Hlavní navigace

Legální BitTorrent? Nevěřím.

Vojtěch Bednář 25. 11. 2005

Zprávy o dohodě mezi organizací na ochranu práv amerických filmařů (MPAA) a tvůrcem systému BitTorrent vypadají - hlavně po překladu do češtiny - legračně. Že by se blížil definitivní konec stahování filmů pomocí tohoto systému? Skoro! BitTorrent bude odteď už jen a jen poctivý.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

K podobnému závěru dojde laik po přečtení několika aktuálních („dohodli se“) i starších („dohodnou se“) článků, které jsou k nalezení na zpravodajských webech zabývajících se IT. Prostě: oblíbený BitTorrent odchází do kytek a odteď na něm najdeme už jen a jen legální – z pohledu onoho laika to znamená buď drahý, nebo nudný – obsah.

My ale nejsme laici, a tak víme, že BitTorrent (BT) je otevřená technologie. Všechny jeho části jsou dostupné včetně zdrojových kódů a patří mezi svobodný software. Existují více či méně funkční deriváty založené na něm, ale prakticky se ukazuje, že původní BT je asi pro distribuci velkých souborů nejlepší možností. Nepotřebuje žádný centrální server, distribuční kanály jednotlivých obsahů jsou na sobě zcela nezávislé, garantuje minimální poměr mezi staženými a nasdílenými daty. Není sice úplně ideální a nehodí se všude, nicméně je funkční a populární. A to je základ.

Bram Cohen, tvůrce BitTorrentu, nyní odstraní všechny odkazy na filmy MPAA ze svého webu a přestane je vyhledávat. To je strašná škoda. Přestane existovat web, na kterém torrenty hledaly tisíce uživatelů. Ale nepřestane existovat přinejmenším několik set podobných a lepších webů. Trackery budou fungovat dále, uživatelé budou dále stahovat a sdílet, ochránci autorských práv žalovat stahovače a sdíleče, zkrátka, nic se nezmění. A mediální humbuk okolo programátora, který ze strachu (a já myslím, že spíše z hladu) uzavřel smlouvu s filmovými studii, umlkne. Po usilovné snaze Cohena a studií vznikne nejspíše něco jako i(Tunes)Torrent, tedy placená varianta služby. Budete si chtít stáhnout za peníze film, a současně jej nabízet ostatním uživatelům, kteří si ho stáhnou od vás, ale zaplatí někomu jinému? Pro laika to nebude tak nepřekousnutelné, pro znalého uživatele ale – myslím si – určitě ano.

MIF16

Výsledek tedy bude, troufnu si tvrdit, ten, že BitTorrent se svou „legalizací“ odpoutá od původního autora. To ale nemusí znamenat smrt, náhlou ani pomalou. Vlastně to nemusí znamenat nic. Celá věc nápadně připomíná situaci, kdy by se Microsoft snažil „koupit“ Linux v bláhové naději, že jedna firma vyrábějící distribuci vlastní patenty a ochranné známky k celému systému. Pak by zjistil, že nemá nic. Firmy, které si koupily tvůrce technologie na jejich (ne)legální šíření, sice získají distribuční kanál se špičkovými technologickými možnostmi, ale nebudou mít nic, čím by mohly udusit jak současné využívání BitTorrentu, tak jeho další rozvoj mimo zájem původního tvůrce.

Poučení laikům (kteří si je ale vzhledem k povaze časopisu nejspíše nepřečtou) tedy zní: Ničeho se nebojte, nikam neutíkejte. BitTorrent zde s námi ještě dlouho pobude a to, že film nenajdete na jeho domácí adrese, neznamená, že ho nenajdete třeba tady. Poučení nejmenovaným novinářům opět a zase zní, že dříve, než něco napíší, by měli alespoň zhruba vědět, jak to, o čem píší, doopravdy funguje.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje