Hlavní navigace

Lunchtime definitivně mizí z českého webu. Střídá ho Zomato

Jan Beránek 1. 12. 2014

Prvním prosincem se začíná datovat ostré fungování indického Zomata v ČR. To pohřbilo značku koupeného Lunchtime i slovenského Obedovat.sk a zkouší se prosadit pod globálním logem.

Lunchtime je mrtev, ať žije Lunchtime. Značka, kterou Indové na konci prázdnin za necelých pětašedesát milionů korun koupili, definitivně končí. Její odkaz ale žije dál. Technologii a systém totiž v Dillí naroubovali do svého systému a obědová meníčka mohou od pondělka do svých profilů přidávat restaurace po celém světě. 

“Systém speciálních nabídek pro každý den se v některých zemích zajímavě rozjíždí, populární začíná být třeba v Portugalsku,” vysvětluje šéf tuzemského Zomata Petr Švec. Samotné propojování Lunchtime s indickou aplikací probíhalo v Indii a původní vývojářský tým stál v podstatě mimo.

Tým Zomata během posledních tří měsíců zmapoval pražské, brněnské a bratislavské restaurace a bary a naplnil tak databázi nové služby na českém internetu. Celkem to bylo v Praze kolem šesti tisíc, v Brně kolem patnácti set a v Bratislavě dva tisíce podniků, které museli “agenti” Zomata oběhnout a nafotit. S mapováním přijel pomáhat i mezinárodní pomoc především z Indie. „Čekali jsme, že v restauracích budeme mít víc problémů, ale provozáci si to většinou nechali vysvětlit a nechali nás nafotit i jídelní lístky,“ vysvětluje Švěc. 

Udržet motivaci týmu nebylo jednoduché a také pár lidí odešlo. „Ve srovnání s indickým přístupem, respektive se startupovým přístupem, tady máme ještě dost co dohánět. Je to hodně o rychlosti, možnosti věci rychle měnit a vidět výsledky a hodně růst. Na to ale plno lidí není připraveno,“ tvrdí Švec. Zároveň za tím stojí ale i třeba šestidenní pracovní týden. 

Spoléháme na šeptandu… a PPC

Pro neplatící restaurace se nic nemění, ty platící se ale na změny už připravují. “Koncem minulého týdne jsme jim rozeslali informační e-mail a už si to osahávají,” tvrdí Švec s tím, že nová nabídka pro hospody a bary bude sice širší, ale dražší řádově o stokoruny. “Poskytneme jim ale větší možnosti k propagaci svého podniku,” dodává. Vzhledem k tomu, že chce fungovat jen v největších městech (Praha, Brno, Bratislava), nebude už smlouvy s restauracemi v regionech prodlužovat.

Peníze chce Zomato je v Česku získávat jak od restaurací, tak z bannerové reklamy na stránkách. “Očekáváme, že do konce příštího roku bychom mohli zvýšit provoz přibližně pětinásobně,” odhaduje Švec podle zkušeností z ostatních zemí, kde Zomato působí. Velkou kampaň ale na rozjezd nechystá. “Připravujeme samozřejmě PPC na Seznamu a Googlu a chce využívat především šuškandu,” vysvětluje s tím, že v zapojených restauracích by se měly objevit samolepky vyzývající k hodnocení nebo k recenzování jednotlivých podniků. 

Ze sociálních médií zůstal pod kontrolou pražské pobočky firmy jenom Twitter. “Facebook je jenom jeden, globální. Proto jsme museli všechny fanoušky Lunchtime a dalších souvisejících profilů převést pod velké Zomato,” tvrdí s tím, že Zomato si rádo plno věcí řeší z centra. Z Indie budou dokonce nakupovat i PPC reklamy na Seznamu. 

Jak bude zahraniční projekt v tuzemsku úspěšný, ukáží až první měsíce provozu. Zahraničním službám, které jsou nějakým způsobem propojené s jídlem, se u nás zatím příliš nedaří. Naposledy to v tuzemsku vzdala světová rozvážková jednička Foodpanda. Zomato ale proti sobě nemá už rozjetého konkurenta jako měla právě Foodpanda v podobě Dámejídlo.cz.

Aplikace pro hračičky

Zomato vypouští aplikaci v češtině pro všechny mobilní platformy včetně BlackBerry a Windows. Mobilní aplikaci bude mít i administrace pro restaurace. „Aplikace pro iOS se schvaluje, tak je možné, že bude k dispozici o pár dní později,“ tvrdí Švec. 

Samotná služba vzniklá kombinací se systémem z Lunchtime je v podstatě sociální síť pro fanoušky jídla nebo jen pro ty, kteří pořebují rychle najít zajímavou restauraci. “Systém bude vyhodnocovat výsledky a hodnocení ze sítě každého uživatele a podle toho mu poskládá do nabídky podniky, které by mu mohly vyhovovat,” vysvětluje Švec. 

Pro zaplnění sítě by rádi v Zomatu využili tuzemské foodblogery. Těm za spolupráci nabízí odkazy na jejich stránky a pravděpodobně i zvýšení návštěvnosti. “Hledáme manažera pro práci s komunitami a snažíme se s blogery jednat. S několika z nich už jsme se dohodli,” tvrdí Švec. 

Indové nebrzdí

Z firmy po prodeji odešly řádově jednotky lidí. Momentálně jich Zomato zaměstnává kolem třicítky a do konce příštího roku by rádi počet lidí zdvojnásobili. Systém Zomata ale nutí i pražské vedení lidi zaměstnávat na smlouvu, což občas komplikuje samotný nábor. Rozpačití jsou z fixního platu třeba obchodníci.

KL_HLASOVANI

Globálně Zomato stále roste. Nedávno koupilo podobný projekt jako v Česku i v Polsku, získalo 60milionovou investici a celkem už od investorů má posbíráno přes 110 milionů dolarů. 

Cílem pro další expanzi jsou logicky zbylé evropské země a konečně i Spojené státy. “Samozřejmě, pokud chceme být opravdu globální firmou, tak musíme uspět ve Spojených státech,” tvrdí Švec s tím, že i v tuzemsku považují za svou největší konkurenci globální služby typu Foursquare. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu