Hlavní navigace

LawTECH Europe: Existuje kybernetická kriminalita, či nikoliv?

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 21. 10. 2014

Máme se bát kybernetické války, kyberkriminality a laxního přístupu firem a státních institucí? Těžko říct, ale důvod k zamyšlení by tu byl.

Aleš Špidla (víceprezidet ČIMIB) v pondělí na konferenci LawTECH Europe řešil otázku toho, co je z pohledu běžného občana kybernetická kriminalita. Porušování autorských práv? Škodlivá komunikace na sociálních sítích nebo v e-mailech? Útoky? Hacktivismus? Konkurenční boj a průmyslová kyberšpionáž? Krádeže a zneužívání identit? Zneužívání služeb všeho druhu nebo snad útoky státem podporovaných účastníků?

Málokdo si uvědomuje dopady komunikace na sociálních sítích a její projevy v reálném světě,“ uvedl na přednášce Špidla. Zmiňoval i známý případ z Číny s odcizením zbraně v počítačové hře, která následně vedla k „zapíchnutí reálnou zbraní“. Stejně tak řešil otázku toho, zda „script kiddies“ bavící se útoky jsou kybernetičtí kriminálníci, aniž by si uvědomovali, co vlastně dělají, a chápali, že svými aktivitami způsobují škodu.

Řešil ale také otázku existence něčeho, čemu říká „kybernetický avatar“. Jde o naši digitální identitu, existující nejenom (ale zejména) ve státních informačních systémech. Jakou hodnotu tato identita má a zanikne po vaší smrti? Podle Špidly by měl existovat vznik (chtěný), bytí (svobodné), pohyb (bezpečný) a zánik (opět chtěný) této naší evidence v kyberprostoru.

Nakonec připomněl i to, že  všichni máme určitou kybernetickou hodnotu, ale také, že ji má stát. Ten ale nejenom že o své hodnotě nemá moc ponětí, ale pravidelně ukazuje, že kybernetickým záležitostem příliš nerozumí.

Informačními systémy státní správy probíhá v praxi a v hrubém měřítku celé HDP,“ uvedl Špidla. Úměrně tomu by podle něj měly být vysoké náklady na jejich ochranu. Vedle průtoku peněz navíc jde o otázky know-how, prestiže, stability společnosti i zachování systémů v chodu.

Povídání to bylo tradičně trochu depresivní. Plyne z něj, že svět okolo nás je plný kybernetických hrozeb a stát a firmy jsou příliš laxní, nemají peníze, nemají chuť řešit, investovat, starat se. A východisko z toho není příliš jasné. 

Zákon o kybernetické bezpečnosti

Teoreticky by v této oblasti mohl pomoci ZOKB – Zákon o kybernetické bezpečnosti (181/2014 Sb.), o kterém na LawTECH Europe mluvil bezpečnostní konzultant Luděk Novák.

U ZOKB asi dobré zdůraznit, že obsahuje řadu užitečných věcí (CERT, Národní CERT, povinnost ohlašování kyberincidentů, atd), ale také, že neřeší vše (týká se hlavně kritické informační infrastruktury a významných informačních systémů). Bude ale  hlavně záležet na tom, jak se vše skutečně povede zavést do praxe; a tady můžete hned začít uvažovat nad tím, že dnes spíš řada institucí zaměstnává právníky, aby našli cestu, jak se ZOKB vyhnout.

ZOKB, jak víme, nabývá účinnosti 1. ledna a potřebné vyhlášky začnou platit v prvním čtvrtletí. Na konferenci zaznělo, že nejde o zákon, který by dopadal na každého z nás (týká se zhruba 250 subjektů). 

MIF16

Jedním ze zásadních problematických faktorů je to, že zákon o veřejných zakázkách příliš nenapomáhá tomu, aby se vše potřebné dalo stihnout během jediného roku. Přesto by mohl přispět k tomu, že nejdůležitější firmy a instituce se začnou o problematiku kyberbezpečnosti zajímat o něco více. 

To, zda existuje kybernetická kriminalita (a co do ní vlastně všechno patří), se nakonec účastníci konference přesně nedozvěděli – zejména proto, že dodnes není opravdu jasné, co vše pod tento pojem zahrnout.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze