvéčka, dostane virtuální hokejkové peníze a za ně si může nakupovat hráče, stavět stadion apod.

Také v případě Hokejky jde spíš o jakési pokusy, možná vás však překvapí – stejně jako mne – první výsledky. Mikroplatby jsme na tomto serveru zprovoznili minulý čtvrtek a za první dva dny jejich fungování na naše konto doputovalo přibližně 500 korun. Je samozřejmě nutné si uvědomit, že jde o první vlnu zájmu uživatelů, kteří o této novince věděli asi měsíc dopředu a proto čekali, až si ji budou moci vyzkoušet. Přesto se mi zdá, že to není tak špatný výsledek – možná by mohl být inspirací i pro další servery tohoto typu, které pracují s uzavřenou uživatelskou základnou. Na závěry tohoto druhu je ovšem trochu brzy: uvídíme, jak to bude s platbami vypadat dál.

Svůj úkol – představit mikroplatby na Lupě – jsem tímto splnil. Zbytek – v podstatě jen taková nepodstatná drobnost, zkrátka samotné placení za články – je už na vás. Vaše ohlasy zhmotněné v podobě haléřů placených na náš účet budu bedlivě sledovat a než se měsíc sejde s měsícem, rád se s vámi na tomto místě podělím o výsledky. A kdyby snad dorazila nějaká neočekávaně vysoká částka, na tomto místě vám slibuji, že se s vámi podělím i o ni: uspořádali bychom za ni prasečí hody pro všechny čtenáře a příznivce našeho serveru! :-)

Anketa

Jak se stavíte k mikroplatbám na Lupě?

Našli jste v článku chybu?

26. 7. 2001 8:42

Jerry III (neregistrovaný)
To ze je ILikeQ anonymni znamena ze clenske servery nemaji moznost si zjistit cislo myho uctu a to sledovat? Kolikrat u nich kdo nakupoval, kolik utracel, kam si to zbozi nechal posilat (oops, je po anonymite) a pod? To by muselo znamenat ze na kazdou transakci se me bude generovat jednorazove jmeno/cislo uctu ktere bude na strane ILikeQ navazano na muj primarni ucet. Funguje to tak?

26. 7. 2001 8:38

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Taky si myslím. Ale třeba by to šlo takto: chci-li odečíst článku 50Q, zaplatím 50Q a mých 50Q spolu s 50Q od příslušného článku se přesune do zvláštního fondu. Ten se pak může třeba rozdělit mezi nejúspěšnější autory.

Ale obávám se spíš toho, že by to mohlo mít negativní úroveň na kvalitu obsahu. Určitě by totiž ubylo kontroverzních článků, pokud by za ně autoři nakonec museli ještě platit. A to by byla škoda. To, že se čtenářům článek nelíbí, nemusí přece ještě nutně znamenat, že je to slátanin…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu