Hlavní navigace

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

Marek Antoš 17. 4. 1998

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.

Již téměř rok nás dělí od uvedení nové akademické sítě TEN-34, kterou provozuje sdružení vysokých škol CESNET. „Akademikům“ přinesla citelné zlepšení práce s Internetem, její přínos je jednoznačný. Jsou ale i tmavší stránky věci.

TEN je sice definován jako síť pro vědecké a akademické účely, ale vzhledem k tomu, že připojuje k Internetu až na jednu výjimku (Ústí nad Labem) snad všechny vysoké školy u nás, je u nás v praxi využívána předvším masami studentů. Zajímaly by mne statistiky provozu, které má CESNET určitě k dispozici. Jsem si jist, že všelijaké servery se svlečinkami zabírají přední pozice, nejsou-li vůbec zcela dominantní. Stačí si zajít do počítačové učebny na libovolné vysoké škole a pořádně se rozhlédnout – pokud na monitoru nebliká IRC či MUD, zcela jistě mu vévodí (přinejlepším) nahý zadek.

Ne všichni na vysokých školách však využívají Internet tímto způsobem. Řada nadšenců se věnuje i poněkud serióznějším aktivitám. Za všechny uvedu server www.linux.cz, který velmi pěkně spravuje banda lidí z brněnské Masarykovy univerzity a tamní techniky. Nedovedu si představit nic méně komerčního, než je Linux – naprosto bezplatný operační systém, který připravují, upravují a vylepšují stovky lidí na celém světě bez toho, že by si od toho slibovali nějaký zisk. Podobně jsou na tom i aktivní příznivci Linuxu u nás – a právě oni se nyní dočkali oficiálního dopisu z CESNETu, že podobné aktivity nemají v TENu co dělat. A není to jen jejich problém, podobné případy jdou do desítek. Někdo v CESNETu zřejmě (správně!!) usoudil, že je potřeba omezit komerční aktivity v TENu. Zvolil však naprosto špatnou cestu paušálního vyhnání všech. Vyslal tím jasný signál: nahé zadky ano, aktivní nadšenecký přístup ne.

Jsem si jist, že autoři serverů, jako je Linux.cz, se obejdou i bez podpory akademické půdy – není problém opatřít připojení u některého komerčního poskytovatele, někteří „s obsílkou“ už tak ostatně obratem učinili. Není to ale škoda? Není to právě akademická půda, která by měla podobným aktivitám dávat alespoň minimální podporu?

CESNET by měl svoji pozornost otočit trochu jiným směrem. Například jeho hlavní WWW server www.cesnet.cz je naprosto evidentně komerční – obsahuje nabídky připojení komerčním subjektům i ceníky služeb. Přesto je (pravda, z historických důvodů, ale rok po otevření TENu to neomlouvá) stále provozován na Technické univerzitě v Liberci, samozřejmě na počítači, umístěném v TENu. Tato věc je všeobecně známá, ale tento úhel pohledu si málokdo uvědomuje – mírnou diskusi vlastně vyvolal až polemický příspěvek v síťoví konferenci net@cs.felk.cvut­.cz. Pravě na něj reagoval Pavel Satrapa, takto správce zmiňovaného serveru:

Provoz www.cesnet.cz zajistuje TU v Liberci, ktera je
clenem CESNETu. Delala to jiz delsi dobu pred vznikem
TEN-34 a z historickych duvodu je tudiz dotycny server
umisten v ramci skolni site. Jeho prevedeni na komercni
adresu neni zcela trivialni a zatim si nejsem vedom, ze by
nekdo dotycny pozadavek jednoznacne vznesl. V lete lonskeho
roku se uvazovalo o preneseni serveru do Prahy, ovsem cela
zalezitost nakonec vyznela do ztracena.
Nicmene si tedy dame tu praci a server premistime na
komercni segment.

Zda se tedy, že v tomto případě se věci obracejí k lepšímu. Není ale jediný. Známá je též velmi křiklavá kauza sekundárních nameserverů pro domény vol.cz a www.cz, které jsou provozovány na akademické půdě, konkrétně na počítači, spadajícím pro SISAL MFF UK. Přes několik upozornění se nic neděje – tamní správci jsou přesvědčeni, že provozování sekundárního nameserveru pro komerční domény je zcela v pořádku. Přitom je zřejmé, že tímto způsobem je generován provoz (komerční!) na zahraniční lince TENu. Přes akademickou síť se tak přenášejí data z komerčního zdroje ke komerčnímu příjemci. Je snad zřejmé, že jde o porušení podmínek TEN-34 jako hrom. Hořkou pachuť celé věci dává skutečnost, že v obou těchto společnostech (VOL i SkyNet) působí bývalí či současní zaměstnanci MFF UK.

MIF16

Ale ani to není všechno, sám jsem v minulosti několikrát správce CESNETu upozorňoval na některé případy, kdy byl provoz komerčních zákazníků routován přes TEN-34. Ke cti CESNETu ale slouží skutečnost, že reakce byla vždy promptní a chyby byly odstraněny. Pokud však chce CESNET zachovat tvář, což by i vzhledem k připravovanému projektu Quantum (á la „TEN-155“) záhodno, měl by přestat pronásledovat nadšence a vypudit skutečně zapáchající případy.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada