Hlavní navigace

Kybernetičtí důchodci

Vojtěch Bednář 1. 6. 2009

Není to tak dávno, co byly počítače pro penzionovanou generaci symbolem nepřátelského sajns fikšn určeného agentu Mulderovi a obrýleným teenagerům. Časy se ovšem mění, upřímně řečeno se nestačím divit.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Naše rodina je docela rozsáhlá, a zejména po ženské linii se vyznačuje družností. Vzhledem k tomu, že jsme poměrně rozptýleni, jsme byli až donedávna vděčnými zákazníky provozovatele pevných telefonních linek. Ovšem technika jde nezadržitelně vpřed. Ještě před několika léty si vzdálenější tetičky klepaly na čelo, když jim bylo oznámeno, že někdo má přenosný (rozuměj, mobilní) telefon, a že z něj telefonuje třeba z automobilu, nebo z výletu. Pro konzervativní Moraváky a Slezany šlo o sice moderní, ale v podstatě neužitečnou věc, která je výstřelkem mladší generace, neboť všechny důležité aféry jsou řešeny konzervativní cestou drátového telefonu.

Ty doby jsou dávno pryč. Vstoupili jsme do fáze mobilní komunikace. Tetičky byly vybaveny nejmodernějšími stroji a postupně zjistily, že bavit se s jejich pomocí je pružnější a zajímavější, než s pevnou linkou. Méně bystré byly instruovány v základním ovládání miniaturních přístrojů, pokročilejší se naučily zvládat funkce, za něž by se nemusel stydět ani průměrně vyspělý manažer. Tím ovšem cesta pokroku neskončila.

Nedávno jsem byl příbuzenstvem nejbližším požádán o vysvětlení funkce domácího počítače (OS Ubuntu Linux) a principu telefonování po internetu (prý je to v kurzu). Inu, instaloval jsem Skype, a rodinka se pustila do klevetění za cenu měsíčního paušálu v režimu Peer to Peer. Kvitoval jsem tento pokrok s povděkem, nemaje ponětí, že za nějakou dobu budu požádán o instalaci webové kamery. Sám jsem pořízení tohoto aparátu oddaloval, neboť jsem si myslel, že u nás nemá žádné výraznější použití, ale stalo se. Klevetění přešlo z analogových dob definitivně do stádia videokonferencí, a já byl požádán o to, abych si kameru pořídil i já sám (prý, je diskriminující, když je já vidím, ale ony mne ne). Rodinný společenský život se tak definitivně přesunul ze služeb Telefónicy O2 do IP sítě, skončily bitvy o to, kdo bude držet sluchátko, a ke zvuku výrazně vyšší kvality se přidal i obraz. (Nyní se vedou bitvy o to, kdo bude před kamerou.)

Kybernetizace z větší části penzionované rodiny mne překvapila, a současně velmi potěšila. Znamená, že technologie jako VoIP již nejsou pouze doménou podnikových systémů a odborných publikací, ale že dorazily do normálního života. Hlavní intencí, proč se tak stalo, přitom bylo družit se kvalitněji a více multimediálně.

Nedávno jsem četl v papírových novinách, že nejmenovaná parlamentní politická partaj nemá peníze na telefon, a tak začala z nedostatku používat Skype. Zvláštní. Politická strana potřebuje k modernizaci své komunikace, na níž je kompletně založená, nikoli nabídku funkčních a kvalitních služeb, nových technologií a obrazu za směšné peníze. Potřebuje k tomu, aby došly prostředky na tradiční metody komunikace. Dotyčná strana existuje devadesát let. Přežila válku i národní frontu, takže je vlastně také důchodce. Ovšem zdá se, že mnohem méně pružný a kybernetický, než ti z masa a kostí. Berme to jako ponaučení pro sebe – inovace by měly být poháněny chtěním, a ne nutností.

Našli jste v článku chybu?

1. 6. 2009 12:26

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Panebože Vy toho naděláte,já mám 70 roků a mobil vlastním od roku 1995,Nokii 2110.Samozřejmě už mám modernější Nokii.Taktéž připojení k internetu od dial-up s Telecomem přez internet poskytovaný kabelovou televizi až po v současné době WI-FI.Používám VoIP telefon,Skype atd....Vše zvládám lehce a spoustu těch mladých bych strčil do kapsy.Jsem obyčejný dělnický důchodce,bez maturity a třeba IT vzdělání.Koho to zajímá a je jen trochu technický typ,tak to zase není taková věda.

5. 7. 2009 10:18

Ivan Nový (neregistrovaný)
Uvažovat o něčem, jak by to mělo být je nesmysl, smysl má hledat jen možnost, jak něco může být.
Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat