Hlavní navigace

M.I.A. se zbavuje Kvanta

Mirek Zeman 25. 2. 2003

Do věčných lovišť se v poslední době odebrala řada aktivit Českého Telecomu na poli internetového obsahu. Za všechny jmenujme alespoň Svět namodro a jeho nezdařený prodej za jeden milion korun. Včera udělal Český Telecom další krok - zbavil se výměnného reklamního systému Kvantum, který přechází pod společnost CP Online.

Před nedávnem jsme v článku o situaci kolem již neexistujícího zpravodajského serveru Svět namodro uvedli, že nebyl jediným statkem, který Český Telecom hodlal (či spíše měl v úmyslu) zpeněžit. Hovořilo se především o systému výměnné reklamy Kvantum spadajícím pod mediální agenturu M.I.A. Napsali jsme tehdy, že cena zatím není známa, třebaže se objevila spekulace, že Český Telecom nabídl Kvantum portálu Atlas za 1,5 milionu impresí. Marketingový manažer M.I.A. Daniel Nohel mi následně mailem vynadal, že se pouštím do nepodložených spekulací, které M.I.A. poškozují. Nakonec jsme však nebyli daleko od pravdy. Kupcem je sice CP Online, dceřinná firma vydavatelství Computer Press, cena ale patrně nebyla o mnoho vyšší.

„Vážený uživateli, provozovatel výměnného reklamního systému Kvantum, společnost M.I.A., a.s., se rozhodla pro připojení systému Kvantum k systému NewLinx, provozovanému společností CP Online, a.s. Toto připojení proběhne 1.3.2003. (.) Veškeré uživatelské účty systému Kvantum budou zachovány a budou převedeny pod správu systému NewLinx. Práva uživatelů Kvanta nebudou nijak dotčena a kredity získané v souladu s platnými Pravidly systému budou převedeny do systému NewLinx v plné výši. Případné nesrovnalosti budou řešeny individuálně. Pro zajištění pokračování výměny reklamy budete nuceni změnit reklamní kódy na svých stránkách,“ píše se ve včerejším dopise uživatelům Kvanta.

V první řadě je třeba říci, že Kvantum není už kvůli své historii typický výměnný reklamní systém. Vznikl hlavně pro potřeby serverů sdružených v komerční reklamní síti IMS – do jeho nástupu na těchto serverech v době mimo komerční kampaň běžela jen víceméně náhodná směsice jejich bannerů, které vyměňoval administrátor po zaslání emailem. Do vínku Kvantum od IMS zdědilo řadu zajímavých členů, mj. Quick, Fincentrum či Neviditelného psa. Systém byl sice otevřený dalším členům, ti však podléhali schválení administrátora, předpokládalo se tedy, že cílem bude určitá kvalita a exkluzivita účastníků na úkor masovosti a maximálního množství protočených impresí. Výsledek můžete vidět sami.

MIF16

Kvantum nikdy nepoznalo opravdový vývoj. Od začátku se nacházelo v jedné a téže verzi, která byla plná chyb, o jejichž opravování se nikdo nestaral. Zajímavé se zdálo pouze skutečností, že jeho součástí byly servery nacházející se portfoliu M.I.A. V současné době Kvantum distribuuje pro asi tisíc serverů méně než milion reklamních ploch denně, které se zobrazí přibližně sto tisícům uživatelů. Aktuálně obhospodařuje 20 kampaní. Akvizice údajně nemá finanční hodnotu, i když předseda představenstva Computer Press Jiří Hlavenka ani Daniel Nohel se k celé záležitosti nechtěli (z neznámého důvodu) vyjádřit. NewLinx připojením Kvanta získal pouze „nějaké drobné“, M.I.A. se naopak zbavila ztrátového podniku, jehož provoz ji stál peníze.

Počínání zapadá do nové online strategie Českého Telecomu, jejímž základním mottem je: „Internetový obsah ano, ale pouze od třetích stran.“ Nynější divize a dřívější odštěpný závod Českého Telecomu Imaginet fungoval pod vedením Daniela Dočekala jako „produkční centrum“, které na všechny strany chrlilo autorský obsah. Český Telecom chce na tomto poli do budoucna hrát roli jakési platformy, protože původní cesta se mu neosvědčila. Že to myslí vážně ukazuje i vystoupení Českého Telecomu ze SVIT (Sekce vydavatelů internetových titulů při ÚVDT), kde byl zcela nepochopitelně členem, s odůvodněním, že restrukturalizuje své aktivity na poli internetového obsahu.

Anketa

Který ze dvou největších výměnných systémů používáte více?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka