Hlavní navigace

Lepší život bez IT

Vojtěch Bednář

Vím, že mi historku o tom, jak se bez sítí a počítačů žije lépe, většina z vás nezbaští. Ale stejně se o ni musím podělit. Prostě nejde jinak.

Můj nepříliš blízký známý má firmičku. On a asi osm jeho zaměstnanců opravují určitý druh zemědělských strojů. Pro časy, kdy zemědělci nic nechtějí, mají ještě malou autoopravnu, kde se starají o v průměru patnáct let staré koráby silnic a v případě potřeby mohou vypomoci skoro s jakýmkoliv jiným mechanismem. Fungují už takto bratru patnáct let.

Pan majitel byl vždy velkým příznivcem informačních technologií. Firmička začala používat účetní systém na PC v době, kdy to ještě ani zdaleka nebývalo obvyklé. Plně elektronický je také sklad, komunikace s většinou zákazníků, řízení zásob a přesunů lidí a hmot. Za zmínku stojí například to, že někteří (ne všichni) zaměstnanci mají, pokud jsou v terénu, u sebe PDA připojené do firemní sítě pomocí mobilního telefonu. Moc si to pochvalovali.

Zlaté žně pro ně začínají vždy někdy v květnu a trvají do července. Tehdy se autoopravnička zavírá, protože všichni montují jako o život, aby na sebe pro příštích několik měsíců zase úspěšně vydělali. Know-how k tomu získali metodou pokus omyl, potřebné vybavení nakupují dílem v zahraničí, dílem u samotných zemědělců, spoustu si toho umí vyrobit sami.

A tu se letos, koncem června stala strašlivá nehoda. Sídlo jejich firmičky, respektive dvě kanceláře s přilehlou kuchyňkou, navštívil lupič. Zmizelo vše, co mělo nějakou cenu. Počítače, server, tři PDA, dokonce kabeláž, bezdrátový adaptér, kterým byli připojeni do Internetu, stereo přehrávač, drahý kávovar… No, řekněme, že pojištění nebyli. Zálohy dat byly uloženy bezpečně u pana majitele doma, ale k čemu vám jsou, když je nemáte na čem přehrát? Stalo se to uprostřed nejlepší sezóny, takže výpadek práce kvůli ztracenému informačnímu zázemí nepřipadal v úvahu. Zaťali zuby, nakoupili papírové bloky, dali se do práce. Výsledkem jejich měsíční činnosti úplně bez informačních technologií je zajímavá statistika.

Zdá se totiž, že se produktivita nepropadla, jak by si člověk ovlivněný reklamami dodavatelů ERP systémů mohl myslet. Naopak o něco málo stoupla. Ve skladu se sice bez počítače – když jste na něj zvyklí – orientuje hůře, ale jde to. Kapesní počítače při hledání správné součástky chybí, ale součástka se najde „po paměti“ stejně, mnohdy dokonce rychleji. Navíc není jak hrát hry. Účetní má všechny papíry i peníze pod palcem lépe než samotný majitel s nejmodernějším informačním systémem. Odpadla spousta interního papírování, které, i když se provádělo jen elektronicky, ve skutečnosti žádný čas (srovnejte s reklamou libovolného dodavatele IS) nešetřilo a produktivitu nezlepšovalo. Lidé fungují s papíry a po paměti, ale přitom se nezdá, že by někde něco chybělo. A tak bychom mohli pokračovat.

Hlavní sezóna známému a jeho firmičce s počátkem srpna pomalu končí a oni se během čtrnácti dnů vrátí zpátky k opravám škodovek. Už teď se plánují nové počítače. Ale zda bude nové technologické zázemí tak velkorysé jako dřív, to ještě nevědí.

Našli jste v článku chybu?

22. 8. 2005 12:40

Zajda (neregistrovaný)
Nebuďte takový hnidopich;)

S tou standartou a standardem ačkoli to vím, tak stále dělám stejnou chybu. Kdybych si to po sobě pozorně přečetl jistě bych ji opravil.

Neboď standart míněno jako standard se vyskytuje i v odborné literatuře(pokud je v češtině) a člověk když to čte tak se mu to nevědomky uchovává v paměti a pak to někde použije.

Ostatně když si budete déle pročítat některá fóra, tak za chvíli zjistíte, že začínáte přemýšlet nad y a i, mne a mě atd. Například - F čom že ye to…

21. 8. 2005 21:59

vn (neregistrovaný)
Zrovna u SAPu by jsem rad vedel, kolik statni sprava zaplatila celkove miliard a na kolika uradech - ministerstvech to bezi. Vim o Min. vnitra. Na MZV to stalo asi 100 milionu a nebezelo tam na tom nikdy nic. Na CSSZ se to pripravuje - znamosti a td., takze jsem take zvedav.
Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?