Hlavní navigace

LinkedIn v češtině?! Proč ne?

Josef Muknšnábl 15. 2. 2012

Bude LinkedIn v češtině spíše výhoda nebo nevýhoda? Proč by měl mít globální web českou verzi?

Když LinkedIn „ohlásil“ ústy Ariela Ecksteina uvedení české verze, tak mě to trochu udivilo. Nějak jsem nerozuměl tomu, proč to dělají. Český trh je poměrně malý a navíc, jsa uvyklý tomu, že čeština je v žebříčku lokalizací většinou na „čestném“ 158. místě, jsem si říkal: „To už opravdu nemají co dělat, že zkouší češtinu?“ Úvahy o tom, proč čeština, však rychle vystřídaly úvahy o tom, pro koho to bude dobré.

Cožpak nepoužíváme všichni angličtinu? Já ji přece používám, můj kamarád Vláďa ji používá, taky Michal, Petr, druhý Petr a vůbec všichni kolegové ze všech mezinárodních firem, kde jsem kdy pracoval a pracuji, ji neustále používáme, ale pak mi to docvaklo. Ne všichni přece používají angličtinu jako svůj pracovní jazyk. Proč by taky měli, že? Člověk už z těch mezinárodních firem blbne!!!

Jsou tady přece celé zástupy lidí, co pracují v ČR a celou svou profesní kariéru stráví jako zaměstnanci českých firem (a to nemluvíme o státní správě, školství, zdravotnictví atd.). 

Proč by i oni, neměli mít možnost vytvořit si svůj profil na respektované, celosvětově uznávané síti? Je snad jejich kariéra méně hodnotná, když nemají svůj profil v angličtině? Samozřejmě, že není. Dále tu mohou být jiní lidé, kteří z profesních důvodů mohou využít možnost si vytvořit profil ve španělštině, čínštině atd., resp. jiném jazyce. Úvodní vytvoření profilu v češtině či jiném jazyce také přece nevylučuje překlopení do angličtiny, až „nazraje čas“. Není přece důležitý jazyk, důležitý je člověk. Jazyk je jen prostředek.

Z těchto důvodů nesouhlasím s Vojtěchem Bednářem a nesdílím jeho obavu o „zaplevelení“ (parafráze) LinkedInu lidmi, co tam nemají co dělat (viz článek „Obavy z českého LinkedIn“). 

Ano, čeština zpřístupní LinkedIn lidem, kteří zřejmě nemluví anglicky, to však neznamená nutně zhoršení, zejména to plošné, všeobecné zhoršení. Zajisté se najde X jedinců, kteří si budou schopni vystavit profily, o něž by si žádný personalista kolo neopřel, no a co? Cožpak to teď tak není? Cožpak je použití angličtiny zárukou jakékoliv kvality při vytváření profilu? Ne, v žádném případě není. Můžu to doložit na X LinkedInových profilech, které jsou psány tak mizernou angličtinou, že je zřejmé, že ji daný člověk ovládá velmi špatně (pokud ji vůbec ovládá). Navíc pokud se na LinkedInu s někým nechci propojit (ať už z jakéhokoliv důvodu), tak se s ním prostě nepropojím a kvalitu „své sítě“ nezhorším.

Podobný vývoj absolvovala leckterá služba a vlastně i internet sám. Z úzké elitní záležitosti se stal masovou. Já sám jsem se prvně na internet dostal v únoru 1994. V té době to byl skoro zázrak se na internet dostat. Síti tehdy dominovaly služby jako Gopher a FTP. Hrály se MUDy. Internet byl místem, kam mělo přístup pár vybraných profesionálů a akademické instituce. Místo ICQ a Skypu frčelo IRC (kdo ho dnes vůbec zná?). Od té doby se internet zpřístupnil kde komu. I jeho obsah se notně zahustil, nicméně povzdech nad starými dobrými časy není na místě. Kdo chce kvalitní obsah, ten si ho najde, naštěstí je zde pořád možnost volby.

Našli jste v článku chybu?

16. 2. 2012 15:04

Aha, já myslel, že to berete s úsměvem... takže vážně.

Z Vaší poznámky na můj nick naopak zcela jednoznačně plyne, že můj nick chápete jako protimluv k mému postoji vice versa. Můj následný příměr v řečnické otázce je zcela ekvivalentní. Můj nick (vlastně je to jméno) stejně jako jméno Neumann svou existencí nic nevyjadřují. Ano mají jistě svůj původ, ale to se nerovná současnému významu (Neumann je přeloženo Novotný). Lidi kvůli se kvůli takovému jménu nepřejmenovávají ani pokud jsou po několi…

15. 2. 2012 11:37

uf (neregistrovaný)

Článek se zamýšlí nad tím, zda má počeštění význam a zda to, že člověk napíše svůj profil anglicky, je zárukou kvality nebo použitelnosti kandidáta. Nečti tak rychle, mysli rychle.

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka