Hlavní navigace

Legendární Netscape definitivně končí

Jan Handl 5. 1. 2008

Kdysi velmi populární webový prohlížeč Netscape Navigator to má spočítané. Současný majitel, gigant AOL, oznámil na konci loňského roku, že již nebude k tomuto svému produktu poskytovat podporu. Netscape Navigator byl dříve nejpoužívanějším prohlížečem, později alternativou k produktům Microsoftu, po nástupu Firefoxu se jeho podíl dostal pod jedno procento…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Ti internetoví uživatelé, kteří začali surfovat po internetové síti v devadesátých letech, možná po zveřejnění zprávy o ukončení poskytování podpory zamáčknou s nostalgií slzu v oku. Na Netscape Blogu se mohou dočíst, že podpora Netscape Navigatoru končí. Postupnému pádu nepomohlo ani několik nových verzí prohlížeče, společnost AOL ztratila definitivně trpělivost kvůli špatným podílům na trhu. Zatímco na konci devadesátých let většina nových uživatelů internetu začínala právě s Netscapem, v prosinci loňského roku byl podle Net Applications jeho podíl na trhu pouhých 0,66 procenta.

Zato Microsoft Explorer a Firefox dohromady zaznamenaly skoro 93 %, na další alternativu prostě není místo. První betaverze Netscape Navigatoru (ještě pod jménem Mozaic) byla vypuštěna v roce 1994, zpočátku neměl prohlížeč společnosti Netspace Communications Corporation konkurenci, od verze 3.0 se jí stal Microsoft s Internet Explorerem 3.0. Stručný pohled do historie nabízí anglickáčeská verze Wikipedie. Je to zajímavé čtení, plné změn a zvratů. Netscape ve své nejslavnější době dirigoval směr vývoje internetových prohlížečů, a nejen to. Přišel s poštovním klientem, čímž se z jeho produktu stal masově využívaný balíček webových služeb.

Rád vzpomínám na doby, kdy jsem vytvářel své první webové stránky, samozřejmě za pomocí Netscape Composeru. Tedy klasického WYSIWYG editoru webových stránek. Composer byl jednoduchý a snadno pochopitelný pro všechny, kteří se neorientovali v HTML kódu. Dlouhá léta jsem si díval při spouštění webového prohlížeče na obrázky s kormidlem, Netscape byl pro mě synonymem pro Internet jako takový.

KL_HLASOVANI

Ještě v září loňského roku proběhla soutěž o novou uvítací obrazovku připravovaného Navigatoru 9. Vyhrál ji Mario Herbert se svým návrhem, silně připomínajícím design ze slavných dob Netscapu. V říjnu byla uvedena poslední verze prohlížeče, zmíněný Netscape Navigator 9.0. Pak přišly další podverze a nakonec zpráva, která se dala očekávat, nicméně určitě nepotěšila. S koncem února skončí i podpora prohlížeče. Společnost AOL začala s koncem legendy již v roce 2003, kdy se zbavila většiny vývojářů produktů Netscapu. Ti zakotvili ve společnosti Mozilla a začali pracovat na prohlížeči Firefox. Tom Drapeau ve zmíněném zápisu v Netscape Blogu prohlásil, že je čas na definitivní ukončení vývoje Netscapu a také na to, aby uživatelé Netscapu přešli k Firefoxu. To se bohužel stalo už před několika lety, takže jeho prohlášení zní tak trochu podivně.

Myslím si, že podíl Netscape Navigatoru na trhu se sníží už jen velmi málo. Jednak není prostor ke snižování (desetiny procenta se snižují jenom velmi pomalu), ale hlavně se určitě najde dost těch, kteří svůj srdeční prohlížeč budou používat i s tím, že skončila jeho podpora. Už dlouho uvažuji o tom, že si nainstaluji nový Navigator a smutná zpráva moje rozhodnutí jenom potvrdila a urychlila. Nostalgie má totiž místo i v mém počítači…

Anketa

Bude vám Netscape Navigator chybět?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce