Hlavní navigace

Lupu bych nepředělával komplet

David Slížek

Za ty dva týdny, co se o mém nástupu do čela Lupy ví, jsem dostal spoustu rad, co bych s ní měl udělat. Které redaktory vyhodit (co budeš dělat s tím Dočekalem?), která témata jsou absolutně nepodstatná (přestanete doufám psát o tom fejsbůku, že jo?) a která naopak Lupa naprosto nepochopitelně pomíjí (proč Dočekal nepíše víc o tom fejsbůku?). Co se tedy na Lupě změní?

Proč vlastně už léta rád čtu Lupu? Je to jednoduché: najdu na ní texty autorů, jejichž názorů si vážím, soustředí se na to, co je opravdu důležité, a přistupuje k dění na internetu kriticky. Ačkoli se mnou řada anonymních vševědů v diskusích nebude souhlasit, kritickým přístupem nemyslím zuřivé řvaní (žumpa! bulvár! bahno!), ale co nejupřímnější analýzu podloženou zkušeností a vhledem autora (právě proto je podle mě jedním z nejlepších českých kritiků – v oblasti filmů – Kamil Fila).

Skvělí autoři, důležitá témata a kritický přístup Lupu odlišují od průměrných technologických webů. Na této filozofii se nic měnit nebude. A Patrickovi Zandlovi patří mé velké uznání za to, že za uplynulé čtyři roky nedopustil, aby se průměrným webem stala. Jak ale sám napsal ve své „outaugurační“ řeči, internet se změnil a Lupa se musí změnit s ním.

Nečekejte, že z ní vyroste „české Mashable“. Seznam deseti úžasných věcí, které si můžete strčit do konektoru na sluchátka, na ní ani v budoucnosti nenajdete. Lupa nemusí být jen smrtelně vážná, ale zábavnost pro mě není kritériem, které katapultuje článek na otvírák. Tematicky zůstaneme rozkročeni mezi technologiemi a online byznysem, který je čím dál zajímavější a stojí za větší pozornost než kdy dříve. Neopomineme ani oblasti, v jejichž popisování je Lupa díky kvalitním autorům tradičně silná: regulace internetu, mobilní operátoři, autorská práva a desítky dalších.

UX17_snitker

Nechci Lupu předělávat komplet, jak mi nezištně navrhl Marek PrchalRád bych ale, aby přidala v rychlosti a aktuálnosti. Řada důležitých zpráv nám dnes utíká a čtenáři si je čtou jinde, často bez důležitého kontextu, který jim naši autoři umí nabídnout. Líbilo by se mi, kdyby Lupa více experimentovala a zkoušela novinky na vlastní kůži. A především chci, abychom víc mluvili se čtenáři. Na svých účtech na Twitteru, Google+ či Facebooku má Lupa určitě co dohánět.

Víc už vám dnes slibovat nebudu. Čekají mě první redakční porady, schůzky s autory a střety s realitou. A hlavně – doufám – spousta článků, kvůli kterým bude i dál stát za to Lupu číst.

Našli jste v článku chybu?
2. 7. 2012 16:43
Rixo (neregistrovaný)

No jo. Když vy jste případ typického bolševika, socky a zloděje v jednom. Všechno všem, že ano. Duševní vlastnictví nerespektujeme. Necháme X lidí X let makat na softwaru a pak si ho, abych použil zřejmě vaše výrazivo, vzal, půjčil, okopíroval. A je to tak v pořádku. Je mi z vás zle.

3. 7. 2012 0:13
MK (neregistrovaný)

Přesně tak. Nebo si vzpomeňte na ten článek, jak dával rady té herečce, co je i automobilová závodnice, nepamatuji si ten link a název, ale možná ho sem někdo hodí. A jak mu odpověděla samotná autorka a Dočekal ještě v diskuzi jí psal, že on ví, co vlastně ona chce. Ostuda až na půdu a ten pán ve své sebestřednosti nemá ani tolik slušnosti, aby se jí omluvil, že to přepísknul. Opravdu DD je ostuda pro Lupu a asi pro jakýkoliv odpovědný zine, kde nejde o to vymýšlet konspirační teorie a sbírat bo…