Hlavní navigace

Kybernetičtí důchodci

Vojtěch Bednář 1. 6. 2009

Není to tak dávno, co byly počítače pro penzionovanou generaci symbolem nepřátelského sajns fikšn určeného agentu Mulderovi a obrýleným teenagerům. Časy se ovšem mění, upřímně řečeno se nestačím divit.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Naše rodina je docela rozsáhlá, a zejména po ženské linii se vyznačuje družností. Vzhledem k tomu, že jsme poměrně rozptýleni, jsme byli až donedávna vděčnými zákazníky provozovatele pevných telefonních linek. Ovšem technika jde nezadržitelně vpřed. Ještě před několika léty si vzdálenější tetičky klepaly na čelo, když jim bylo oznámeno, že někdo má přenosný (rozuměj, mobilní) telefon, a že z něj telefonuje třeba z automobilu, nebo z výletu. Pro konzervativní Moraváky a Slezany šlo o sice moderní, ale v podstatě neužitečnou věc, která je výstřelkem mladší generace, neboť všechny důležité aféry jsou řešeny konzervativní cestou drátového telefonu.

Ty doby jsou dávno pryč. Vstoupili jsme do fáze mobilní komunikace. Tetičky byly vybaveny nejmodernějšími stroji a postupně zjistily, že bavit se s jejich pomocí je pružnější a zajímavější, než s pevnou linkou. Méně bystré byly instruovány v základním ovládání miniaturních přístrojů, pokročilejší se naučily zvládat funkce, za něž by se nemusel stydět ani průměrně vyspělý manažer. Tím ovšem cesta pokroku neskončila.

Nedávno jsem byl příbuzenstvem nejbližším požádán o vysvětlení funkce domácího počítače (OS Ubuntu Linux) a principu telefonování po internetu (prý je to v kurzu). Inu, instaloval jsem Skype, a rodinka se pustila do klevetění za cenu měsíčního paušálu v režimu Peer to Peer. Kvitoval jsem tento pokrok s povděkem, nemaje ponětí, že za nějakou dobu budu požádán o instalaci webové kamery. Sám jsem pořízení tohoto aparátu oddaloval, neboť jsem si myslel, že u nás nemá žádné výraznější použití, ale stalo se. Klevetění přešlo z analogových dob definitivně do stádia videokonferencí, a já byl požádán o to, abych si kameru pořídil i já sám (prý, je diskriminující, když je já vidím, ale ony mne ne). Rodinný společenský život se tak definitivně přesunul ze služeb Telefónicy O2 do IP sítě, skončily bitvy o to, kdo bude držet sluchátko, a ke zvuku výrazně vyšší kvality se přidal i obraz. (Nyní se vedou bitvy o to, kdo bude před kamerou.)

KL_HLASOVANI

Kybernetizace z větší části penzionované rodiny mne překvapila, a současně velmi potěšila. Znamená, že technologie jako VoIP již nejsou pouze doménou podnikových systémů a odborných publikací, ale že dorazily do normálního života. Hlavní intencí, proč se tak stalo, přitom bylo družit se kvalitněji a více multimediálně.

Nedávno jsem četl v papírových novinách, že nejmenovaná parlamentní politická partaj nemá peníze na telefon, a tak začala z nedostatku používat Skype. Zvláštní. Politická strana potřebuje k modernizaci své komunikace, na níž je kompletně založená, nikoli nabídku funkčních a kvalitních služeb, nových technologií a obrazu za směšné peníze. Potřebuje k tomu, aby došly prostředky na tradiční metody komunikace. Dotyčná strana existuje devadesát let. Přežila válku i národní frontu, takže je vlastně také důchodce. Ovšem zdá se, že mnohem méně pružný a kybernetický, než ti z masa a kostí. Berme to jako ponaučení pro sebe – inovace by měly být poháněny chtěním, a ne nutností.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz