Hlavní navigace

Legální BitTorrent? Věřím!

František Fuka 28. 11. 2005

Tato glosa je mou reakcí na glosu, zveřejněnou na Lupě minulý pátek. Vojtěch Bednář v ní správně a logicky rozebírá, jaký dopad bude mít "dohoda" tvůrce BitTorrentu Brama Cohena s Motion Picture Association (MPAA) (naprosto zanedbatelný), ale přitom sám padl do pasti MPAA.

František Fuka - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Tato glosa je mou reakcí na glosu, zveřejněnou na Lupě minulý pátek. Vojtěch Bednář v ní správně a logicky rozebírá, jaký dopad bude mít „dohoda“ tvůrce BitTorrentu Brama Cohena s Motion Picture Association (MPAA) (naprosto zanedbatelný), ale přitom sám padl do pasti MPAA.

Věty jako „BitTorrent s námi ještě dlouho pobude a své oblíbené filmy najdeme i nadále na této adrese“ (s uvedením konkrétního odkazu na pirátský BitTorrent hub) jsou sice frajerské (sám je také občas používám) a vzbuzují příjemný pocit typu „MPAA m8 zase smůlu“ (který je příjemný i mně), ale v očích méně erudované veřejnosti (i když ta, jak sám autor upozorňuje, asi Lupu moc nečte) pouze prohlubují dojem, že „BitTorrent není úplně košer“, což je přesně dojem, který se snaží vzbuzovat MPAA a spol v „laické veřejnosti“, do které patří například redaktoři denního tisku a zákonodárci.

On nás ten smích přejde, až se někde v parlamentu bude projednávat „Zákon proti okrádání umělců“ a tato věta z „odborného internetového deníku Lupa.cz“ bude uváděna jako argument pro kriminalizaci všech internetových aplikací, které nebudou certifikovány MPAA nebo BSA (tj. všech, které budou běžet na operačních systémech, ve kterých si můžete se soubory na disku dělat to, co VY uznáte za vhodné). Může vám to připadat jako sci-fi. Také netvrdím, že se do stane letos nebo do tří let…

Proto všichni opakujte se mnou: BitTorrent je a vždycky byl legální!. BitTorrent umožňuje sdílení souborů, které mohou, ale nemusí být ilegální. To ale nesouvisí s legálností samotného BitTorrentu. Je úplně legální, pokud budu prodávat železné tyče. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že někdo jiný vydá článek o tom, jak vhodné jsou zrovna tyče z mého obchodu k mlácení lidí do hlavy. Může to být pro mě podnět k tomu, abych se zamyslel nad technickým specifikacemi svých tyčí a samotnou skutečností, že je prodávám, ale z ničeho ilegálního být obviněn nemohu.

MIF16

Přiznám se, že mi není úplně jasné, co Dan Glickman z MPAA sledoval tím, že se nechal vyfotit, jak si třese rukou s autorem BitTorrentu. Podle prohlášení MPAA byla uzavřena dohoda, spočívající v tom, že z vyhledávacího enginu na bittorrent.com budou odstraňovány odkazy na torrenty, které MPAA označí za neoprávněně zveřejněné. I kdyby bylo vyhledávání na bittorrent.com zrušeno úplně, z hlediska snížení objemu sdílených ilegálních souborů na Internetu půjde o natolik zanedbatelnou změnu, že mám svou následující osobní teorii: MPAA nechápe vztah serveru bittorrent.com a souborů sdílených pomocí BitTorrentu a domnívá se, že odstraněním nějakých souborů z vyhledávače bittorrent.com zabrání tomu, aby byly tyto soubory sdíleny sítí BitTorrent kdekoliv na světě!

Můžete si myslet, že takoví ignoranti to být nemohou, ale věřte mi, že mám díky svému ochomýtání kolem filmové distribuce skutečně unikátní zkušenosti s technickou erudovaností zodpovědných lidí ve velkých studiích. V této souvislosti bych vám doporučil tento svůj článek, byť už je půl roku starý a zaměřený na trochu jiné čtenáře, než jsou návštěvníci Lupy.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada